homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NEGII GENITALI-48


#894 2015-02-12 20:44:34

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: NEGII GENITALI

Buna seara,in urma cu 2 ani jumate am fost diagnosticata cu herpes genital si HPV tulpinile 33 si 39 ..sotul meu nu avea nici o manifestare atunci, la o jumatate de an  dupa infectarea mea  i-au aparut si lui 2 negii pe care i-a ars la dermatolog si asta a fost..dupa un an i-a mai aparut un alt neg si acum o luna a avut si primul episod de herpes pe care l-a tratat cu Valtrex pastile iar ptr neg dr i-a dat Condyline.In toti acesti ani noi am avut contacte sexuale protejate, iar eu nu am negii si nici nu mai mi-a aparut herpes de cateva luni.Noi ne dorim un bebe si as vrea sa va intreb la cat timp dupa ce termina tratamentul cu Condyline putem incerca conceperea bebelusului?Eu ma pot imbolnavi de negii acum ca nu ne mai protejam?Ptr imunitate sotului ii s-a prescris Isoprinosine acum 2 ani , il poate incepe si acum?
va multumesc !
Seara buna

Offline

 



#895 2015-02-13 11:46:23

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

Prezervativul nu elimina 100% riscul de transmitere in cazul infectiilor sexuale de piele, incluzand herpesul si HPV, pentru ca pielea organelor sexuale ale partenerilor - ramasa neacoperita de prezervativ - tot se atinge.
Vestea buna pentru tine este ca, daca ai acelasi partener si faci sex neprotejat cu el, nu te reinfectezi cu HPV - asta scrie pe site-ul clinicii Micomi. Daca infectia se manifesta la amandoi, este din cauza sistemului imunitar al fiecaruia dintre voi (asta e valabil doar in cazul infectiei cu HPV, despre herpes nu stiu).
Isoprinosine poate fi repetat de mai multe ori, la sfatul medicului, pentru a opri cele doua infectii in a se mai manifesta. Atat herpesul cat si HPV-ul se manifesta atunci cand "prind" un episod de sistem imunitar slabit, asa ca ar fi util ca amandoi sa tineti acest tratament. Tot medicul va poate spune dupa cat timp este optim sa concepeti bebelusul.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2015-02-13 15:58:51)

Offline

 

#896 2015-02-20 11:43:10

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: NEGII GENITALI

Multumesc mult Jeannine!!!Se pare ca desi a terminat tratamentul cu Condyline negul tot nu s-a ars de to( s-a dat timp de 3 saptamani de 3 ori pe saptamana , oare a fost prea putin?)... poate era mai buna o cauterizare.Ma bucur ca exista si o parte buna in toata aceasta situatie dance  macar nu m-am reinfectat si eu desi cum ai spus si tu prezervativul nu acopera in intergime.. Eu ma temeam sa nu fac negi daca facem sex neprotejat..oare sa am si eu infectia dar sa nu imi fi aparut negi?Asteptam sa vedem ce zice si dr ginecolog ptr mine cand voi ajunge la urmatorul control.
Numai bine!

Offline

 

#897 2015-05-08 09:42:25

Llavinia
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2015-05-08
Mesaje: 2

Re: NEGII GENITALI

Buna! Sunt noua pe forum si am nevoie de cateva sfaturi.
Am fost la IOB la Dr. Saptefrati. Mi a facut rapid un examen, daca il pot numi asa, in care mi a zis ca am condiloame vulvare. Mi a facut testu pap si m-a trimis acasa. M am uitat pe net si am comparat cu ce aveam eu ... si nu era absolut nimic pe acolo. Dupa vreo luna ... au inceput sa apara... mici de tot, dar apareau. Si acum s-au marit destul de mult.  Rezultatele de la test nu le am luat pentru ca cineva mi ar fi zis ca nu prea e de incredere dna doctor.

