homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale


#1 2015-08-17 18:19:24

giaflor
Membru
Inregistrat: 2015-08-17
Mesaje: 4

Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

Buna ziua tuturor!

In urma unei recomandari medicale, dr. ginecolog mi-a spus sa pun ovule Viviflor pentru refacerea florei vaginale sau daca nu gasesc, atunci sa iau un produs similar. Din cate am citit, Viviflor contin, pe langa lactobacili, si un derivat al estrogenului. Eu iau deja anticonceptionale Yasmin de cativa ani. Exista riscul sa ma trezesc cu mici sangerari sau dereglari, spotting, etc.? Din cauza estrogenului din Viviflor care ar putea afecta/influenta in vreun fel? Doctorul a zis ca nu, dar mi-a mai zis el din astea si nu a fost cum a zis el (trebuie sa schimb doctorul, e cam neglijent, dar vreau sa gasesc pe cineva de incredere). Ar fi mai bine sa incerc alte ovule pe baza de lactobacili ca sa nu risc? Pentru mine, orice sangerare, spotting in afara ciclului ar fi un chin (din fericire cu Yasmin nu am avut probleme pana acum) pentru ca am o sensibilitate foarte mare in zona intima si purtatul de tampoane sau protej slip de orice fel ma necajeste tare, si asa le suport greu in timpul ciclului, daramite sa le mai si port din cauze suplimentare. Oricum nu pot purta decat tampoane externe, de cele interne nici nu poate fi vorba. Ati avut probleme cu Viviflor? Sau cu ce alte produse similare ati avut experiente bune? (eventual care ovule s-au absorbit mai usor, fara sa curga prea tare a doua zi? Multumesc!

Ultima oara a fost editat de giaflor (2015-08-17 18:35:16)

Offline

 



#2 2015-08-17 23:44:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

nu cred ca estriolul din viviflor (chiar si combinat cu estrogenul din anticonceptionalele pe care le iei) ar putea influenta endometrul in asa masura incat sa apara sangerarile spontane. estrogenul din viviflor este acolo cu un scop: are rol trofic asupra mucoasei vaginale si contribuie astfel la refacerea florei, pe langa lactobacili.
am folosit o singura data viviflor si nu mi-a placut faptul ca ovulele au textura de pastile (ca paracetamolul, de exemplu), nu au un invelis fin, ca alte ovule. din cauza asta, introducerea lor e mai dificila, devine chiar deranjanta/dureroasa daca vaginul e uscat. se recomanda umezirea lor in prealabil, cu apa sau un lubrifiant pe baza de apa. apoi trebuie introduse imediat, ca altfel se dizolva pastiluta in mana neutral.

Offline

 

#3 2015-08-18 01:29:56

giaflor
Membru
Inregistrat: 2015-08-17
Mesaje: 4

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

Multumesc pentru raspuns! smile  Stiu ca mai exista alternative: GyneL, Gynophilus, Feminella, despre astea imi poti spune ceva, ai folosit?

Offline

 

#4 2015-08-18 11:24:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

posibil feminella, dar nu-mi amintesc.

Offline

 

#5 2015-08-18 11:48:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

Gynophilus mie mi s-au parut ok

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-08-18 12:20:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

Oricum v a trebui sa folosești absorbante zilnice, nu mi imaginez cum ai putea fără.

Offline

 

#7 2015-08-18 13:10:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

da, nu exista ovule care sa se absoarba.

Offline

 

#8 2015-08-19 15:26:32

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

Gynophilus SR sunt cu eliberare retard pui unul la 3 zile smile mama mea care le-a folosit spune ca se dizolva aproape in intregime ... de asemenea contactul sexual e permis dupa 8 ore de cand ai pus un ovul


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#9 2015-09-02 15:28:15

giaflor
Membru
Inregistrat: 2015-08-17
Mesaje: 4

Re: Ajutor! Ovule lactobacili + anticonceptionale

ciresica_oky_doky a scris:

Gynophilus SR sunt cu eliberare retard pui unul la 3 zile smile mama mea care le-a folosit spune ca se dizolva aproape in intregime ... de asemenea contactul sexual e permis dupa 8 ore de cand ai pus un ovul

Da, as vrea sa le incerc pe astea, ma gandesc ca poate fiind cu eliberare prelungita, le-au facut in asa fel incat sa aiba aderenta ceva mai buna, altfel, daca ar curge prea mult inapoi afara, nu ar avea ce sa se mai elibereze prelungit smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.