homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Renuntare anticonceptionale


#1 2013-05-22 16:00:05

genny25
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 55

renuntare anticonceptionale

Am 25 de ani si iau anticonceptionale de la 18 ani ceea ce mi se pare enorm de mult dar ele sunt singurele cu care m-am simtit protejata si sincer nu am incredere in alte metode..prezervativele uneori se mai si rup si nu implica aceeasi placere...steriletul sau diafragma nu imi surad mai ales ca nu am avut copii pana acum...am incercat si contracept-m si imi da o usoara senzatie de usturime...acel inel nuvaring tot e un corp strain si nu m-as simti confortabil..deci in concluzie sa iau o pastiluta la 10 seara mereu a fost cel mai convenabil pentru mine si nu de capul meu ci dupa ce am fost la planning. In primii ani am luat  Lo-femenal,apoi Marvelon,acum Artizia.
Si in cei 8 ani de anticonceptionale am observat totusi niste schimbari:o menstruatie regulata si mai putin dureroasa,un ten fara acnee,o usoara marire a sanilor..ceea ce m-a bucurat dar in ultima perioada au intervenit si niste modificari comportamentale..sunt mai mereu nervoasa..trista,neincrezatoare,pesimista...nu mai reusesc sa slabesc cum slabeam candva..greata uneori si cea mai mare problema pentru cuplu este scaderea libidoului..imi iubesc foarte mult partenerul urmeaza sa ne casatorim in vara dar efectiv cand vine vorba de activitate sexuala pur si simplu ma blochez...si nu e din cauza lui..el e minunat..cu mine ceva nu e regula..iar orgasmul pare greu de atins ceea ce imi provoaca o usoara frustrare.Repet..nu e din cauza lui...eu pur si simplu mi-am pierdut pofta de sex si nu mi se pare normal la 25 de ani.
De aceea ma gandeam...exista o regula cand sa renunti la anticonceptionale?Sau renunti cand observi ceea ce mi se intampla mie?e din cauza pastilelor ce stari am?la analize sunt ok iar in cei 8 ani le-am schimbat de 3 ori la indicatia medicului de planning dar toate au aceeasi combinatie de hormoni.Partenerul meu a observat ca sunt mai retrasa cand vine vorba de sex si sincer e ceva ce ne distanteaza...ne raceste desi el chiar incearca sa-mi fie alaturi si nu mai stie cum sa faca sa ma introduca in acea stare care nu demult era atat de frumoasa.Mi-ar prinde bine o parere avizata.Multumesc.

Offline

 



#2 2013-05-22 16:22:23

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

Poti incerca sa le schimbi din nou, insa cel mai bine ar fi sa incerci sa faci o pauza si sa vezi sigur daca ele sunt de vina
Intr-o relatie lunga mai intervine si rutina, poate e si stresul legat de casatorie... de asta zic sa confirmi intai ca ele sunt cauza
Ca una care a renuntat la AC (si am observat lucrul asta la mai multe persoane) simti cand ceva e in neregula si decizi sa le opresti, chiar daca aparent la nivel fizic nu ai probleme

Offline

 

#3 2013-05-22 16:45:26

genny25
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 55

Re: renuntare anticonceptionale

Chiar pe acest forum am vazut pareri  ca nu au rost pauzele de la anticonceptionale atata vreme cat analizele sunt ok...nu exista un anumit nr de ani pentru ac-uri si nici in prospectul lor nu se mentioneaza cat timp sa le iei sau nu ci doar de ce sa nu le iei(si asta daca prezinti anumite afectiuni).
Sa le schimb nu am cum sa fac asta acum pentru ca nu sunt in tara si aici nu am cui sa ma adresez.

Offline

 

#4 2013-05-22 18:14:46

doamna in alb
Full member
Inregistrat: 2013-05-08
Mesaje: 184

Re: renuntare anticonceptionale

ai putea sa renunti la ele si sa vezi cum te simti in viitor.tu decizi.

