homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-150


#2832 2015-07-09 11:08:57

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

Mda..vad ca pe site ul asta nu mai raspunde nimeni..

Offline

 



#2833 2015-08-11 15:17:21

julia_olivia
Membru
Inregistrat: 2015-08-11
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Buna ziua,
Tocmai ce am primit rezulatatul testului babes papanicolau.Rezultatul este precum urmeaza: Frotiu nesatisfacator-foarte rare granulatii si foarte rare celule endocol.
Mi sa recomandat sa fac analiza papanicolau in lichid.
As vreasa stiu ce inseamna acest rezultat si de ce mi sa recomandat repetarea testului papanicoulau .
multumesc!

Offline

 

#2834 2015-08-11 15:20:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

daca e nesatisfacator inseamna ca nu a fost recoltat corect, deci nu se poate analiza proba... de asta trebuie sa repeti recoltarea

Ultima oara a fost editat de heimdall (2015-08-11 15:20:47)

Offline

 

#2835 2015-08-23 19:39:34

ericka86
New member
Inregistrat: 2014-11-18
Mesaje: 16

Re: examenul papanicolau

buna seara.nu am mai scris demult insa am fost bagata toata in analize si drumuri la Bucuresti pentru problemutele ginecologice. Daca numai tineti minte problema mea o sa o spun iar de scurt.
In 2013 am avut un PAP 2 dupa cum spunea dr atunci normal.apoi la un an si 2 luni am repetat testul de aceasta data in mediu lichid si a iesit ASC-US...mi s-a recomandat hpv si colposcopie.am facut hpv si au iesit 3 tulpini 51,56 si 66 parca. apoi a urmat colposcopia care a iesit buna colul fiind perfect fara rana.La 6 luni am repetat papanicolaul si surprinzator a iesit lsil....dr imi spunea in continuare sa nu ma ingrijorez insa am fost si am repetat testul pap si colposcopia la alt cabinet.acolo testul pap a iesit asc-us iar si colposcopia lafel oki fara pobleme. cu aceste rez am plecat la buc la maternitatea giulesti unde am mers la un dr care s-a uitat pe analize, colposcopii si a facut si un control si a zis asa: facem iar hpv si vedem colul.zis si facut :hpv tulpina 51 prezenta...acum nu stiu dak celelalte au disparut sau nu s-a facut testarea pt ele si col perfect oki. insa pentru k am avut 3 rez unu ascus altul lsil apoi ascus domnul dr a vrut sa faca o biopsie pentru a vedea ce tip de celule sunt.el m-a sfatuit sa nu ma sperii caci dak era cancer arata cu totul altfel testul pap. maine ar trebui sa vina rez la biopsie dar am asa o frica sa dau telefon sa aflu incat simt k imi iese inima din piept:(
a mai facut cineva biopsie intr-un caz asemanator cu al meu?

Offline

 

#2836 2015-08-25 17:27:56

julia_olivia
Membru
Inregistrat: 2015-08-11
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

ericka86,ce rezultat ai primit la biopsie? este totul ok?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2837 2015-08-26 20:51:51

julia_olivia
Membru
Inregistrat: 2015-08-11
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Buna ziua,
Tocmai ce am primt rezultatul analizelor...doctorul meu este plecat in concediu si pana se intoarce o sa ma duc cu capu. cineva cu studii medicale sau cu situatie asemanatoare ma poate lumina si pe mine?
Celule scumoase: celule scumoase atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala cu grand inalt ASC-H.
Calitatea frotului este satisfacatoare pentru examinare,sunt prezente celule din zone de transformare(endocervicale).Celulele scumoase atipice-nu se poate exclude o leziune scumoasa intraepiteliala de grad inalt ASC-H.Celule poligonale,izolate sau grupuri mici,avand dimensiunea celulelor metaplazice,cu raport nucleo-citoplasmatic crescut,polimorfism,hipercromazie,membrana nucleara neregulata,cromatina neuniform distribuita.

Offline

 

#2838 2015-08-29 21:05:23

Alimus
Membru
Inregistrat: 2015-08-29
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna!
De putin timp am avut ceva probleme ca sa spun asa, ciclu mai abundent decat de obicei, scurgeri maronii intre menstruatii si dupa contact asa ca m-am dus la un control gineco si am facut si un test papanicolaou. Au iesit ceva modificari si dr mi-a recomandat o testare HPV ca sa vedem ce si cum. Rezultatele sunt acestea...
Calitate frotiu- satisfacator pentru evaluare
Celule endocervicale- prezente, izolate si grupate palisadic
Anomalii ale celulelor epiteliale- L-SIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad scazut, cu atipii HPV
La observatii este scris " Prezente leziuni intraepiteliale de grad scazut cu atipii ce sugereaza infectia cu HPV".
Eu m-am cam panicat vazand rezultatul, dr a incercat sa ma linisteasca cum a putut el mai bine. Intrebarea e daca am motive sa-mi fac griji, poate fi ceva nasol?
Mi-a recomandat spalaturi cu bicarbonat si ovule Tergynan timp de 10 zile. Apoi dupa ce termin ovulele merg sa fac testarea HPV.

