homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina sau dereglare menstruala?


#1 2014-04-26 02:53:52

Raluca7
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 12

sarcina sau dereglare menstruala?

Buna! V-as fi tare recunoscatoare daca m-ati putea ajuta!
In primul rand nu am stiut unde sa postez, de aceea am deschis un subiect nou. Sper sa fie ok..Daca nu imi cer mii de scuze sunt noua smile

Am luat AC timp de aproape 2 ani si jumatate, ARTIZIA, mi-a mers perfect cu ele dar mi-au spus doctorul si  farmacistul ca e bine sa fac o pauza pentru ficat. Asadar in Noiembrie m-am oprit sa iau pastile. De atunci mi-a venit menstruatia relativ normal, la aceeasi cantitate ca inainte de AC, adica destul de abudenta si cam la 28 zile, cu o sapt in plus sau minus.

Ultima menstruatie am avut-o incepand cu 22 Martie, 5 zile ca deobicei destul de abudent, dureri etc, asadar normal pt mine. Dupa ce am terminat menstruatia am avut contact de mai multe ori neprotejat luna aceasta, partenerul meu ejaculand afara si la ceva timp dupa ce a iesit. In aceasta situatie amhotarat sa ma apuc din nou de pastile.
Precizez ca acum locuiesc in Spania si aici nu am ARTIZIA cu mine si nici nu le gasesti pe piata, asa ca am fost si m-am interesat la farmacie si mi-au dat MELIANE care au exact aceeasi compozitie si se iau la fel ca ARTIZIA. Pe data de 21 am inceput sa sangerez foarte putin, si stiind ca vreau sa reincep AC, am luat prima pastila in acea seara. Am mai sangerat un pic a doua zi si de atunci absolut nimic. Am continuat sa iau AC normal, doar ca sunt ingrijorata nu stiu daca aceea a fost menstruatia mea, daca sunt protejata de AC dupa 7 zile de luat si daca sunt insarcinata. Am hotarat sa mai astept cateva zile si apoi sa imi cumpar test de sarcina sa vad .

Cel mai important e sa stiu daca e normal ce mi s-a intamplat cu menstruatia? E posibil sa mi se fi oprit din cauza noilor AC ? Sunt protejata? E o dereglare hormonala? Mi-am facut programare la ginecolog cand vin acasa in 3 saptamani dar pana atunci mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati lamuri putin!

Va multumesc mult!!!!! Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
Raluca

Offline

 



#2 2014-05-12 22:23:21

Olympiaa
Membru
Inregistrat: 2013-07-09
Mesaje: 3

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Buna-ziua ! Am si eu o intrebare: Iau acc yasmin de 2 ani..si acum mai am 8 pastile, iar de 3 zile ma confrunt cu o sangerare maronie ! Deci menstruatia nu are cum sa-mi vina...dar am niste pete maronii si ma doare foarte tare abdomenul; aceleasi simptome de menstruatie ! Mentionez ca am avut un contact sexual acum 1 saptamana jumate si  eram doar la a 3-a pastila dar am folosit protectie . Ce ar putea fi ?

Offline

 

#3 2014-05-15 11:43:39

dananews
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2014-05-15
Mesaje: 1
Site

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Cred ca cel mai bine este sa mergi la un doctor.
*****************wave

Raluca7 a scris:

Buna! V-as fi tare recunoscatoare daca m-ati putea ajuta!
In primul rand nu am stiut unde sa postez, de aceea am deschis un subiect nou. Sper sa fie ok..Daca nu imi cer mii de scuze sunt noua smile

Am luat AC timp de aproape 2 ani si jumatate, ARTIZIA, mi-a mers perfect cu ele dar mi-au spus doctorul si  farmacistul ca e bine sa fac o pauza pentru ficat. Asadar in Noiembrie m-am oprit sa iau pastile. De atunci mi-a venit menstruatia relativ normal, la aceeasi cantitate ca inainte de AC, adica destul de abudenta si cam la 28 zile, cu o sapt in plus sau minus.

