homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rugaminte interpretare rezultate - bebe in planurile de viitor


#1 2015-07-17 13:29:29

simona25
Membru
Inregistrat: 2015-07-17
Mesaje: 3

Rugaminte interpretare rezultate - bebe in planurile de viitor

Buna ziua,

Ma puteti ajuta, va rog, cu interpretarea unor analize (preconceptie, ne dorim un bebe)? Rezultatele au fost:

Antigen Chlamydia in secretie vaginala/uretrala/conjunctivala  - Negativ
Cultura secretie col - Cultura aeroba fara crestere

Examen microscopic pe frotiu din secretii genitale( proba testata pentru Staphylococcus aureus, Streptococ beta hemolitic, Enterobacteriacee, Pseudomonas aeruginosa, Candida sp, Enterococcus sp.):
Rare celule epiteliale superficiale;
absente celule epiteliale intermediare;
absente hematii;
foarte rare polimorfonucleare;
frecventi lactobacili dispusi neregulat;
absenti coci Gram pozitivi;
absenti coci Gram negativi;
Relativ frecventi bacili Gram pozitivi curbati;
absenti cocobacili Gram variabili;
absente clue-cells;
rare celule levurice izolate;
absente filamente miceliene;nu se observa trofoizi sugestivi pentru Trichomonas

Mycoplasma hominis - ABSENT
Ureaplasma spp - ABSENT

Papanicolau, cu bifa pe : Satisfacator pentru evaluare, celule endocervicale prezente
                    Satisfacator, limitat de prezenta importanta de hematii, prezenta importanta de PMN
                    Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate
                    Alte modificari nonneoplazice : Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia.
                    Repeta examen citologic anual


Intrucat medicul a observat la control o leziune ce cuprinde tot colul, in urma analizelor mi-a dat ca tratament: Lomexin 1000mg - doza unica si Gynophyllus SR, 1 la 4 zile. Poate fi concentratia de Lomexin prea mare?Am citit prospectul si, astfel, a aparut aceasta intrebare.
Se administreaza aceste medicamente in paralel, sau mai intai ovulele de Lomexin si, ulterior, capsula Gynophillus(nu am primit recomandare in acest sens, farmacista a fost cea care mi-a spus ca Gynophillus ar trebui administrat dupa administrarea ovulelor Lomexin)?

Va multumesc

Offline

 



#2 2015-07-18 23:11:53

simona25
Membru
Inregistrat: 2015-07-17
Mesaje: 3

Re: Rugaminte interpretare rezultate - bebe in planurile de viitor

Intrucat este prima data cand scriu pe acest forum, va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa postez aceasta intrebare in topicul deja deschis pe tema interpretarii analizelor sau e in regula aici.
Multumesc si sper ca intrebarile mele sa-si gaseasca aici un raspuns.

Offline

 

#3 2015-07-22 20:36:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Rugaminte interpretare rezultate - bebe in planurile de viitor

simona25 a scris:

Intrucat este prima data cand scriu pe acest forum, va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa postez aceasta intrebare in topicul deja deschis pe tema interpretarii analizelor sau e in regula aici.
Multumesc si sper ca intrebarile mele sa-si gaseasca aici un raspuns.

Personal nu vad rolul Lomexin....
Gynophillus, oricum, dupa antimicotice nu im acelasi timp
Parca imi vine a-ti spune sa mai consulti un medic....ceva nu se potriveste


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2015-07-22 21:23:58

simona25
Membru
Inregistrat: 2015-07-17
Mesaje: 3

Re: Rugaminte interpretare rezultate - bebe in planurile de viitor

Multumesc mult pentru raspuns.
Mi-a pus diagnostic initial cervicita, insa ulterior, prin prisma rezultatelor, a zis ca sunt ok si am presupus ca mi-a prescris o schema de tratament pentru colul ranit...parerea mea de necunoscator.
Imi spuneti, va rog, daca indoiala dumneavoastra are legatura cu rezultatele analizelor sau cu tratamentul prescris in urma rezultatelor?
Asteptam de mult timp sa facem un bebe si nu vrem sa facem pasul pana nu am certitudinea ca sunt pregatica fizic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.