homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

ACNEEA cum scap de ea?-30


#552 2014-10-04 20:46:49

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Mda. Stiti ce e cel mai grav..ca din toti medicii dermatolog pe care i-am consultat, nici macar 1 nu m-a trimis sa-mi fac analize complete (tiroida, ovare, bacterii, exudat, etc etc)...s-au uitat 1 min la mine si au inceput sa-mi prescrie geluri, creme si antibiotice. Am o mare problema cu asta. Refuz sa mai inghit pastile. Te rog sa-mi dai mai multe detalii jeannie despre analiza bacteriologica (sper sa am scris bine)...trebuie sa solicit ceva anume? stiu doar ca trebuie cu antibiograma, dar nici asta nu cunosc exact. Cat despre examenul parazitologic, la ce se refera mai exact?

Pink, eu cu naturiste am incercat 1 singura data si am incercat gresit...in sensul ca in loc sa mi se dea ulei de arbore de ceai 100%, am luat din acela pt aromaterapie sau ceva de genul...si cred ca din cauza lui am facut o iritatie puternica...dovada fiind izbucnirea  de acum  supa  Am tot cautat tratamente naturiste pt acnee..dar majoritatea homeopatilor recomanda doar niste capsule CH8...CH3...enigme...nu stiu ce contin, ce fac, si nu vreau sa testez pe mine.

Nu pricep de ce medicii nu incearca sa trateze cauza, ci efectul. Acneea mea pleaca de undeva. De la ovare nu, tiroida nu. Sunt maxim de dezamagita de "medicii" dermatologi. Comisioane grase probabil pe spatele nostru  sad


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 



#553 2014-10-05 09:14:13

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu am fost trimisa la o clinica particulara de analize de pe piele (Bioderm, Bucuresti). Testele de pe piele se fac cu o lamela cu care se racleaza superficial niste celule moarte, astfel ca procedeul nu e deloc dureros. Lamela se uneste cu o alta lamela si se pun la microscop pentru a studia celulele prelevate.
Cand am vrut sa fac singura unul dintre teste, m-am dus direct la ei si mi se pare ca m-au intrebat "la ce medic sunt", insa nu aveam trimiterea la mine in ziua aceea. Dar nu a fost o problema, mi-au facut testul oricum.
Ai putea si sa intrebi medicul daca poate sa iti dea trimitere la teste de pe piele, la care considera el a fi relevante.
Este foarte bine ca macar nu ai chisturi.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-11-09 15:03:50)

Offline

 

#554 2014-11-09 14:49:05

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Alexa123, sunt in aceasi situatie ca tine(am mai scris povestea mea pe aici).  Numai ca eu am luat deja 3 cure de Roaccutane si ...degeaba  grater . Am inceput prima cura in Romania in 2008, am luat 1 an = rezultate foarte bune, efecte adverse nu foarte grave. Psihic nu am avut nimic, ba din contra- psihicul isi revenea cand imi vedeam fata curata, colesterolul putin crescut, buze super uscate dar aveam non-stop cu mine balsam de buze si par care nu se mai ingrasa chiar daca nu il spalai 1 saptamana  big_smile . Toate bune si frumoase . Dupa vreo 3 luni de la intreruperea tratamentului problemele au inceput sa apara chiar daca aveam o igiena stricta (foloseam si inca mai folosesc numai produse Avene). Si iata ca m-am vazut nevoita  sa incep a doua cura de Roaccutane , o doza mai mare , sperand ca o sa ies din procentul celor care nu se vindeca cu acest medicament minune. Iar toate bune si frumoase timp de un an. Dupa intreruperea tratamentului, la cateva luni au aparut vechile probleme. Intr-o forma mai redusa, dar tot erau. Am decis sa incerc si cu alte tratamente mai "blande". Am inceput cu Retin-A, vitamnine, zinc, etc. O vreme mi-a mers bine, apoi am devenit imuna si la acesta. Intre timp am ajuns in Spania cu o acnee care din nou se agravase. Imi incerc norocul si  aici. La inceput cu niste geluri prescrise de medicul de familie  care imi dadeau rezultate slabe si apoi cu o vizita la dermatolog care, surpriza, imi propune tot Roaccutane - 10mg pe zi plus anticonceptionale Belara spunandu-mi  ca acesta este singur medicament care vindeca acneea. Incerc din nou, tot cu mari sperante . 10 luni am rezistat. Apoi m-am gansit ca e cazul sa nu mai iau gandindu-ma ca in viitoarul apropiat (1-2 ani) sa fac si eu un copil sanatos. Si uite-ma acum , dupa 1 jumate de la utima cura cu aceasi probleme, cu acelasi stres. Acum 2 sapt am avut o eruptie cum n-am avut in viata mea. Imi venea pur si simplu sa plag de nervi si de suparare. 1 saptamana nu am putut sa ies din casa. In halul ala aratam. Medicul de familie mi-a prescris o solutie cu antibiotic - gen Zynerit din Ro. M-a scapat de eruptie dar nu de acnee. Acum astept sa ma sune de la dermatologie pentru a 10000 consultatie.

