homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intarziere menstruatie


#1 2006-11-06 21:06:48

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Intarziere menstruatie

As dori sa stiu de la cate zile se poate considera alarma ca iti intarzie menstruatia...
Mie trebuia sa-mi vina pe 31 octombrie.Astazi suntem in 6 noiembrie....5 zile deci.
Nu stiu ce sa fac......sa ma duc la doctor??? Sa-mi iau un test de sarcina? Desi nu cred ca e cazul. M-am protejat cu prezervativ......

Offline

 



#2 2006-11-06 21:09:22

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Intarziere menstruatie

fa un test peste 2 zile. pt orice eventualitate.
la cat timp sa te alarmezi nu stiu,


Nobody home

Offline

 

#3 2006-11-07 10:52:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie

Adela, depinde ce motive de alarmare ai. Pina una alta, fa testul de sarcina. Daca iti intirzie maimult de 2 saptamini, mergi la doctor


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2006-11-07 22:03:06

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: Intarziere menstruatie

of...sunt disperata...nu mai pot .....nici seara nu mai dorm
Insarcinata nu sunt pt ca m-am protejat cu prezervativ...care nu s-a rupt...a fost folosit corect....
Mi-a intarziat 7 zile....Azi am fost la doctor care mi-a spus ca am endometrul foarte gros.....semn ori ca trebuie sa-mi vina ori sarcina...dar totusi d-na doctor crede ca nue sarcina pt ca (nu am inteles eu prea bine) ar fi trebuita sa apara acolo nu stiu ce chestii de sarcina (mi-am facut eco intravaginala)....
Apoi mi-a mai zis ca am nu stiu ce lichid in spatele uterului care se poate sa fie din cauza unui chist spart
Intarzierea menstruatiei s-ar putea sa fie din cauza unui chist hemoragic de pe ovarul drept....pe care insa stiu ca il am mai demult si pana acum nu mi-a facut probleme si nici nu s-a marit....
Intrebarile mele sunt:
1.Intarzierea este de la acel chist?
2. Acel lichid care este in spatele uterului poate influenta intarzierea menstruatiei?
3. Eu am un uter retrovers....poziti lui se poate schimba in timp..adica se se intoarca si mai mult? Pt ca data trecuta mi-a spus ca e doar putin dat pe spate iar acum mi-a zis ca e foarte intors...
4. De la Postinor pot aparea chisturi hemoragice? In iunie a fost nevoie sa iau pastila asta pacatoasa si ma gandeam ca de la ea atatea probleme. Eu inainte aveam ciclul f. regulat
Multumesc anticipat

Offline

 

#5 2006-11-08 10:29:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie

Adela, nu determina Postinor nici un fel de chisturi hemoragice. Uterul retrovers se poate doar fixa, in caz de proces inflamator pelvin, nu se poate intoarce si mai mult. Lichidul din peritoneu se va resorbi, nu stiu daca de vina e vreun chist ovarian pentru el sau pur si simplu ovulatia(care poate sa se insoteasca de aparitia de lichid in Douglas). Oricum, lichidul cu pricina este un efect, nu o cauza, deci nu are cum sa fie el de vina pentru intirzierea menstruatiei. Mai departe, daca endometrul e gros, si echografia vaginala nu a exclus posibilitatea sarcinii, nu o putem exclude nici noi. Din nefericire, experienta mea personala(nu una, ci trei la rind) ma face sa nu prea am incredere in prezervativ ca metoda de contraceptie.
Totusi eu zic ca motive de insomnie nu ai. Sa mai asteptam


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-11-08 10:49:39

jessica
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

Eu cred ca problemele tale sunt cauzate din cauza acelui chist.mai bine ai merge la doctor sa-ti tratezi chistul.mai bine mai devreme de cat mai tarziu. am avut si eu probleme din cauza unui chist ,a tb. sa ma operez.nu e chear placut...asa ca el iti cauzeaza tie toate problemele...


buna...

Offline

 

#7 2006-11-08 11:16:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie

jessica, de unde stii tu atit de bine ce ii cauzeaza ei problemele? Esti clar vazatoare? Eu nu vad nicaieri, in tot ce a spus ea, ca ar avea acum vreun chist


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2006-11-08 16:48:54

jessica
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

doctoressa a scris:

jessica, de unde stii tu atit de bine ce ii cauzeaza ei problemele? Esti clar vazatoare? Eu nu vad nicaieri, in tot ce a spus ea, ca ar avea acum vreun chist

scuzati-ma dar ce am citit eu era cam asa..""""""""""""".Intarzierea menstruatiei s-ar putea sa fie din cauza unui chist hemoragic de pe ovarul drept....pe care insa stiu ca il am mai demult si pana acum nu mi-a facut probleme si nici nu s-a marit....
Intrebarile mele sunt:
1.Intarzierea este de la acel chist?"""""""""""""


buna...