Offline

 

#5 2013-05-23 13:26:29

genny25
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 55

Re: renuntare anticonceptionale

Doctoressa ce ma sfatuieste?multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-05-23 13:36:08

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: renuntare anticonceptionale

doc nu are mereu timp sa intre pe forum, daca vrei o parere "avizata" du-te la un medic de planning.

de ce ai schimbat pastilele? am vazut ca ai scris ca au aceeasi combinatie de hormoni... nu, nu-i asa, sunt pastile diferite cu concentratii diferite.

inelul contraceptiv nu se simte, doar tu vei sti ca-i acolo.

in rest, subscriu la tot ce a zis heimdall mai sus.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#7 2013-05-23 13:58:43

genny25
New member
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 55

Re: renuntare anticonceptionale

Am schimbat pastilele la indicatia medicului de planning nu de capul meu si asta dupa analize.Mie la cabinetul de planning mi s-a zis ca e acelasi lucru Lo-femenal cu Marvelon si ca nu e nici o problema sa trec de la una la alta si in ultimii ani la Artizia.
Si m-as adresa unei pareri avizate dar sunt plecata din tara si aici nu exista asa ceva si ma intorc acasa in iulie.

Offline

 

#8 2013-06-27 21:48:08

Roviale
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 8

Re: renuntare anticonceptionale

Buna,
Cred ca aici in topicul acesta se incadreaza cel mai bine si nelamurirea mea. Am tot 25 de ani, pastile am luat de lla 17 pana la 22 -KARISSA, cu care m-am inteles exceptional. In acesti 5 ani cat am luat pastilele, am facut de 2 ori pauza cate o luna, pentru ca, subscriu, e cea mai eficienta metoda de contraceptie si cea mai linistitoare.Tine doar de tine sa fii atenta si sa iei pastila la timp.Desi unele persoane zic ca ar tine de mit, pot confirma ca au avut si asupra mea ca efect secundar scaderea in timp a libidoului.. cu toate astea as vrea sa revin la pastile, dar am o usoara temere din  urmatorul punct de vedere: cati ani poti lua AC linistita fara sa iti afecteze gradul de fertilitate? cea mai mare temere a mea este ca in curand in vreo 2 ani maxim voi dori sa raman insarcinata si n-as suporta gandul ca din cauza pastilelor eventual o sa intampin dificultati pentru ca deja 5 ani de zile am luat pastilele...pot oare reveni la ele fara griji?
Cat despre alte metode contraceptive...am citit despre spermicide..pare singura metoda de compromis..totusi...rata lor de esec este cam mare...a mai folosit cineva? sistemul pe care functioneaza l-am inteles, dar practic...folosite adecvat sunt sigure?

Offline

 

#9 2013-06-28 02:16:27

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: renuntare anticonceptionale

Rovi, pot sa-ti spun ca mama toata viata ei a folosit spermicide si nu a ramas insarcinata fara voie. Detalii nu-ti pot da pentru ca nu prea ma pricep la ele, stiu doar ca se introduc in vagin cu 10-15 minute inainte de actul sexual si se formeaza un fel de spuma ca o bariera pentru spermatozoizi. Despre anticonceptionale, eu stiu ca sunt bune, adica cunosc persoane care folosesc de ani de zile si n-au ramas insarcinate, iar dupa intreruperea lor, la o luna-doua a venit si bebele. Totusi, unii doctori zic ca e bine sa faci pauze mai dese, altii sustin ca nu este necesar, insa pentru linistea ta, iti poti face ceva analize medicale. N-am auzit cazuri in care de la anticonceptionale sa nu poata ramane insarcinata vreo femeie, consider ca in astfel de cazuri problema e mult mai "adanca".

Offline

 

#10 2013-06-28 10:40:44

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: renuntare anticonceptionale

Rovi ... sustin si eu ceea ce spune pinky cu privire la anticonceptionale. Si eu consider ca problemele de infetilitate apar din alte cauze ...


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#11 2013-07-01 02:03:23

Roviale
New member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 8

Re: renuntare anticonceptionale

Multumesc fetelor pentru parerea exprimata..o sa imi fac o programare la gineco si o sa discut si cu doamna doctor ce variante mai sunt.cea mai mare temere a mea este sa nu intampin probleme in a avea bebe mai incolo si vreau ca totul sa fie ca la carte..multumesc din nou.