Si vorba ta. Nimeni nu m-a trimis la analize complete, absolut nimeni. De mai bine de 10 ani umblu pe la tot felul de dermatologi. Si chiar le-am cerut eu sa-mi dea examen bacteriologic si nu mi-au dat. Sunt foarte suparata pe nepasarea medicilor care trateaza aceasta afectiune. Nu stiu daca constientizeeaza ca asta ne afecteaza foarte mult psihc. Pur si simplu ma simt neajutoara in lupta asta. Am incercat tot ce se putea si fara niciun rezultat.  supa


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#555 2014-11-09 19:22:02

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: ACNEEA cum scap de ea?

eu zic sa mergeti si la homeopatie...


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#556 2014-11-10 12:27:19

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chryss-tina a scris:

Alexa123, sunt in aceasi situatie ca tine(am mai scris povestea mea pe aici).  Numai ca eu am luat deja 3 cure de Roaccutane si ...degeaba  grater . Am inceput prima cura in Romania in 2008, am luat 1 an = rezultate foarte bune, efecte adverse nu foarte grave. Psihic nu am avut nimic, ba din contra- psihicul isi revenea cand imi vedeam fata curata, colesterolul putin crescut, buze super uscate dar aveam non-stop cu mine balsam de buze si par care nu se mai ingrasa chiar daca nu il spalai 1 saptamana  big_smile . Toate bune si frumoase . Dupa vreo 3 luni de la intreruperea tratamentului problemele au inceput sa apara chiar daca aveam o igiena stricta (foloseam si inca mai folosesc numai produse Avene). Si iata ca m-am vazut nevoita  sa incep a doua cura de Roaccutane , o doza mai mare , sperand ca o sa ies din procentul celor care nu se vindeca cu acest medicament minune. Iar toate bune si frumoase timp de un an. Dupa intreruperea tratamentului, la cateva luni au aparut vechile probleme. Intr-o forma mai redusa, dar tot erau. Am decis sa incerc si cu alte tratamente mai "blande". Am inceput cu Retin-A, vitamnine, zinc, etc. O vreme mi-a mers bine, apoi am devenit imuna si la acesta. Intre timp am ajuns in Spania cu o acnee care din nou se agravase. Imi incerc norocul si  aici. La inceput cu niste geluri prescrise de medicul de familie  care imi dadeau rezultate slabe si apoi cu o vizita la dermatolog care, surpriza, imi propune tot Roaccutane - 10mg pe zi plus anticonceptionale Belara spunandu-mi  ca acesta este singur medicament care vindeca acneea. Incerc din nou, tot cu mari sperante . 10 luni am rezistat. Apoi m-am gansit ca e cazul sa nu mai iau gandindu-ma ca in viitoarul apropiat (1-2 ani) sa fac si eu un copil sanatos. Si uite-ma acum , dupa 1 jumate de la utima cura cu aceasi probleme, cu acelasi stres. Acum 2 sapt am avut o eruptie cum n-am avut in viata mea. Imi venea pur si simplu sa plag de nervi si de suparare. 1 saptamana nu am putut sa ies din casa. In halul ala aratam. Medicul de familie mi-a prescris o solutie cu antibiotic - gen Zynerit din Ro. M-a scapat de eruptie dar nu de acnee. Acum astept sa ma sune de la dermatologie pentru a 10000 consultatie.