Acum m am resemnat cu ideea si am inceput sa mananc sanatos, sa fac sport si sa iau boostere de imunitate. Dar vreau sa ajung de urgenta la medic. Imi puteti recomanda un doctor bun si intelegator? (Mi e destul de jena... am avut un singur partener toata viata, care se presupune ca nu ar fi facut nimic in afara relatiei... Iar eu m am ferit cat am putut... si tot m am pricopsit.)

Offline

 

#898 2015-05-08 11:11:52

daenarys
Vizitator

Re: NEGII GENITALI

lavinia,asteapta rezultatele de la papanicolau.
daca chiar sunt condiloame ti o recomand pe doamna doctot Dinca Gabriela lucreaza la Sanador.e un medic cu multa rabdare si ea poate sa iti zica sigur daca ai s au nu leziuni smile

 

 Publicitate


loading...

#899 2015-05-09 18:32:46

Llavinia
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2015-05-08
Mesaje: 2

Re: NEGII GENITALI

Multumesc de raspuns. Dar am citit pe net despre ea si nu prea e lumea multumita. Sunt studenta la medicina, sunt sigura ca au aparut negi! Nu stiu sigur daqca sunt si pe col, de accea voiam un medic bun. Care sa nu creada ca sunt ultima .... Cum a crezut dna. dr. saptefrati... neutral

Offline

 

#900 2015-05-09 18:35:14

daenarys
Vizitator

Re: NEGII GENITALI

lavinia,eu merg la ea de cativa ani buni si nu am avut probleme.s a purtata f ok,dar sunt oameni si oameni acum si pareri si pareri.
bafta!

 

#901 2015-05-22 13:36:42

otilia123
New member
Inregistrat: 2011-12-08
Mesaje: 16

Re: NEGII GENITALI

Buna!
Sunt insarcinata in trimestrul 3 si  tocmai am observat o problema.
In zona axilei mi-au aparut niste excrescente de culoarea pielii care atarna efectiv de o tulpina subtire. Medicul de familie mi-a spus ca sunt papiloame virale. Sunt extrem de mici, precum varful de ac si 4 la numar la un subrat iar la celalat inca 3. Unul din ele s-a innegrit si urmeaza sa cada. Mi s-a spus de asemenea ca nu il afecteaza pe bebe.  Totusi.....Din greseala am taiat unul cu lama de ras nestiind la vremea respectiva ce este, dupa care am continuat sa folosesc aceeasi lama si in zona genitala..
Este posibil sa imi apara  aceste papiloame si in zona genitala din cauza lamei de ras? Daca am in timpul nasterii , bebe va contacta virusul?  Nu am HPV genital, asta stiu sigur intrucat am facut testul HPV acum cativa ani in urma unui papanicolau anormal insa  s-a dovedit ca nu am HPV.  Mi-e teama de o eventuala autoinfectare. Am citit ca aceleasi tulpini de HPV infecteaza diferite parti ale corpului doar ca denumirea difera in functie de zona corpului in care apar- respectiv condiloame genital, papiloame pe fata, gat. veruci pe maini, etc.

Inca ceva ma supara. Acum doua luni mi-a aparut ceva similar unei alunite plate, de culoarea pielii,  pe areola mamara. Nu i-am dat importanta crezand ca este o simpla alunita insa dupa ce am aflat ca ce am la axila sunt papiloame virale, am investigat mai indeaproape si aceasta excrescenta pe san. Am realizat ca i-au crescut niste firicele intr-o parte care sunt de culoare roz -alb, diferit deci de culoarea pielii din zona. Sunt foarte greu de observat deoarece formatiunea cu totul este foarte mica, de aceea a durat atat pana sa observ ca este ceva in neregula.
  Toate acestea mi-au aparut in lunile de  graviditate, neavandu-le inainte....
  Doresc sa alaptez si mi-e teama ca bebelusul sa nu ia   virusul de la mine. Pot rezolva  problema de pe areola in timpul sarcinii? Ce metode sunt sigure in sarcina?  Daca disparepana nasc  mai sunt contagioasa? Pot alapta?   
  Saptamana viitoare merg la dermatolog insa nu mai am rabdare pana atunci.. Daca imi puteti raspunde intre timp as fi foarte fericita.. Stiu ca sunt multe intrebari dar poate cineva stie raspunsul..
   Multumesc.

