homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Știe cineva ce ?nseamnă numeroși diplococi gram pozitiv ?! E grav ?!


#1 2015-08-01 14:10:12

Lorena25
Membru
Inregistrat: 2015-07-31
Mesaje: 1

Știe cineva ce ?nseamnă numeroși diplococi gram pozitiv ?! E grav ?!

Știe cineva ce ?nseamnă Numeroși diplococi gram pozitivi ?! E grav ?!

Offline

 



#2 2015-08-05 13:20:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Știe cineva ce ?nseamnă numeroși diplococi gram pozitiv ?! E grav ?!

iti recomand sa ceri examene de culturi din flora vaginala. una este cea obisnuita; mai exista si, separat, cultura de ureaplasma+mycoplasma (eu cred ca asta inseamna diplococii gram-pozitiv); deseori se recomanda si analiza de chlamydia, pe langa (atunci cand la Papanicolau apare frotiu inflamator), desi aceasta e o infectie gram-negativa si nu stiu daca iese marcata in acest fel la examenul bacterian initial.
daca e grav? nu, atata timp cat nu ai dureri pelvine (boala inflamatorie pelvina). e bine sa fie tratate aceste mici infectii, daca sunt descoperite, pentru a preveni aparitia vreunei inflamatii cronice la nivelul abdomenului; plus ca ureaplasma poate sa fie rezistenta la antibiotice timp de ani de zile si e bine sa scapi de ea inainte de a avea un copil.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.