Offline

 

#9 2006-11-10 22:24:15

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: Intarziere menstruatie

Multumesc

M-am linistit astazi mi-a venit.
Problema e ca d-na dr. mi-a spus sa iau nu stiu ce pastile ca sa elimin acel lichid:
Ovule Polygynax (nu stiu dc am scris bine..nu inteleg scrisul), Piroxicom tablete
Mai e nevoie oare sa mai iau acestea?

Offline

 

#10 2006-11-11 21:50:37

jessica
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

Adela....ma bucur ... ca esti mai linistita...dar nu stiu ce sa-ti zic...asteapta sa-ti treaca si mergi  la medic  sa-ti faci un control,poate are dreptate si tb. sa iei si asa ceva . cel mai bine e sa stii exact ce ai .bine ca aceste vizite la doctor sunt bune sa le faci periodic asa esti si tu linistita ...


buna...

Offline

 

#11 2006-11-13 12:39:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie

Adela1982...daca nu te doare nimik, nu te indopa cu medicamente aiurea...ovulele habar nu am de ce ti le-a dat...in nici un caz nu te ajuta cu nimik, daca discutam despre lichidul din peritoneu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2006-11-14 20:26:20

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: Intarziere menstruatie

Pai asa mi-a spus ca pt a elimina lichidul din spatele uterului...ca ar fi prea mult acolo.....
Mie oricum mi-a intarziat cam 10 zile poate de aceea era acolo...nu stiu
Oricum nu am luat acele ovule.....
Eu am dureri ...ca la menstruatie....
Stiam ca am anexita dar de data asta d-na dr. nu mi-a zis ca as mai avea

Offline

 

#13 2006-11-14 20:28:58

Adela1982
New member
Inregistrat: 2006-09-28
Mesaje: 55

Re: Intarziere menstruatie

Inca ceva: Piroxicom tablete pt ce sunt...
Am cautat pe net dar nu am gasit nimic. Probabil nu am scris eu bine

Offline

 

#14 2006-11-14 23:23:53

jessica
New member
Inregistrat: 2006-11-07
Mesaje: 6

Re: Intarziere menstruatie

eu stiu ceva de Piroxicam =antiinflamatorie;dar vezi si tu daca e asa .posibil sa fie si ceva de genu asta PIROXICOM ....asta nu mai stiu, imi pare rau.....


buna...

Offline

 

#15 2006-11-15 11:25:13

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intarziere menstruatie

Piroxicam e antiinflamator(cum bine zice Jessica)....Adela, draga mea, lichidul ala din peritoneu dispare si singur....probabil a si disparut deja


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-07-19 09:15:44

C Alexandra
New member
Inregistrat: 2007-03-26
Mesaje: 11

Re: Intarziere menstruatie

buna,am si eu o problema,pana aum o luna luam anticonceptionale,dar le-am lasat, si am avut relatii neprotejat,dar nu si-a dat drumul in mine,deloc. trebuia sa-mi vina ciclu acum 4 zile si nu a venit. ieri am fc un test de sarcina si a iesit negativ, am fost si la medic,am faut ecografie,dar nu prea era buna(asa a zis medicul), si am fc la cabinet acolo inca un test care a iesit tot negativ.  de la ce poate fi intarzierea? va rog ajutati-ma,sunt disperata, nu stiu ce am de nu imi vine.  plsss

Offline

 

#17 2007-07-19 11:47:17

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Intarziere menstruatie

daca inainte de AC aveai cicluri neregulate asa vor fi si dupa intreruperea lor. dar nu ti-a zis medicul de ce nu e buna echo?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#18 2007-07-19 14:18:17

C Alexandra
New member
Inregistrat: 2007-03-26
Mesaje: 11

Re: Intarziere menstruatie

nu,nu mi-a zis, dar era ffffff vechi aparatul. nu aveam cicluri neregulate. ce poate fi? sad

Offline

 

#19 2007-07-19 22:17:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Intarziere menstruatie

daca aveai ciclul neragulat atunci poate fi vb de o intarziere...mai fa ti un test la 7 zile de la intarziere...daca e tot negativ atunci poti exclude sarcina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.