Offline

 

#2839 2015-08-29 21:34:56

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: examenul papanicolau

Alimus,acelasi rezultat il am si eu.numai ca acum 6 luni mi-am facut genotiparea HPV,mi-au iesit tuplini cu risc crescut,am facut o colposcopie,o rana mica.acum o sa repet colposcopia si daca dr considera,imi va scoate rana chirurgical,pt ca PAP ul din iulie mi-a iesit modificat fata de acum 6 luni.adica se intampla ceva acolo din cauza HPV ului.vorbeste cu dr tau sa faceti o colposcopie.succes si multa sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2840 2015-08-31 16:04:03

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

Fetelor eu acum o luna si un pic am facut ERAd pt Lsil..a fost foarte ok..insa maine am programare la medic pt ca mi a iesit biopsia..pff satu un pic cu teama..sper sa fie ok sa nu mai necesite altceva,sa fi fost mica rana..care stie daca la un rezultat lsil poate iesi ca ar fi mai adanca adica un cin2?

Offline

 

#2841 2015-09-01 18:06:43

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

A iesit ok si biopsia Cin 1 deci la pap peste 3 luni

Offline

 

#2842 2015-09-07 22:32:24

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

Am o intrebare..poate imi raspunde doctoressa sau cine a trecut prin asta..cum fac acum cu contactul sexual?cu partenerul meu care automat are si el HPV..eu iau de imunitate isoprinosine etc..dar el nu ia nimic..deci eu incerc sa elimin virusul dar el mi l da inapoi?.am uitat sa o intreb pe doctora mea

Offline

 

#2843 2015-09-07 22:44:48

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: examenul papanicolau

Rhea,trebuie sa luati amandoi Isoprinosine.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2844 2015-09-08 09:28:42

daenarys
Vizitator

Re: examenul papanicolau

Rhea,poate te gandesti sa folosesti prezervativul pentru o perioada de timp si ai grija la sistemul imunitar smile

 

#2845 2015-10-01 19:59:37

melody12
Membru
Inregistrat: 2015-10-01
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna seara. Am facut si eu testul Babes Papanicolau si am bifat candida.Scrie la rezultat tip 2 si celule metaplazice reactive.Repetare peste 6 luni dupa tratament antiinflamator.Oare celule metaplazice reactive nu se pot transforma in celule canceroase?

Offline

 

#2846 2015-10-02 18:31:55

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: examenul papanicolau

Buna!
Testul Papanicolau poate depista anexita si HPV-ul?

Offline

 

#2847 2015-10-02 20:55:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

Nu. Pentru anexita trebuie control pe masa. La Pap poate reiesi cel mult o suspiciune de HPV. Pentru certitudine trebuie facut separat test pentru HPV.

Offline

 

#2848 2015-10-19 19:25:58

AliceGg
Full member
Inregistrat: 2011-01-14
Mesaje: 167

Re: examenul papanicolau

AliceGg a scris:

Rezultate test
-aspectul colului: cu leziuni vizibile
-celule endocervicale prezente
-flora microbiana nespecifica bacilara
-anomalii ale celulelor epiteliale: ASC-H
-indicatii: testare HPV, biopsie/colposcopie
-diagnosticul citologic: frotiu cu atipii ale celulelor scuamoase- tip ASC-H

Sa inteleg ca trebuie facut testul HPV. Care e probabilitatea sa fie pozitiv?

Revin, doctorul ginecolog mi-a prescris pentru 3 luni ovule Cervugid dupa care sa repet testul Papanicolau + test HPV. Deci diagnosticul de HPV nu e sigur? Fara act sexual pe durata administrarii ovulelor?

Offline

 

#2849 2015-11-02 14:57:57

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

fetelor .mi a aparut de o saptamana pe labia mica pe partea externa a ei,o bubita mica,ca gamalia de ac..foarte dureroasa si ma inteapa..e foarte deranjanta..m am dat cu unguent de galbenele dar vad ca nu vrea sa treaca..stie cineva ce este? codiloame nu sunt,ca stiu ca nu sunt dureroase si au forma de conopida..la mine nu e asa..si eu am hpv 52,deci care nu da codiloame..ce poate fii?aveti idee..aveam de gand sa ma duc cam in 8 zile,dupa menstra, la medic pt un nou papanicolau dupa 3 luni de la erad dar nu stiu ce sa fac cu buba asta pana atunci!ma gandeam sa ma dau cu baneocin

Ultima oara a fost editat de Rhea (2015-11-02 15:00:25)

Offline

 

#2850 2016-02-10 19:56:33

Dellyutza
Full member
Inregistrat: 2009-10-15
Mesaje: 175

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor. Ajutati-ma va rog cu o interpretare pana ajung la medic.
Pap: celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat.
Celule epiteliale glandulare endocervicale
Granulocite neutrofile morfologic normale
Histiocite putine
Flora bacteriana bacilara
Concluzie cII proces inflamator specific usor
Fara aspecte dis/neoplazice negativ pt leziuni intraepiteliale sau maligne

Cultura col nu s-au dezv germeni microbieni
Absente levurisi fungi filamentosi

Ureaplasma negativ
Mycoplasma negativ
Chlamydia negativ

Ex bacteriologic lama

Frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
Rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
Frecventi bacili gram negativi cu aspect de enterobacterii
Rari lactobacili


Multumesc!


par

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.