homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menstruatie neregulata dupa oprirea anticonceptionalelor


#1 2015-07-09 10:00:36

punks not dead
New member
Inregistrat: 2011-05-08
Mesaje: 44

menstruatie neregulata dupa oprirea anticonceptionalelor

Buna! Nu am mai luat anticonceptionale de prin decembrie. In prima luna dupa oprirea lor a venit normal, dar apoi perioada intre menstre a inceput sa creasca ajungand acum vreo 2 luni si la 45 de zile...luna trecuta a venit in ziua 31 dar asa maro...apoi rosiatic...si abia prin ziua 36 37 a inceput sa arate a menstruatie normala, tot procesul durand vreo 10 zile aproximativ. Luna asta mi-a venit iar in ziua 26 o scurgere maro, apoi a devenit rosie, in cantitate mica, dar am fost la plaja si am intrat in mare si s-a oprit...asta cam pe data de 4 5 asa...de atunci nu mai imi vine nimic, dar sunt extrem de balonata, am zona suprapubiana tare, si ieri dupa un contact sexual mai intens sa zic, am avut dureri in zona ovarelor. Am facut si un test de sarcina si a iesit negativ. Intrebarea mea este daca toate aceste dereglari fac parte din procesul de readaptare a organismului la secretia proprie de hormoni. Tin sa mentionez ca desi pe testul de sarcina scria sa urinez 10 secunde pe el, nu am avut un jet atat de puternic in dimineata respectiva si nu stiu daca a durat chiar 10 secunde...dar au curs multe picaturi la final. Oricum linia de test a aparut in timp ce urinam, deci daca nu era urina suficienta nu aparea nici aceea nu? Am avut contact sexual neprotejat dar fara ejaculare in interior (doar la inceput, apoi a avut prezervativ), cu urinat inainte si multa saliva pentru preejaculator. Deci nu cred ca am cum sa fiu insarcinata, si aceea sa fie un soi de nidatie, avand in vedere ca testul e negativ si am tot avut dereglari de genul. Ar trebui sa merg la medic sau sa mai astept...am inteles ca poate dura pana la un an sa se regleze. Eu am luat pastilele un an neintrerupt. Multumesc

Offline

 



#2 2015-07-09 20:14:40

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: menstruatie neregulata dupa oprirea anticonceptionalelor

Insarcinata nu esti, dar ai putea sa faci un control ginecologic macar sa vezi daca esti ok. Dereglarea s-ar putea sa fie din cauza a/c, dar medicul te poate lamuri mai bine. Bafta!

Offline

 

#3 2015-07-10 13:07:10

punks not dead
New member
Inregistrat: 2011-05-08
Mesaje: 44

Re: menstruatie neregulata dupa oprirea anticonceptionalelor

Multumesc mult de raspuns big_smilebig_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.