homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37-24


#438 2015-07-31 13:41:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

buna, mamici!

maje, adina, va multumesc pt sfatul cu coaja de ou! puss mai auzisem varianta aceasta, dar uitasem de ea. nu stiu insa cum i-o servesc lui mofturici, ca nu accepta nimic nou hmm. se da coaja de la un ou zilnic? sau care ar fi dozajul? cu ce pot sa o zdrobesc fin, fin?
mi-ati dat o idee buna, eu ma gandeam la suplimente dumbom.

adelina, cumva ii ies caninii? am avut si noi niste crize imposibile, la inceputul perioadei de eruptie (cu 2 luni inainte sa sparga gingia). acum sunt mai rare episoadele. stiu ca e inevitabil sa te aprinzi cand vezi ca ii explici si nu pare sa priceapa, ca se comporta irational, dar am observat ca, desi e ft greu, cel mai bine e sa-ti pastrezi calmul, sa-l iei in brate, sa-i spui ca-l intelegi ca isi doreste ft mult chestia x, dar ca din pacate nu-l poti ajuta cu asta. conteaza ft mult pt ei asta, sa le arati ca esti alaturi de ei in "suferinta" lor. si mie imi vine sa ii zic "daca nu vrei sa intelegi, stai si plangi" (i-am zis asta la nervi, de mai multe ori sad ), dar imi dau seama ca as face exact ce faceau parintii mei cu mine si ma simteam groaznic cand plangeam si ei nu empatizau cu mine. trebuie sa ne educam noi in primul rand, sa incercam sa ne punem in pielea lor si, daca nu le putem implini dorinta, macar sa le aratam ca suntem acolo, in aceeasi barca cu ei. e tare greu sa faci asta, dar asa cum am zis, am observat pe pielea noastra ca trec crizele mai usor si ne intelegem mai bine dupa. si eu ma aprind initial cand face o criza, dar apoi asa de rau imi pare si ii zic asta si incerc sa ne impacam. dragul de el accepta repede impacarea.
poate te ajuta sa stii ca nu face crize special ca sa te enerveze pe tine. pt el chiar e o drama ca nu mai are suc si nu prea intelege de ce prima data ai avut de unde sa ii dai si apoi nu.
inca o chestie pe care am invatat-o: explicatiile e bine sa i le dai dupa ce s-a calmat. in timpul crizei, nu e receptiv la ele. atunci, trebuie doar sa-l tii in brate (daca te lasa) si sa-i vb calm, cu dragoste. eu ii propun alternative, ca sa-l scot din criza. nu cred ca e ok, dar nici nu-l pot lasa sa planga zeci de minute. il las sa-si verse oful, ii zic (atunci cand reusesc) ca il inteleg si imi pare rau ca nu-l pot ajuta, dar apoi incerc sa gasesc ceva disractiv de facut, sa nu stam la bocit o jumatate de ora.

deno, ma bucur ca e y mai bine! ft bine mananca. al meu nici in 2 zile, sanatos fiind, nu mananca atat hmm.
daca e buna inghetata dupa operatie si accepta pepenele, da-i-l pe acesta de la frigider. poate ajuta.

adina, distractie placuta si vreme buna! happy

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-07-31 13:44:28)

Offline

 



#439 2015-07-31 14:48:29

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

stiu ca se dau prin rasnita de mai multe ori pana se fac praf si se amesteca cu miere. se ia o lgt de 3 ori pe zi, asa a dat vecina mea copiilor, la indemnul dr fitoterapeut.

Offline

 

#440 2015-07-31 14:49:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

multumesc, pass. rasnita de cafea, nu?

Offline

 

#441 2015-07-31 15:27:14

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Anca, a mancat azi inghetata. E buna, da.

A inviat copilul meu big_smile nu mai pot de bucurie. Doar dupa ce mananca zice ca il doare, dar nu mai plange de durere deloc. Si tipa cat il tine gura, mi-a zis azi "mami sunt fericit"
Ce-mi pot dori mai mult hjarta ?