Ultima menstruatie am avut-o incepand cu 22 Martie, 5 zile ca deobicei destul de abudent, dureri etc, asadar normal pt mine. Dupa ce am terminat menstruatia am avut contact de mai multe ori neprotejat luna aceasta, partenerul meu ejaculand afara si la ceva timp dupa ce a iesit. In aceasta situatie amhotarat sa ma apuc din nou de pastile.
Precizez ca acum locuiesc in Spania si aici nu am ARTIZIA cu mine si nici nu le gasesti pe piata, asa ca am fost si m-am interesat la farmacie si mi-au dat MELIANE care au exact aceeasi compozitie si se iau la fel ca ARTIZIA. Pe data de 21 am inceput sa sangerez foarte putin, si stiind ca vreau sa reincep AC, am luat prima pastila in acea seara. Am mai sangerat un pic a doua zi si de atunci absolut nimic. Am continuat sa iau AC normal, doar ca sunt ingrijorata nu stiu daca aceea a fost menstruatia mea, daca sunt protejata de AC dupa 7 zile de luat si daca sunt insarcinata. Am hotarat sa mai astept cateva zile si apoi sa imi cumpar test de sarcina sa vad .

Cel mai important e sa stiu daca e normal ce mi s-a intamplat cu menstruatia? E posibil sa mi se fi oprit din cauza noilor AC ? Sunt protejata? E o dereglare hormonala? Mi-am facut programare la ginecolog cand vin acasa in 3 saptamani dar pana atunci mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati lamuri putin!

Va multumesc mult!!!!! Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!
Raluca

Ultima oara a fost editat de gargarita (2014-05-15 14:49:27)

Offline

 

#4 2014-05-15 14:50:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

dananews, ai ban o zi pentru reclama.

Offline

 

#5 2014-05-29 14:03:20

Ioanastamate
New member
Inregistrat: 2014-03-23
Mesaje: 79

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

buna fetelor. am si eu o intrebare, mie in mod normal imi vine menstr in a 4a zi de pauza, luna trecuta am terminat folia duminica si mi a venit miercuri seara, si terminat pauza duminica cu o alta pastila din alta folie, am luat 22 de pastile luna asta...acum la fel am terminat folia duminica si mi a venit tot miercuri seara...e posibil sa fie vorba despre vreo dereglare?sau altceva sarcina?sau sa fie oare din cauza ca nu am facut pauza la 1 an?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2014-05-29 14:20:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

nu e nicio problema, atata timp cat iti vine in pauza e normal, ziua se mai poate schimba

Offline

 

#7 2014-05-29 14:48:46

Ioanastamate
New member
Inregistrat: 2014-03-23
Mesaje: 79

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

am inteles...multumesc...acum folia o incep normal luni nu?k am luat ultima pastila duminica

Offline

 

#8 2014-05-29 15:10:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

da

Offline

 

#9 2014-05-29 22:29:10

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

buna fetele ! am si eu o intrebare .
trebuia sa imi vina menstruatia pe 22-23 Mai este destul de regulat adica mi-a intarziat maxim 2-3 zile insa  am o saptamana intarziere acum .Marti am facut un test de salcina si este negativ.
anul trecut am avut chist ovarian care l-am tratat cu anticonceptionale. eu nu iau anticonceptionale .sexul neprotejat este doar cand am ciclu cu ejaculare in vagin iar in rest afara... .
cat timp sa mai astept si sa mai fac inca un test de salcina poate fi sa am chist sau infectie si din aceasta cauza sa nu mai vina menstuatia?


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#10 2015-04-28 23:26:37

deea19
New member
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 29

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Buna, fetelor!

Va scriu pt ca nu stiu cum sa ma mai linistesc. Datele problemei:

1. ciclu 28-30 zile, regulat (ceas) pana ....acum 2 luni, cand am avut ultima menstruatie: 23 februarie!
2. sex intotdeauna protejat, verificat prezervativ sa nu se fi spart, sa nu fi curs pe langa, de fiecare data
3. facut 3 teste de sarcina la 7, 15 si 30 zile de la data la care trebuia sa imi vina (20 martie)- toate au fost concludente si facute la prima urina
4. facut ecografie transvaginala la 21 zile de la data intarzierii (adica pe 10 aprilie)

Toate spun ca nu sunt insarcinata.

