homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

E coli


#1 2015-06-27 11:45:24

CrisV
Membru
Inregistrat: 2015-06-27
Mesaje: 1

e coli

Se poate lua e coli vaginal de la stropirea in zona vaginala cu apa din toaleta?

Sunt insarcinata in 33 de saptamani si la cultura de col de la 16 saptamani mi s-a descoperit e coli. Am primit tratament ospamox si ovule.

Zilele trecute am avut un accident la toaleta... Dupa treaba nr 2 apa din toaleta a sarit si m-a stropit in zona genitala . M-am spalat repede cu apa si sapun dar mi-e teama sa nu fi contactat din nou e coli vaginal in aceste conditii.
Exista sanse? Mi-e teama pentru bebelus.
Multumesc penru raspuns.

Offline

 



#2 2015-07-05 19:03:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: e coli

CrisV a scris:

Se poate lua e coli vaginal de la stropirea in zona vaginala cu apa din toaleta?

Sunt insarcinata in 33 de saptamani si la cultura de col de la 16 saptamani mi s-a descoperit e coli. Am primit tratament ospamox si ovule.

Zilele trecute am avut un accident la toaleta... Dupa treaba nr 2 apa din toaleta a sarit si m-a stropit in zona genitala . M-am spalat repede cu apa si sapun dar mi-e teama sa nu fi contactat din nou e coli vaginal in aceste conditii.
Exista sanse? Mi-e teama pentru bebelus.
Multumesc penru raspuns.

Nu e nici o posibilitate de a te infecta pe carea descrisa de tine
Totusi e bine sa sti ca E. Colli traieste in mod normal in intestin asadar posibilitati de infectare vaginala sau urinara sunt destul de multe din pricina anatomiei...in constipatie de ex, in caz de retentie de urina(frecventa in sarcina avansata) pot aparea infectii urinare, in cazul eliminarii de gaze chiar...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.