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#442 2015-07-31 16:47:42

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

wave

Anca, si mie mi-a dat mama coji de ou cu miere, o intreb cum le prepara (eu tind sa cred ca crude nu fierte).
Iar lui mofturici poate ii place pasta aia ca e dulce. nustiu

Fete, ce sapun / sampon sa-i iau lui N? Mi se termina "stocul" de samponel de bebe (in sfarsit tongue ) si nu stiu ce sa-i iau in continuare...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2015-07-31 17:25:14

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

katey, eu am mers pe nivea...


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#444 2015-07-31 21:30:21

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Anca, eu am o coaja de ou de tara uscata, am spart-o cat am putut cu degetele si mai tarziu o sa o sfaram in mojar. Daca nu iese prea fina, urmatoarea coaja o sa incerc cu rajnita electrica.
Nu stiu ce sa zic de dozaj. Eu am un ou, ce iese amestec cu miere. Incearca sa i-l dai cu iaurt sau cu ceva ce stii ca iti ia. E ideal cu miere ca sunt sanatoase amandoua si bune de luat inainte se orice masa dimineata, dar daca nu ti-l ia..

Adina, vreme frumoasa si distractie placuta!

Deno, imi pare rau de Y! A trecut prin atatea.. Ma bucur ca si-a revenit!

Kate, eu sampon si sapun de la Topfer. E un singur tub, se ia din farmacii si e 100% natural.

Ultima oara a fost editat de majestik (2015-07-31 22:02:01)


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#445 2015-08-01 09:14:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Anca, am intrebat. Mama a spalat cojile de ou crud, apoi le-a uscat in cuptor, le-a dat prin rasnita de cafea si le-a amestecat cu miere.

Bubu, Maje merci! I-am luat Bubchen kids.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#446 2015-08-01 09:19:07

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Bună mămici!  Sa aveți un weekend frumos!
Mă bucur pt Y. DenO!  Si-a revenit frumos!
Eu mi-am scos doar amigdalele la 4 ani..?mi amintesc ca mancam apoi supa pasata. seara după operație vorbea bunica cu mine..Și eu, actrița dramatica Cum eram, ?i făceam semn la gat ca nu pot vorbi...ayayayyy


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#447 2015-08-01 09:23:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Janis puss da, f bine si-a revenit. Aseara a mancat lapte cu biscuii si cred ca n-a lasat sa se inmoaie biscuitii suficient ca mancand a inceput sa tipe si sa bage mainile in gura, dar a tipat rau, s-a invinetit, groaznic a fost. In rest mananca de toate si nu plange, maxim maraie ca il doare.
Cred ca s-a zgariat aseara..
Voi ce mai faceti? Cum e R? Mai intra pe aici sa mai stim de voi!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#448 2015-08-01 09:29:30

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Ce sa facem..nu am mai intrat ca sunt cu munca..
Rares e iar acasă cu bona..a fost c?teva luni la grădiniță Montessori. ..pt el a fost f bine, se vedea..?nsă era tot timpul bolnav..a făcut otita de c?teva ori..pana ne-am internat..căci i-a băgat antibiotic pe vena..apoi am chemat bona de tot ca am zis ca nu ne mai trebuie
vara ăsta e super neascultător,  face numai prostii, ne sfidează așa. Eu m-am pierdut cu firea ?n vacanta (am fost ?n Grecia) l-am amenințat,pedepsit..numai eu știu ca ?ncă sufăr pt c?t de urat făceam lol Dar eram nedormita.
?n fine, aseară am făcut 5 ani de la nunta și am fost ?n oraș . A stat cu bona și l-a dus ?n Parcul copiilor și apoi la ea.  Nu a vrut sa măn?nce dec?t prostii ..nici seara cand l-am luat. S-a culcat la 12 si la 7 dimineață cerea de m?ncare deși el se trezește de obicei la 9 lol Gata cu somnul de s?mbătă pt părinți lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#449 2015-08-01 10:32:16

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Cand aud de copii cu operatii ma apuca groaza - am trecut si noi prin asa ceva si stiu cat de greu este. Ma bucur ca Yanik si-a revenit.

Drum bun in vacanta mamicilor si piticilor care pleaca spre mare!