Am inceput sa iau Duphaston acum 3 zile, dar o data cu ele, am inceput sa mananc o groaza si sa am si o usoara stare de greata - in diferite momente ale zilei, mai ales seara.

Ce parere aveti/ ce imi recomandati?

Va multumesc mult!

Ultima oara a fost editat de deea19 (2015-04-28 23:34:00)

Offline

 

#11 2015-04-28 23:36:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

si la echo nu ti-a zis nimic despre grosimea endometrului, in functie de care stii cand ar trebui sa vina menstruatia, daca ai ovulat, daca ai vreun chist ?
e evident ca nu esti insarcinata... acum trebuie sa vezi din ce cauza e dereglarea asta
ar trebui sa-ti vina menstruatia la cateva zile dupa ce termini duphastonul, ce simti tu sunt efectele lui secundare

Offline

 

#12 2015-04-28 23:41:54

deea19
New member
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 29

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Multumesc mult de raspuns!

Well, la echo mi-a zis ca endometrul nu e foarte ingrosat si ca sa nu ma astept prea curand sa vina, ca nu are de gand...
Mi-a zis ca as avea o tendinta de ovare micro-polichistice, dar ca investigam dupa ce imi vine menstruatia si vedem daca reintru in normal sau nu...

Am amanat luarea Duphaston pt o saptamana si ceva dupa echo, pentru ca nu voiam sa iau hormoni, speram sa se intample natural, dar n-a fost sa fie.

Hai ca m-am mai linistit. Va tin la curent si multumesc mult din nou!

Offline

 

#13 2015-05-04 23:34:27

deea19
New member
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 29

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Buna, fetelor!
Revin pt ca a mai trecut o saptamana,  am mai facut un test de sarcina- negativ iar, am terminat si Duphastonul acum 4 zile si degeaba...miercuri ma duc iar la doctor, ca e f dubios...
voi ce parere aveti?
Multumesc mult!

Offline

 

#14 2015-05-05 13:24:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

mai asteapta putin, ar cam trebui sa vina dupa duphaston. cate zile ti-a dat sa iei?

Offline

 

#15 2015-05-05 22:15:35

deea19
New member
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 29

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

5 zile, cate 2 pastilute pe zi...

Ultima oara a fost editat de deea19 (2015-05-05 22:15:58)

Offline

 

#16 2015-05-06 09:16:12

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

posibil sa nu fi fost suficient. vezi ce iti mai spune medicul azi.

Offline

 

#17 2015-05-06 09:16:26

Carmen Dragan
Membru
Inregistrat: 2015-05-06
Mesaje: 1

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

La un rezultat <0,100 beta hcg , ce ar trebui sa fie ? Menstruatia nu a venit de 3 luni , mi-e rau ... Stie cineva ?

Offline

 

#18 2015-05-08 00:31:07

deea19
New member
Inregistrat: 2006-12-15
Mesaje: 29

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Buna!
Am fost la doctor, mi-a dat sa fac un beta HCG ca sa stau linistita, insa ea zicea ca ar mai trebui sa mai am rabdare ca Duphaston sa isi faca efectul (cam pana pe 10 mai, cam asa).

Am primit si rezultatul la test, este 0,1 mUI/ML. La referinta testului am: "Barbati: <2,6 Femei care nu sunt gravide: - premenopauza - <5,3 - postmenopauza - <8,3 La gravide valorile vor fi interpretate in functie de varsta sarcinii."

In intelegerea mea, e negativ. Am dreptate? smile E aceeasi intrebare ca a lui Carmen din cate bag de seama...

Mersi mult! smile

Offline

 

#19 2015-05-08 08:54:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: sarcina sau dereglare menstruala?

Da, niciuna dintre voi nu sunteti insarcinate.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.