Offline

 

#12 2013-07-01 13:44:49

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: renuntare anticonceptionale

O sa postez si eu  aici, sa nu mai deschid alt topic.
Iau anticonceptionale karissa de aprox 6 ani fara pauza. Anul trecut in septembrie am facut un control general si mi-a spus medicul sa fac pauza deoarece am ficatul marit si mai ales pt ca am probleme mari cu retentia de apa (lucrez foarte mult in picioare in ultimul timp si este chiar vizibil  cat ma umflu).In afara de asta si ceva celulita de care nu scap(desi fac mult sport si mananc ok) nu am alte probleme, din contra, imi este foarte bine cu ac.
Abia acum mi-am facut curaj sa fac pauza, o sa vad daca va fi temporara sau definitiva pana voi face un bebe(nu as vrea sa raman insarcinata momentan, poate peste 1-2 ani).  Imi este teama de schimbarile care vor aparea dupa atat timp de ac, dar sper sa fie bine(inainte sa le iau aveam menstruatia total haotica).
Nelamurirea pe care o am este legata de protectia viitoare. Daca eu iau maine ultima pastila iar menstruatia imi vine sambata, trebuie sa ma protejez suplimentar chiar de maine sau dupa menstruatie?


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#13 2013-07-01 14:11:43

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: renuntare anticonceptionale

Daca maine iei ultima pastiluta din folie si dupa intri in pauza, iar menstruatia iti vine sambata, esti protejata.

Offline

 

#14 2013-07-01 14:22:42

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: renuntare anticonceptionale

pinkyheels a scris:

Daca maine iei ultima pastiluta din folie si dupa intri in pauza, iar menstruatia iti vine sambata, esti protejata.

Sunt protejata in aceste 4 zile pana la menstra  chiar daca apoi nu mai iau deloc ac da?
Multumesc frumos pt raspuns!

Ultima oara a fost editat de pufu (2013-07-01 14:27:11)


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#15 2013-07-01 14:40:45

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: renuntare anticonceptionale

Da

Offline

 

#16 2013-11-27 17:02:15

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: renuntare anticonceptionale

De maine intru in pauza insa aceasta a fost ultima folie de anticonceptionale, nu mai vreau sa iau. Pana cand sunt protejata?

Offline

 

#17 2013-11-27 17:05:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

pana cand iti vine menstruatia

Offline

 

#18 2015-06-21 16:39:29

Isa Andreea
Membru
Inregistrat: 2015-06-21
Mesaje: 3

Re: renuntare anticonceptionale

Buna ziua, de o luna am renuntat la anticonceptionale la recomandarea medicului ( am luat logest timp de 2 ani si jumatate fara nici o pauza). Penultima menstruatie a fost cea cauzata de anticonceptionale pe data de 16 mai. Pe data de 3 iunie am avut contact sexual ( la inceput protejat cu prezervativ, pe parcursul actului prezervativul s-a rupt insa prietenul meu nu a ejaculat). Pe data de 15 iunie am facut primul test de sarcina Barza care a iesit negativ. Pe data de 15 iunie am facut al doilea test care initial a fost negativ ( citit in intervalul mentionat pe instructiuni) insa dupa cateva ore am verificat si am observat ca a mai aparut o liniuta foarte pala. Pe data de 15 seara mi-a venit menstruatia ( a fost abundenta si a durat 4 zile). Dupa terminarea menstruatiei, am mai facut un test de data asta surecheck care a iesit negativ. Problema este ca imi simt in continuare sanii sensibili si foarte putin tensionati si am dureri de spate ( nu foarte rau si nu in permanenta) . Credeti ca poate fi vorba de o sarcina sau pot fi efectele secundare a renuntarii la antibb? Va multumesc si astept raspuns, sunt tare ingrijorata si controlul I'll pot face abia pe 5 iulie.

Ultima oara a fost editat de Isa Andreea (2015-06-21 16:41:15)

Offline

 

#19 2015-06-22 00:46:31

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: renuntare anticonceptionale

nu cred ca esti insarcinata

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.