homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize sange cu modificari


#1 2015-03-19 21:59:58

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Analize sange cu modificari

Are cineva idee de la ce pot sa apara urmatoarele modificari la analize si ce implica ele?

ALANINAMINOTRANSFERAZA (GPT/ALT) = 4.7 U/L [5.1 - 55]
BILIRUBINA TOTALA = 0.2 mg/dL [0.2 - 1] -asta e la limita de jos
Luna trecuta ambele imi erau la jumatea intervalului...

Numar de eritrocite = 3.84 mil./μL [3.92 - 5.08]
Hematocrit = 35.9 % [36.6 - 44]
Procentul de neutrofile = 78.2 % [42.9 - 74.3
Procentul de limfocite = 13.6 % [18.3 - 45.7]

Hemoglobina cam la limita, 12,1 fata de 11,9 limita de jos. restul de analize din HEMOLEUCOGRAMA COMPLETA CU FORMULA LEUCOCITARA,Hb,Ht SI INDICI ERITROCITARI SI RETICULOCITE au iesit f bine. examenul complet de urina, urocultura, exudat faringian - toate negative, secretii col - col negative

Multumesc


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#2 2015-03-19 22:15:12

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Analize sange cu modificari

Just, dupa mine,nu sunt modificari semnificative care sa presupuna investigatii suplimentare.
daca ai trecut recent printr-o viroza ceva, se justifica in totalitate schimbările. Dar nu sunt de speriat smile

si daca o sa-ti faci din nou luna viitoare analizele, vei vedea ca ies altfel. Sunt multi factori care pot influenta valorile analizelor..

Ultima oara a fost editat de maryu (2015-03-19 22:17:50)


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#3 2015-03-19 22:21:25

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Analize sange cu modificari

de o luna bolesc Maryu..viroza, bronsita, supararea mai stie ce-am avut. primele doua ma speriau mai tare. restul sunt normale cred la cat am bolit si slabit. multumesc


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#4 2015-03-19 22:28:26

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Analize sange cu modificari

se justifica atunci. prima e un pic scazuta, dar nu pune probleme. n.ai de ce sa te sperii.
sanatate multa, sa te faci bine repede! puss


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#5 2015-03-19 22:31:38

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Analize sange cu modificari

prima e ceva ce tine de ficat?


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-03-19 22:47:56

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Analize sange cu modificari

Da, ambele sunt. daca te gandesti la o afectiune hepatica, poti sa renunti la idee pentru ca ar fi iesit ai alte modificari. Exista un raport alt/ast care merg paralel, si cand sunt probleme se modifica impreuna, ceea ce nu e cazul la tine. Multe medicamente scad valoarea alt-ului, malnutritia, infecțiile urinare..oricum, nu e scazut mult, e doar o modifcare ce, din punctul meu de vedere, nu e de ingrijorat.
mergi la medic pentru interpretare cel mai bine smile


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#7 2015-03-19 22:53:53

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Analize sange cu modificari

mi-a scris mail si medicul sa stau flexata. ASPARTATAMINOTRANSFERAZA (GOT/AST) = 11.8 U/L [5 - 34] mi-a iesit bine. nu ma gandesc la nicio boala, vreau sa scap de boala lol. m-au intrigat un pic rezultatele ca ma stiam cu ele de aviator si acum constat ca o raceala mai lunga face ceva ravagii.
Multumesc mult Maryu kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#8 2015-03-19 22:56:13

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: Analize sange cu modificari

cu placere, sanatate multa! puss


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#9 2015-06-27 17:19:11

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Analize sange cu modificari

Buna fetelor,
In urma durerilor de cap cu stari de voma si a unei stari de oboseala continua, am facut niste analize si urmeaza sa fac si un eco abdomina(ma gandeam la fiere..). Analizele sunt modificate si voiam sa va intreb ce inseamna- pana ajung la medic
Vsh-ul 44. maximul era 20
distributia trombocitelor -17.7 cu max de 16.5
coleserolul Hdl 37. Minimul era 50 la femei
colesterolul LDl 109 cu maximul 100. Acesta nu mi se pare prea mare...doar LDL-ul imi pare prea mic.

Mai erau multe modificari-la hemoglobina,creatinina serica, insa minore, de genul fix sub limita sau fix deasupra...Nu stiu, cel mai tare mi se pare modificat colesterolul "bun"...


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#10 2015-06-27 17:28:05

daenarys
Vizitator

Re: Analize sange cu modificari

Vsh ul marit indica o infectie in organism...
Iei ac?ele mai modifica colesterolul.ameteala poate sa indice o enemie mai ales daca zici ca e si hemoglobina modificata.ce sa zic,poate nu te odihnesti nu te alimentezi corect...

 

#11 2015-06-27 17:36:08

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Analize sange cu modificari

Merci de raspuns!
Iau AC dar e doar a doua folie..n-am mai luat din 2010. Ma gandeam ca nu au avut timp sa isi faca de cap lol
Nu ma prea odihnesc..dar nu stiu cum as putea, am o viata prea plina sad Copilasul de 3 ani ma secatuieste de puteri..muncesc full time..seara cand ajung ma ia de noua..trebuie sa ma mai joc cu el,uneori sa gatesc, adoarme dupa 11 si daca nu adorm o data cu el si vreau timp si pt mine..imi sare somnul si mai adorm la 2....


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#12 2015-06-27 17:40:23

daenarys
Vizitator

Re: Analize sange cu modificari

Da,in doua luni nu apareau modificarile pe colesterol...
Eu zic ca e din cauza oboselii,incerca pana una alta magneziu cu b6 si niste vitamine...si un concediu sa te refavi.
Greata s ar putea sa fie de la ac,poate sa apara in primele 3 luni

 

#13 2015-06-27 18:20:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Analize sange cu modificari

Aceste dureri de cap cu greata le am demult..nu de acum.
Deci analizele nu sunt chiar de speriat?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#14 2015-06-28 11:26:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Analize sange cu modificari

Janis  puss  nu e nimic de speriat, pentru colesterol poti avea putina grija la alimentatie (HDL e un factor de protectie cardiovasculara), sa iei suplimente de omega 3, sa mananci nuci, seminte, peste oceanic
VSH-ul poate creste daca ai o mica infectie pe undeva, insa ultima oara asa mi-a iesit si mie si nu aveam nicio alta valoare aiurea, am concluzionat ca e din cauza ca eram cu o zi inainte de menstruatie si cica atunci e normal sa creasca

Offline

 

#15 2015-06-28 18:40:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Analize sange cu modificari

multu heim puss kram


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.