homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mycoplasma si ureaplasma


#1 2012-02-17 16:24:06

anamariatt
Membru
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 2

mycoplasma si ureaplasma

Am fost diagnosticata in noiembrie in urma unor analize cu ureaplasma. Lipsa culturi bacterii patogene: neisseria gonorhoae, gardnerella, streptoccocus agalactiae(grup B), enteroccocus sp, staphyloccocus aureus, enterobacterii patogene, pseudomonas aeruginosa. Frotiu gram: frecvente celule epiteliale, relativ frecv. leucocite, relativ frecv. bacili Gram- pozitivi polimorfi, relativ frecventi cocobacili Gram- labili, relativ frecventi coci gram - pozitivi.

Cultura fungi: nu s-au izolat specii de fungi.

Prima runda de tratament: claritromicina- 7 zile+ gynofort in prima si a 7a zi de tratament, apoi azitromicina- 5 zile luate din 1 a zi de ciclu. Dupa terminarea tratamentului, o perioada, m-am simtit fff bine: nu mai aveam acele scurgeri abundente si usturimi.
Dar semnele au revenit- nu atat de urate.
O noua analiza a scos la iveala ata ureaplasma cat si mycoplasma prezente.Celelalte analize la fel. De data asta mi s-a dat doxiciclina timp de 10 zile, 2 pe zi. Toate acestea sunt antibiotice ce au iesit S la antibiograma. Mai iau si gynophyllus ptr flora bacteriana. Sunt un pic disperata. In tot acest timp nu am avut contact sexual, caci partenerul e plecat. El nu a luat decat eritromicina si doxiciclina, dar cam 6 zile.

Ce parere aveti? Sunt tratata bine de doctorita mea? Eu tind sa am incredere, dar as mai avea nevoie de o opinie. PS As vrea sa iau doxiciclina 14 zile, am citit ca asa ar fi mai bine. Ce ziceti?

Multumesc mult! Astept raspuns!

Offline

 



#2 2012-02-22 16:34:57

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: mycoplasma si ureaplasma

Daca nu ai incredere in doctorita ta, mai poti cere si parerea altui medic. Insa, nu cred ca este indicat sa iei tratamentul de capul tau. Daca ti s-a recomandat sa iei 10 zile, ia-l zece si vezi apoi cum te simti.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2012-02-24 16:43:32

anamariatt
Membru
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 2

Re: mycoplasma si ureaplasma

multumesc, am tot citit tot felul de studii pe internet... si de-asta. la o perioada dupa si chiar in timpul tratamentului ma simt bine, dupa... nu prea mai. acum sunt chiar dupa tratament. sa vedem. si daca sunteti in tema cu subiectul sau daca ati mai auzit de astfel de probleme, v-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune cate ceva. eu n-am auzit pe nimeni care a avut problema asta, decat aici pe forumuri. oricum, multumesc pentru parere.

Ultima oara a fost editat de anamariatt (2012-02-24 16:47:41)

Offline

 

#4 2015-06-01 16:19:28

Amalia
Membru
Inregistrat: 2015-06-01
Mesaje: 1

Re: mycoplasma si ureaplasma

Am fost diagnosticata cu ureaplasma, am luat si eu si partenerul tratament timp de 10 zile cu doxiciclina (2 pe zi) si azitrox (1 pe zi), am fost dupa cateva zile sa refac testul si mi-a iesit negativ. Credeam ca am scapat dar dupa o saptamana jumate am inceput iarasi sa am aceleasi simptome ca inainte. Tin sa mentionez ca intre terminarea tratamentului si al doilea test am avut relatii sexuale cu partenerul, ceea ce inseamna probabil ca si el se vindecase daca rezultatul a iesit negativ. Se poate sa reapara din senin intr-un timp atat de scurt? Daca nu, poate imi puteti explica ce s-a intamplat, va rog. Ma duc maine sa repet analizele, dar avand in vedere ca am aceleasi simptome ma indoiesc ca rezultatul o sa fie negativ.
Toate analizele le-am facut la clinica Sanador. Ar trebui sa incerc alta clinica?

Ultima oara a fost editat de Amalia (2015-06-01 16:27:01)

Offline

 

#5 2015-06-01 19:55:50

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: mycoplasma si ureaplasma

cred ca e posibil sa fi facut testul prea devreme, trebuie sa astepti minim 7-10 zile dupa terminarea tratamentului cu antibiotic si apoi sa refaci testul

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.