Mamici care ati nascut de doua ori (sau de mai multe). Este mit sau realitate ca recuperarea dupa a doua sarcina este mai grea? Eu am dureri cat de cat, le suport dar sunt acolo. Nu sangerez decat normal, nu pot sta in sezut decat cu chin si mi se mai umfla picioarele jos -- est enormal? Stau destul de putin in picioare, mai fac una-alt aprin casa dar nu ridic, nu fac efort exagerat (sau nu am eu notiunea de efort). Parca a fost altfel dupa ce am nascut prima oara.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#450 2015-08-01 10:54:47

ginutza
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-09-19
Mesaje: 2119

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

buna fetelor,

Flow, mie una mi s-a parut mai grea recuperarea la prima nastere, la a doua a fost un vis, si nasterea si recuperarea. Eu nu am avut picioarele umflate , am avut grija sa ma odihnesc cum trebuie, chiar daca aveam impresia ca sunt odihnita, stateam langa ei la pranz si dormeam, mancam cum trebuie , chiar daca nu imi era foame.  La primul a fost o chestie ciudata, eram atat de fericita incat nu simteam nevoia de somn sau  foame si si-a spus cuvantul.
Iar durerile au fost mai putine , eu din prima zi am putut sta in sezut , la primul a durat mult pana am putut sa stau cum trebuie.


Nu te poți simți în largul tău fără aprobarea ta.

Offline

 

#451 2015-08-01 10:57:23

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Janis, perioade si perioade au si ei...

Flowe, la mine a fost mai greu dupa a doua dar a fost si ceza si am si ridicat copilul 1 non stop din a doua zi de nastere.
Si mie mi s-au unflat f rau dupa ambele nasteri picioarele. Trece in 6-7 zile.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#452 2015-08-01 14:35:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

buna!

maje, katey, multumesc pt informatii si sfaturi! puss

Offline

 

#453 2015-08-01 18:35:42

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

flow, nu mai stiu daca ai nascut prin cezariana. am citit dar am uitat, sunt obosita, m am culcat la 3 dimi.
e diferita recuperarea in fct de felul de nastere
eu la cateva ore de la a 2a nastere am plecat cu copilul in brate prin spital pe scari, eram noua.  dupa prima aveam ameteli
la prima mi-a fost groaznic de greu din cauza epiziotomiei. ma ardea\ustura oricum as fi stat, iar cand trebuia sa ma asez pe scaun sa alaptez simteam ca mor. la a 2a am avut iar epiziotomie insa a fost cu mult mai usor

Ultima oara a fost editat de passenger (2015-08-01 18:36:11)

Offline

 

#454 2015-08-01 22:43:59

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Eu simt ca imi revin mai greu de data aceasta. Pass am nascut natural, mi-a facut epiziotomie si ma simt destul de rau. Abia acum ma pot aseza cat de cat dar cand ma ridic de pe scaun ma doare. Mai am si eu ameteli...pe 10 aug incepe C. sa mearga in tabara din nou si sotzi job-ul si o sa fie mai relaxant acasa. C est eminunata in felul ei dar imi sta pe suflet ca nu ma mai pot ocupa de ea ca inainte din cauza bb si durerilor.

Maine ne citeste preotul rugaciunea aceea speciala si la pranz avem primii musafiri. Ma duc la smotru cum pot eu sa fac. As zice eu mai multe despre bunici (mai ales unii dintre ei) dar o las pe mai incolo  lol .


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#455 2015-08-01 22:50:21

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Katey a scris:

Anca, am intrebat. Mama a spalat cojile de ou crud, apoi le-a uscat in cuptor, le-a dat prin rasnita de cafea si le-a amestecat cu miere.

Bubu, Maje merci! I-am luat Bubchen kids.

Anca puss
Si eu am intrebat-o pe mami si la fel mi-a zis! Ea a zis sa pun si lamaie insa eu deja ii dau vit. C; mi-a recomandat medicul.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#456 2015-08-02 09:21:30

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 37

Neata fete! puss

Mă doare capul..cred ca mi-e rău de la fiere...Am m?ncat ieri cartofi prăjiți rodnar

O duminica frumoasa!


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.