Si vorba ta. Nimeni nu m-a trimis la analize complete, absolut nimeni. De mai bine de 10 ani umblu pe la tot felul de dermatologi. Si chiar le-am cerut eu sa-mi dea examen bacteriologic si nu mi-au dat. Sunt foarte suparata pe nepasarea medicilor care trateaza aceasta afectiune. Nu stiu daca constientizeeaza ca asta ne afecteaza foarte mult psihc. Pur si simplu ma simt neajutoara in lupta asta. Am incercat tot ce se putea si fara niciun rezultat.  supa

Da, e trist cand simti cum nimeni nu te ajuta si ca buzunarul ti se goleste fara nici un rezultat.Si eu tot asa am fost si sper sa nu -mi mai revina problema ca sincer m-a epuizat.Recunosc ca si eu am utilizat Roaccoutane pentru niste chisturi dar dupa 3 luni din cate imi aduc aminte s-au retras.bafta multa. supa

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2014-12-29 12:58:01

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu am luat 1 luna antibiotic Minoz si vreo 5 luni anticonceptionale Belara. M-am transformat. Tenul arata perfect acum. Eu cred ca am avut o alergie, ca am ramas cu senzatii alergice si acum...stranut, ma mananca ochii, mi se infunda nasul. Tenul si-a revenit, e ok...sper sa fie pe o perioada lunga ok. In ianuarie sper sa ajung la alergolog.


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#558 2015-04-10 09:48:18

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Am fost la un laborator si mi-am facut o analiza de secretie purulenta. Am primit rezultatul - stafilococ coagulazo-negativ.
Am sunat la dermato sa-mi fac programare, i-am zis ca am facut analiza asta si mi-a zis ca am facut-o degeaba, ca nu ajuta la nimic... Eu am facut analiza de capul meu, am considerat ca trebuie sa aflu cauza acneei, pt ca hormonala nu e.
Sa fug de dermatologul asta?

Offline

 

#559 2015-04-10 13:54:30

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Sushi, eu zic sa mai incerci si la alt medic. Vezi ce zice. Pe mine ma dispera fraza asta " ca ai facut degeaba".  bang  Deja sunt satula de toti doctorii astia incompetenti. Cred ca o sa-mi fac si eu o analiza din secretie pentru ca de 15 ani nu i-a trecut nimanui prin cap sa-mi dea asa ceva. Parca e din filmele SF.  Acum sunt insarcinata si sper , cu toate ca nu e o regula, ca dupa nastere sa mai scap de ele. daca nu, fac analizele de capul meu.

Bafta cu medicii si sa-mi spui ce-ai facut. kram


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#560 2015-04-13 21:15:33

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Sushi, si dermatoloaga mea l-a fel mi-a zis. La insistentele mele am facut testul din pustula si mi-a iesit negativ pt orice bacterie. La care ea "ti-am spus eu"  spranceana
Dupa 3 medici ginecologi si 3 ecografii transvaginale facute intr-un singur an...mi-a descoperit si mie in sfarsit un medic faptul ca am ovare polichistice. Nu e ca si cum m-ar bucura, dar macar stiu care sunt cauzele dereglarilor.


