homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dereglari hormonale


#1 2015-07-14 12:11:41

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Dereglari hormonale

Buna fetelor,
Am si eu o problema si in acelasi timp nelamurire, poate reusiti voi sa ma ajutati cu niste sfaturi/pareri pertinente din experienta sau cunostintele voastre.
Acum 7 luni am hotarat impreuna cu partenerul meu sa facem un copilas. Exact in aceeasi luna (cam mare coincidenta) au inceput dereglarile de menstruatie, astfel ca in ianuarie mi-a intarziat 2 saptamani, pe urma mi-a venit mai repede cu 2 saptamani, si pe urma mi-a lipsit o luna cu desarvarsire. Am fost la ginecolog sa vad ce probleme am si mi-a dat ceva tratament pentru venirea menstruatiei, pe care nu l-am luat, si cu toate astea, mi-a venit menstruatia exact in ziua in care trebuia sa vina urmatoarea menstruatie. Mi-au fost recomandate si niste analize hormonale pe care le-am facut, mai jos sunt rezultatele:
- ANTI-TPO <5 , valori referinta <34
- FSH = 30.7 , valori ref. Faza foliculara : 3.5-12.5 mIU/mL
- LH = 19.47, valori ref. Faza foliculara : 1.1 - 11.6 mUI/mL
- Prolactina = 341.9, valori ref. [102 - 496]
- TSH = 3.92, valori ref. [0.270 - 4.20]
- AMH = 0.01, valori ref. Femei de varsta fertila : 0.8 - 14.6 ng/ml Femei ziua 3 a CM: < 10.6 ng/ml Postmenopauza : <0.08 ng/ml
- Uter dimensiuni normale, Endometrul = 0.8 cm, PAP si secretie normale, Col fara leziuni.
Mentionez ca mi-am facut analizele hormonale in a doua zi a menstruatiei.
Mi s-a mai intamplat sa am intarzieri de ciclu in decursul vietii, de obicei cate 2 saptamani, dupa care a revenit la normal, aceste intrazieri fiind doar exceptii, in perioade cu mult stres, eu avand in majoritatatea timpului ciclu regulat de 28 de zile. De data aceasta, pe langa intarziere, am avut si ceva bufeuri de caldura.
Am 38 de ani, nu am copii, nu am ramas nicioadata insarcinata pt ca nu am incercat nicioadata pana acum si nu am alte probleme de sanatate. Am o imunitate crescuta, fac tratament homeopat de vreo 12 ani, pt ca am avut probleme cu tractul urinar, probleme care s-au rezolvat in proportie de 99%. Acum doi ani la controlul anual, s-a vazut la ecograf ca am ovulatie dubla. Refuz sa cred ca in doi ani, am ramas fara ovule si nu mai pot procrea.
Vazand rezultatele analizelor, medicul m-a trimis direct la o clinica de fertilizare in vitro, la care o sa ma duc probabil la un moment dat, daca va fi cazul, dar nu fara a incerca in prealabil un tratament naturist si de a mai repeta o data analizele. Mi s-a parut un pic extrem sa ma trimita la fertilizare in vitro avand in vedere ca eram atunci in a treia luna de incercari. De 5 saptamani fac tratament naturist, recomandat de un medic cu competente in fitoterapie, dar totusi din nou am intarziere de menstruatie de 3 saptamani. Azi am vazut primele semne ca ar trebui sa vina. In perioada cand trebuia sa imi vina ultima menstruatie, am simtit la un moment dat o durere puternica, ascutita in ovarul drept si vreo 2 zile, am avut foarte usoare dureri in ambele ovare.
Anul acesta mi-a venit regulat doar doua luni la rand, cele in care nu am incercat sa raman insarcinata, din anumite motive. Nu inteleg de ce in lunile in care incerc sa raman insarcinata, imi intarzie menstruatia. O fii ceva psihic? In general sunt optimista si nu ma gandesc toata ziua la acest lucru si am incredere ca se va rezolva. Dar nu pot sa nu fiu un pic dezamagita de fiecare data cand vad doar o liniuta pe testul de sarcina.  supa
Ca si ultima precizare, partenerul meu are doi copilasi dintr-o casnicie anterioara.
Scuze pentru mesajul lung.
Va multumesc anticipat si astept parerile voastre. buga
Adri

Offline

 



#2 2015-07-20 13:20:10

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: Dereglari hormonale

Buna din nou. Oare chiar nu are nimeni nici un raspuns pentru mine? sad Doctoressa, o opinie?

Offline

 

#3 2015-07-20 15:51:16

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Dereglari hormonale

adri,imi pare f rau pt AMH.este f mic,iar calitatea ovocitelor la 38 de ani nu mai e aceeasi daca ai fi avut pana in 30 de ani cu acelasi AMH,pt ca se intampla sa fie fete f tinere cu rezerva ovariana f mica,dar calitate crescuta.eu zic sa mergi sa repeti AMH ul la un laborator cunoscut.la altul decat ai facut AMH ul trecut.si daca iese tot mic,sa te indrepti totusi spre FIV,fertilizare in vitro,poate obtii cativa foliculi din care sa iasa macar 2,3 ovocite de calitate si sa poata fi fecundate daca partenerul are sperma buna.eu nu cred in naturiste in contextul in care rezerva ovariana este pe sfarsite.eu iti doresc succes si sa ne tii la curent!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#4 2015-07-21 17:04:13

adri_d
New member
Inregistrat: 2011-01-12
Mesaje: 34

Re: Dereglari hormonale

Sonia, multumesc pt raspuns. O sa repet analizele dar imi mai dau inca doua luni ragaz sa termin tratamentul naturist. Totusi mi-am rezolvat probleme grave cu tratamentele naturiste si nu mi-am pierdut speranta nici de data asta. Am citit mult pe net si sunt multe persoane care au avut rezerva ovariana aproape inexistenta conform analizelor, varsta apropiata cu a mea si au ajuns sa aiba copilasi. Banuiesc ca tine si de organismul fiecaruia, nu stiu.
Ce m-a intrigat pe mine a fost acesta coincidenta cu derglarile de menstruatie exact atunci cand am inceput incercarile de a ramne insarcinata, fara sa fii avut probleme pana atunci, decat in foarte rare cazuri.
Multumesc inca o data si va tin la curent daca Doamne Doamne ajuta si apare un bebe.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.