Ultima oara a fost editat de otilia123 (2015-05-22 13:44:32)

Offline

 

#902 2015-05-22 20:22:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NEGII GENITALI

otilia123 a scris:

Buna!
Sunt insarcinata in trimestrul 3 si  tocmai am observat o problema.
In zona axilei mi-au aparut niste excrescente de culoarea pielii care atarna efectiv de o tulpina subtire. Medicul de familie mi-a spus ca sunt papiloame virale. Sunt extrem de mici, precum varful de ac si 4 la numar la un subrat iar la celalat inca 3. Unul din ele s-a innegrit si urmeaza sa cada. Mi s-a spus de asemenea ca nu il afecteaza pe bebe.  Totusi.....Din greseala am taiat unul cu lama de ras nestiind la vremea respectiva ce este, dupa care am continuat sa folosesc aceeasi lama si in zona genitala..
Este posibil sa imi apara  aceste papiloame si in zona genitala din cauza lamei de ras? Daca am in timpul nasterii , bebe va contacta virusul?  Nu am HPV genital, asta stiu sigur intrucat am facut testul HPV acum cativa ani in urma unui papanicolau anormal insa  s-a dovedit ca nu am HPV.  Mi-e teama de o eventuala autoinfectare. Am citit ca aceleasi tulpini de HPV infecteaza diferite parti ale corpului doar ca denumirea difera in functie de zona corpului in care apar- respectiv condiloame genital, papiloame pe fata, gat. veruci pe maini, etc.

Inca ceva ma supara. Acum doua luni mi-a aparut ceva similar unei alunite plate, de culoarea pielii,  pe areola mamara. Nu i-am dat importanta crezand ca este o simpla alunita insa dupa ce am aflat ca ce am la axila sunt papiloame virale, am investigat mai indeaproape si aceasta excrescenta pe san. Am realizat ca i-au crescut niste firicele intr-o parte care sunt de culoare roz -alb, diferit deci de culoarea pielii din zona. Sunt foarte greu de observat deoarece formatiunea cu totul este foarte mica, de aceea a durat atat pana sa observ ca este ceva in neregula.
  Toate acestea mi-au aparut in lunile de  graviditate, neavandu-le inainte....
  Doresc sa alaptez si mi-e teama ca bebelusul sa nu ia   virusul de la mine. Pot rezolva  problema de pe areola in timpul sarcinii? Ce metode sunt sigure in sarcina?  Daca disparepana nasc  mai sunt contagioasa? Pot alapta?   
  Saptamana viitoare merg la dermatolog insa nu mai am rabdare pana atunci.. Daca imi puteti raspunde intre timp as fi foarte fericita.. Stiu ca sunt multe intrebari dar poate cineva stie raspunsul..
   Multumesc.

sunt sincer de parere sa te linistesti. nu vei contamina copilul cu nimic, ma indoiesc sincer ca faptul ca ai taiat o formatiune in axila cu o lama de ras pe care ai continuat sa o utilizezi va duce la vreo insamintare in zona genitala. daca totusi se va intimpla asta si ginecologul va considera ca e risc de contaminare a fatului va decide nasterea prin cezariana spre a il proteja. in ce priveste formatiunea de pe san eu zic sa asteptam sa vedem ce zice dermatologul, ca nu e urgenta, nu nasti miine. iarasi, nu vad risc de contaminare a fatului insa e bine sa arunce o privire un medic de specialitate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#903 2015-05-25 12:34:51

otilia123
New member
Inregistrat: 2011-12-08
Mesaje: 16

Re: NEGII GENITALI

Doctoressa multumesc mult pentru raspuns.
Astazi merg la  ecografie si ii voi spune medicului si despre formatiunea de pe san,   si zilele viitoare la dermatolog. In ceea ce priveste posibila aparite a negilor genitali, cred si eu ca sunt sanse foarte mici intrucat cu siguranta am clatit lama sub jet de apa inainte de a o folosi in zona genitala si am citit ca extrem de rar  bebelusii se infecteaza la nastere cu hpv, in cele mai multe cazuri ajungand sa invinga singuri virusul chiar daca il iau, si nu le apare nimic.. Oricum voi merge la dermatolog cu siguranta.