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#561 2015-04-16 11:45:40

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: ACNEEA cum scap de ea?

fetelor ce fond de ten dermatocosmetic ati folosit si a fost ok? eu as vrea sa aiba o acoperire medie, macar, si sa arate cat de cat natural.
pana acum am citit pareri f bune despre Ivatherm Joviale si ma mai atragea pe mine Couvrance, fond de ten compact.

Offline

 

#562 2015-04-16 16:09:59

chryss-tina
Full member
Inregistrat: 2010-07-21
Mesaje: 395

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu folosesc de foarte multi ani fondul de ten de la Avene, cel lichid. Mie imi place, este fluid, nu incarca, se aplica usor si bineinteles oil-free. kram


I don't want a perfect life, I want a happy life  hjarta

Cea mai fericita mamica de gemenasi!   bebic  bebic

Offline

 

#563 2015-04-19 20:11:21

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Eu am fost indragostita multa vreme de Colorstay de la Revlon. Acum am ales ceva mai usor..BB Cream de la Garnier (cel pt ten mix/gras)...si de 2 zile incerc BB Cream de la Farmasi care m-a cucerit total.


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#564 2015-04-20 14:12:05

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: ACNEEA cum scap de ea?

chrysstina, o sa-l incerc si eu intr-o farmacie pe cel fluid, de la Avene, sa vad daca mi se potriveste. alexa, cele folosite de tine nu sunt dermatocosmetice, deci nu le-as folosi... asa si eu sunt foarte multumita de max factor lasting performance, dar ingredientele nu-s tocmai ok

astazi m-am dat cu o mostra de ivatherm joviale, si imi place. spre deosebire de alte fonduri de ten dermatocosmetice asta e f natural, in schimb puterea de acoperire e mica-medie. astept pana la sfarsitul programului sa vad cat imi mai ramane pe fatza

Ultima oara a fost editat de sushi (2015-04-20 14:15:13)

Offline

 

#565 2015-06-11 20:06:19

cleopatr@
Full member
Inregistrat: 2010-01-19
Mesaje: 632

Re: ACNEEA cum scap de ea?

acum am Cutacnyl 5%, care contine peroxid de benzoil.-e din Franta. goodluck

Offline

 

#566 2015-06-30 15:51:12

florynelu
New member
Inregistrat: 2014-12-29
Mesaje: 19

Re: ACNEEA cum scap de ea?

De acnee se poate scapa destul de greu, dar totusi daca se urmeaza un program bine pus la  punct atunci rezultatele vor fi unele foarte bune.

Ultima oara a fost editat de florynelu (2015-06-30 15:52:14)

Offline

 

#567 2015-07-28 01:07:27

daniela.w.
Full member
De la: romanica
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 207

Re: ACNEEA cum scap de ea?

Nu stiu daca e topicul potrivit, dar postez aici decat sa deschid unul nou : am avut niste cosuri( pe fese, la linia slipului)  si am ramas cu niste cojite care probabil se vor transforma in pete.cum scap de ele?ce crema sa iau?


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Offline

 

#568 2015-07-28 10:03:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

avand in vedere zona, cred ca e suficient sa exfoliezi bine si apoi sa hidratezi
ar fi si optiunea unui exfoliant chimic, dar banuiesc ca vrei sa te expui si la soare in perioada asta

Offline

 

#569 2015-07-28 10:46:43

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: ACNEEA cum scap de ea?

voi incepe de astazi sa iau remediu homeopat hepar sulphur ch 15.
sunt contraindicatii atunci cand iau un remediu? stiu de exemplu ca nu pot mesteca guma mentolata/folosi pasta de dinti mentolata

Offline

 

#570 2015-07-28 10:52:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: ACNEEA cum scap de ea?

da, sa eviti produsele pe baza de menta, cafeaua pe cat posibil si sa nu mananci / bei / fumezi macar cu 20-30 min inainte si dupa ce iei remediul

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.