homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HIV - modalitati transmitere


#1 2015-05-21 01:14:39

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

HIV - modalitati transmitere

Buna seara, stiu ca asta este un subiect foarte vehiculat si as dori sa stiu, inafara de modalitatile standard de transmitere a acestui virus, care ar mai fi si care este cantitatea minima de fluid care ar trebui sa intre in contact pentru a infecta o persoana.

Am sa incep prin a povesti ce ma macina pe mine. Mi-am taiat cuticulele si am mers la cineva sa-mi fac manichiura in aceeasi zi. Aveam la vreo 4 unghii (m-am uitat acum atent) cred ca un punct mic rosiatic in zona cuticulei (cred ca acolo am taiat pana la sange cuticula dupa cum arata punctual desi nu a curs sange) iar in rest pielea subitiata, asa cum ramane dupa taierea cuticulelor. A folosit o spatula pentru a impinge cuticulele in interior la o mana care nu cred ca a fost sterilizata in vre-un fel (teoretic acea spatula nu taie, cred ca stiti ce zic). Intrebarea e: daca acea spatula a atins in vre-un fel sange contaminat, putea sa ma infecteze si pe mine? Nu avea urme de sange dar nu stiu ce sa cred...Iar eu nu aveam o rana dar pielea era foarte subtire si aveam acele 4 puncte si m-a durut cand a impins acea spatula. Din ce am citit pe net nu se poate lua hiv-ul asa dar vreau sa fiu sigura....

A doua chestiune, mi-a aplicat un lac intai, care a usturat tare (pentru ca aveam cuticulele proaspat taiate), virusul ar putea trai in acel lac (e fluid...) daca pensonul ala a intrat in contact cu sange infectat?

Mi-a pus unghiile la o lampa uv, aceasta distruge virusul?

Offline

 



#2 2015-05-21 10:26:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HIV - modalitati transmitere

NU are cum sa se transmita asa HIV sau altceva ! nu-ti mai face probleme degeaba
ca sa se transmite trebuia sa ai tu rani care sangerau in momentul ala si sange proaspat al cuiva infectat pe instrumentele respective, care sa vina in contact cu ranile tale... adica o situatie practic imposibil de intalnit

Offline

 

#3 2015-05-21 10:30:12

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: HIV - modalitati transmitere

Aceeasi frica am avut-o si eu la dentist si mi s-a explicat foarte clar asa cum zice si heim ca trebuie sa existe continuitate intre sangele persoanei infectate si sangele tau pentru a exista un risc de infectie smile

Offline

 

#4 2015-05-21 11:21:21

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: HIV - modalitati transmitere

Nu puteam nici să dorm de c?nd cu  chestia asta... Pai eu aveam nişte mici răni deschise de la tăierea cuticulelor. Şi se tot vehiculează ideea că poţi lua sida c?nd ţi se face manichiura cu instrumente nesterilizate, nu era aşa?

Offline

 

#5 2015-05-21 12:15:31

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: HIV - modalitati transmitere

Asa se zice, dar pe internet si scrie toata lumea smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-05-21 19:43:52

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: HIV - modalitati transmitere

Serios? Deci nu se poate lua? Găsisem un caz pe net.... Şi deci dacă să zicem, pensula de la oja a intrat ?n contact cu s?nge infectat, şi imediat după vin eu şi mă da cu oja aia ?n contextul ?n care am  mici răni de la cuticule nu se poate să iau ceva? Sau nu poate trăi virusul acolo?

Offline

 

#7 2015-05-21 20:54:08

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: HIV - modalitati transmitere

"trebuia sa ai tu rani care sangerau in momentul ala si sange proaspat al cuiva infectat pe instrumentele respective"
" trebuie sa existe continuitate intre sangele persoanei infectate si sangele tau pentru a exista un risc de infectie"
Am spus ca NU, NU se poate lua in cazul acesta, deci stai linistita!!!!

Offline

 

#8 2015-05-22 00:45:35

CarinaCarina
Full member
Inregistrat: 2013-02-23
Mesaje: 126

Re: HIV - modalitati transmitere

Pai am ?nţeles. Dar am citit ?ntr-o broşură medicală că hiv moare odată cu uscarea fluierulului ?n care se află celula sa. Dacă se află ?n oja moare? E un fluid...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.