homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test de sarcina


#1 2015-09-14 21:49:09

andreeaioana
New member
Inregistrat: 2012-09-23
Mesaje: 67

Test de sarcina

Va scriu povestea prietenei mele, desi cred ca deja incepe sa se ingrijoreze prea mult: luna trecuta, dupa 3 zile de la terminarea menstrei a avut un contact sexual neprotejat si a doua zi a luat pastila de a doua zi. Luna aceasta, mai exact in 5 septembrie i-a venit menstra si a durat 4 zile. Totusi prietena mea, stresata din fire si-a facut azi, 14 septembrie, adica exact la o luna de la acel contact sexual (nu a mai avut altele intre timp) un test de sarcina Barza pt a fi sigura si de teama ca nu cumva acea menstra sa fi fost una peste sarcina. Testul a iesit negativ, dar la vreo 15 minute a aparut o liniuta cam oblica, e drept (am vazut si eu testul) ffff slab roz. Ce parere aveti? E vorba de acea linie de uscare? Nu este sub folie...dar am auzit ca la testele Barza apare o astfel de liniuta. In plus, daca era insarcinata, era deja o luna de la contactul sexual si banuiesc ca se vedea mai bine cea de a doua liniut... Ce parere aveti? Eu cred ca nu e sarcina, dar am zis sa scriu aici pt ca eu am primit raspunsuri bune si am fost foarte mult ajutata.

Offline

 



#2 2015-09-14 22:26:09

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Test de sarcina

Nu e sarcina! Testul se citeste intr-un anumit interval, asa cum scrie pe prospect....ce se intampla dupa nu mai are relevanta. Oricum a luat si pastila, i-a si venit, era clar ca nu putea fi sarcina, dar sa se protejeze corespunzator de acum inainte!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#3 2015-09-14 23:22:12

andreeaioana
New member
Inregistrat: 2012-09-23
Mesaje: 67

Re: Test de sarcina

Da, am sfatuit-o si eu la fel...Referitor la timpul de citire, ea zice totusi ca s-a incadrat in timpul scris pe prospect...

Offline

 

#4 2015-09-14 23:24:32

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: Test de sarcina

Nu cred ca are vreo relevanta ce apare dupa 15 min, asa ai scris in primul post, ca dupa acest timp a aparut ceva

Eventual sa mai faca unul dar tot cred ca nu are de ce sa-si faca griji

Ultima oara a fost editat de dea_di (2015-09-14 23:25:22)


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#5 2015-09-14 23:34:25

andreeaioana
New member
Inregistrat: 2012-09-23
Mesaje: 67

Re: Test de sarcina

Multumesc! o sa ii spun. Ce puteti sa imi spuneti de aceste teste Barza? E adevarat ca nu sunt prea bune? Si unde apare mai exact acea linie de uscare?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-09-15 13:07:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Test de sarcina

Sigur nu e insarcinata, asa cum ai zis si tu, ar fi iesit super clar pozitiv la o luna de la contactul respectiv.
Liniuta de uscare apare acolo unde ar trebui sa apara si liniuta de test ( cea care face testul sa fie pozitiv), apare dupa timpul recomandat de citire si nu are nicio relevanta.
Sa mai faca un test, alta marca, ca sa scape de dubii.

Offline

 

#7 2015-09-15 13:20:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Test de sarcina

nu e sarcina. liniuta oblica nu e de uscare, mai degraba o zgarietura pe banda. testele barza sunt bune dupa parerea mea.

Offline

 

#8 2015-09-15 23:19:13

andreeaioana
New member
Inregistrat: 2012-09-23
Mesaje: 67

Re: Test de sarcina

Multumesc tuturor pt raspunsuri. Ce a speriat-o a fost culoarea roz a liniutei, dar ffffff pala. Se vede doar la lumina, intr-o anumita pozitie si aproape de ochi. Nici eu nu cred sa fie sarcina. Cred ca va mai face maine un test.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.