Sanatate!

Ultima oara a fost editat de otilia123 (2015-05-25 12:38:25)

Offline

 

#904 2015-05-26 15:18:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

Llavinia, doctorii care iti vorbesc ca si cum ai fi ultima curva - desi ai avut un singur partener - pesemne ca sunt frustrati din cauza c-au avut de pierdut in afacerea cu vaccinurile anti-HPV.
Alt motiv mai poate fi faptul ca vor sa te intimideze, ca de-acum incolo sa vii numai la ei ("pentru ca ei te fac bine") la controale (iar tratamentele sunt de multe ori nenecesare sau insuficiente).

Trebuie sa retii ca exista tulpini de HPV low-risk si high risk. Doar cele high-risk dau modificari ale testului Papanicolau si se alege un tratament chiar neinvaziv, in cazul in care leziunea nu este extrem de adanca (dar asta s-ar intampla in ani de zile, la femeile care au neglijat ani de zile sa treaca pe la ginecolog). Important este sa urmaresti evolutia testului Papanicolau (o data pe an sau la fiecare 6 luni), sa nu iti iasa pozitiv pentru leziune (leziunile sunt mici si mari; si, in general, mai intai apare o leziune mica, daca e s-apara). Daca la Papanicolau nu iese nimic in neregula, inseamna ca negii sunt low-risk, dar tot trebuie monitorizata in continuare sanatatea colului prin test Papanicolau.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2015-05-26 15:39:01)

Offline

 

#905 2016-03-27 23:56:54

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: NEGII GENITALI

Buna tuturor, va scriu pentru ca sunt foarte speriata. Am de 1-2 ani (nu stiu sigur cand am observat prima data) niste mici excrescente de piele in zona inghinala care par a fi negi, au o culoare roz spre culoarea pielii. Initial am observat 1-2 excrescente dupa o epilare si am crezut ca sunt cosuri (imi mai cresteau fire de par sub piele si se imflamau asemeni unui cos) dar mi-am dat seama ca nu sunt cosuri intre timp, pentru ca prima data cand am vrut sa "elimin" unul ca pe un cos am vazut ca de fapt e o bucatica de piele pe care o pot rupe/smulge cu unghia, apoi zona sangereaza putin timp. De-a lungul timpului au tot aparut si le-am mai rupt, fara sa le dau atentie crezand ca sunt vreo reactie alergica la epilat, nu ma dor/jeneaza in niciun fel, in general sunt destul de mici incat nu le observ decat cand dau cu mana dupa epilat, iar alteori o idee mai mari. Cand le rup nu dor, doar sangereaza.

Din punct de vedere al vietii sexuale, am avut un partener cu care nu am consumat niciodata un act sexual vaginal (am facut doar petting, sex oral) iar inainte de mine nu a avut nicio partenera (sunt 100% sigura). Am 20 de ani, dar neincepandu-mi viata sexuala nu imi pot face testul pentru HPV. Excrescentele mi-au aparut doar pe labiile mari sau la incheietura cu piciorul (doar la exterior adica), niciodata interior sau pe labiile mici.

Am cautat pe google si asa arata acrocordonul (http://pasagera.ro/wp-content/uploads/2011/06/acro.jpg). Ce am eu seamana cu asta, dar acrocordonul e pedicular de obicei, iar excrescentele mele nu sunt pediculare, sunt o bucata de piele crescuta relativ circular in 3D. De asemenea le pot smulge/rupe, ca o bucatica de piele putin intarita, iar acrocordonul stiu ca e destul de moale din ce am observat la alte persoane in zona gatului de exemplu si nu-l poti rupe.
Am cautat si poze cu negi produsi de HPV iar asta e cea mai asemanatoare pe care am gasit-o (http://sanatate.bzi.ro/public/upload/photos/6/negii.jpg) desi acestia par tari si cornosi, iar excrescentele mele nu sunt deloc cornoase si nu sunt atat de mari.

