homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae grup b


#1 2015-08-21 18:25:34

zyxzyx
Membru
Inregistrat: 2015-08-19
Mesaje: 4

streptococcus agalactiae grup b

Buna seara. De aproximativ 2 saptamani mi s-a umflat un ganglion inghinal. am mers la medicul de familie care m-a trimis sa fac niste analize de sange. Toate au iesit bune. Am fost la ginecologie mi-a recoltat pt analize, la care a iesit o candidoza si streptococcus agalactiae grup b. medicul ginecolog mi-a prescris tratament numai pentru mine. mi-a zis ca in cazurile astea nu se trateaza si partenerul.  Partenerul meu are si el un ganglion inflamat in zona inghinala. Eu pe langa acel ganglion mai am si dureri in zona inferioara a abdomenului si in partea dreapta a abdomenului. intrebarea mea este daca acesti ganglioni se pot inflama din cauza streptococcus agalactiae grup b si candidoza? Daca nu ce alte analize sau teste imi puteti recomanda?

Offline

 



#2 2015-08-25 18:53:02

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: streptococcus agalactiae grup b

mai recomand analiza de chlamydia, infectie sexuala des intalnita (si care este asociata cu inflamatiile abdominale, de col etc.), care nu se descopera la testul standard din secretie, ci trebuie ceruta separat

Offline

 

#3 2015-08-25 20:00:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: streptococcus agalactiae grup b

intrebarea mea este daca acesti ganglioni se pot inflama din cauza streptococcus agalactiae grup b si candidoza?

Nu. Doar candida si acest streptococ nu dau astfel de reactii. Incearca ce ti-a zis jeannie, plus ca mai sunt bts-uri care ies la analize speciale, diferite de ce ai facut deja. Ma mir ca te-a lasat ginecologul cu ochii in soare, ca nu ti-a prescris el analize suplimentare. Ce explicație ti-a dat?

Offline

 

#4 2015-09-12 15:04:09

zyxzyx
Membru
Inregistrat: 2015-08-19
Mesaje: 4

Re: streptococcus agalactiae grup b

ginecologul mi-a spus ca ceea ce am acolo nu tine de ginecologie pentru ca e localizat prea sus. mi-a recomandat sa merg la un chirurg. nu am fost momentan.am facut tratamentul cu antibiotic pentru streptococ si ovule pentru candida insa ganglionul tot acolo este. medic de familie mi a recomandat analize de sange care au iesit bune..adica medicul de familie mi-a zis ca nu este niciun semn de vreo infectie in corp, nu mi-a dat niciun tratament. l-am intrebat daca sunt necesare alte analize, mi-a zis ca nu si sa-l las in pace ca nu am nimic. am observat pe parcurs ca ganglionul se retrage, adica dimineata cand ma trezesc nu este umflat sau este mai putin inflamat iar in timpul zilei daca stau prea mult in picioare sau pe scaun acesta se inflameaza iar durerea radiaza pana pe sold..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.