Pe scurt, sunt niste bucatele de carne de 2-4mm care apar ocazional in zona specificata mai sus, ar putea fi negi genitali? Acum am doar un punct mic rotund de vreo 2mm pe care il simt cand dau cu mana (ca o bubita usor intarita) dar putin vizibil (de obicei astept sa se mai mareasca pt ca acum nu il pot apuca sa il rup), am mai avut acum vreo doua saptamani unul mai vizibil la incheietura cu piciorul pe care l-am rupt deci degeaba as merge la medic pentru ca nu am ce sa ii arat acum... As putea avea HPV daca nu am avut niciun partener de la care sa iau asta? Atat eu cat si el am fost nascuti prin cezariana deci nu s-ar fi putut transmite de la mama la copil.

Va rog mult sa imi dati o parere sad pentru ca oricum nu pot ajunge la medic prea curand si tot aceeasi descriere i-as prezenat-o lui.

Nu stiu daca am inteles eu bine dar vazusem undeva ca tulpinile de HPV care provoaca negi nu sunt niciodata cancerigene, poate cineva sa imi spuna daca e adevarat?

Va multumesc!

Ultima oara a fost editat de JosephineTim (2016-03-27 23:59:25)

Offline

 

#906 2016-03-28 12:31:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: NEGII GENITALI

poate e moluscum... sau poate nu e nimic
mergi la un dermatolog si te linistesti

Offline

 

#907 2016-04-01 00:59:35

JosephineTim
New member
Inregistrat: 2015-09-01
Mesaje: 34

Re: NEGII GENITALI

Degeaba merg acum...nu am ce sa ii arat sad. Doctoressa imi poate da o parere ?

Offline

 

#908 2016-04-08 00:12:49

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

"Tipurile cu risc ?nalt pot produce at?t condiloame, c?t şi leziuni mai importante (precanceroase sau cancer) la nivelul celor două mucoase ale colului uterin":
http://www.clinicamicomi.ro/index.php?o … ;Itemid=95
Pe de alta parte, "numai aproximativ 10% din femeile infectate cu HPV cu risc ?nalt dezvoltă infecţii persistente. Acestea au riscul cel mai mare de a dezvolta leziuni precanceroase sau cancer de col uterin" ( http://www.clinicamicomi.ro/index.php?o … ;Itemid=88 ). "Aproximativ 70% din femeile infectate devin HPV negative ?ntr-un interval de 6-12 luni şi la aproximativ 90% HPV se negativează ?ntr-un interval de doi ani".

Ultima oara a fost editat de jeannie (2016-04-08 00:16:04)

Offline

 

#909 2016-04-15 16:55:59

gabrielaoanab
Membru
Inregistrat: 2016-04-15
Mesaje: 2

Re: NEGII GENITALI

adela26 a scris:

am si eu o intrebare .. acum un an jumatate, 2 ani am avut negi genitali externi .. i-am observat si am fost la un medic dermatolog si mi-a prescris o solutie si au trecut si de atunci nu au mai aparut .. este posibil daca am avut externi sa fi fost si interni ? ca eu nu am stiut nimic de cei interni i-am tratat decat pe cei externi

Buna! Imi poti spune si mie,te rog frumos , ce tratamant ai urmat pt negii genitali? Multumesc frumos!

Offline

 

#910 2016-04-15 21:12:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NEGII GENITALI

JosephineTim a scris:

Buna tuturor, va scriu pentru ca sunt foarte speriata. Am de 1-2 ani (nu stiu sigur cand am observat prima data) niste mici excrescente de piele in zona inghinala care par a fi negi, au o culoare roz spre culoarea pielii. Initial am observat 1-2 excrescente dupa o epilare si am crezut ca sunt cosuri (imi mai cresteau fire de par sub piele si se imflamau asemeni unui cos) dar mi-am dat seama ca nu sunt cosuri intre timp, pentru ca prima data cand am vrut sa "elimin" unul ca pe un cos am vazut ca de fapt e o bucatica de piele pe care o pot rupe/smulge cu unghia, apoi zona sangereaza putin timp. De-a lungul timpului au tot aparut si le-am mai rupt, fara sa le dau atentie crezand ca sunt vreo reactie alergica la epilat, nu ma dor/jeneaza in niciun fel, in general sunt destul de mici incat nu le observ decat cand dau cu mana dupa epilat, iar alteori o idee mai mari. Cand le rup nu dor, doar sangereaza.

Din punct de vedere al vietii sexuale, am avut un partener cu care nu am consumat niciodata un act sexual vaginal (am facut doar petting, sex oral) iar inainte de mine nu a avut nicio partenera (sunt 100% sigura). Am 20 de ani, dar neincepandu-mi viata sexuala nu imi pot face testul pentru HPV. Excrescentele mi-au aparut doar pe labiile mari sau la incheietura cu piciorul (doar la exterior adica), niciodata interior sau pe labiile mici.

Am cautat pe google si asa arata acrocordonul (http://pasagera.ro/wp-content/uploads/2011/06/acro.jpg). Ce am eu seamana cu asta, dar acrocordonul e pedicular de obicei, iar excrescentele mele nu sunt pediculare, sunt o bucata de piele crescuta relativ circular in 3D. De asemenea le pot smulge/rupe, ca o bucatica de piele putin intarita, iar acrocordonul stiu ca e destul de moale din ce am observat la alte persoane in zona gatului de exemplu si nu-l poti rupe.
Am cautat si poze cu negi produsi de HPV iar asta e cea mai asemanatoare pe care am gasit-o (http://sanatate.bzi.ro/public/upload/photos/6/negii.jpg) desi acestia par tari si cornosi, iar excrescentele mele nu sunt deloc cornoase si nu sunt atat de mari.

Pe scurt, sunt niste bucatele de carne de 2-4mm care apar ocazional in zona specificata mai sus, ar putea fi negi genitali? Acum am doar un punct mic rotund de vreo 2mm pe care il simt cand dau cu mana (ca o bubita usor intarita) dar putin vizibil (de obicei astept sa se mai mareasca pt ca acum nu il pot apuca sa il rup), am mai avut acum vreo doua saptamani unul mai vizibil la incheietura cu piciorul pe care l-am rupt deci degeaba as merge la medic pentru ca nu am ce sa ii arat acum... As putea avea HPV daca nu am avut niciun partener de la care sa iau asta? Atat eu cat si el am fost nascuti prin cezariana deci nu s-ar fi putut transmite de la mama la copil.

Va rog mult sa imi dati o parere sad pentru ca oricum nu pot ajunge la medic prea curand si tot aceeasi descriere i-as prezenat-o lui.

Nu stiu daca am inteles eu bine dar vazusem undeva ca tulpinile de HPV care provoaca negi nu sunt niciodata cancerigene, poate cineva sa imi spuna daca e adevarat?

Va multumesc!

In primul rand, intr-adevar tulpinile care dau condiloame veneriene nu au risc mare de cancer de col. In al doilea rand, tulpinile in discutie, ca sa poata avea vreun risc pentru col, trebuie sa fie acolo undeva nu in inghinal. In al treilea rand, cred ca cel mai bine ar fi sa lasi chestiile alea sa existe, mai cu seama ca nu te deranjeaza altfel decat estetic si sa mergi cu ele la un dermatolog sa le vada. Nu exista, practic, nici o posibilitate de a pune diagnostic pe net, dupa niste poze cu care ti se mpare tie ca ar putea semana.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.