homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Apendicita sau durere ovar? va rog help


#1 2015-08-31 18:40:23

Ale90
New member
Inregistrat: 2015-08-31
Mesaje: 5

Apendicita sau durere ovar? va rog help

Buna!
Caut de trei zile raspunsuri si nimic nu ma lamurit cu privire la durerile ce le am. Am dureri in partea dreapta, jos pe o regiune mai extinsa care duce si in spate. Evident ca am ajuns si la urgente pt ca nu mai suportam durerile, deci sambata la ora 5 eram la urgente. Mi au facut analizele de sange si ecografie.
Banuiala mea era de apendicita deoarece durerea nu cedeaza la nimic. Nu este mare dar este sacaitoare si imi strica ziua. La ecografie nu au vazut nimic ciudat, desi se stie ca apendicul nu se vede la eco, nu vad rostul sa mai faci analiza asta.  Hematologie, la fel, leucocitele nu erau peste limita. Limcocitele au iesit un pic peste limita dar doctorii nu au zis nimic legat de asta, ca ar fi ceva in neregula. A fost chemat si chirurgul care ma palpat, apoi mi au zis ca nu am apendicita. Totusi grijile inca le am, la fel si durerile. Am fost la medicul de familie azi ca sa cer o a doua parere, tipa nici nu a uitat pe analizele mele, ma palpat o data si a zis sa ma duc la chirurgie sa ma taie sa nu stau asa. Adica ffs, cum sta treaba? Ma ajuta cnv cu un sfat? Pana la urma cn are dreptate? cei de la urgente sau doctora de familie? Mentionez ca mi e greu sa ies afara, ma chinuit.
Scuzati topicul masiv dar nah... I m worried...

Offline

 



#2 2015-08-31 21:15:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

Daca durerile nu sunt mari, nu s-au agravat in 3 zile si leucocitele sunt ok, nu e apendicita. Fa si un consult ginecologic. Poate fi anexita/boala inflamatorie pelvina ori vreun chist ovarian (care s-ar fi vazut insa la ecografie).

Offline

 

#3 2015-08-31 21:37:45

Ale90
New member
Inregistrat: 2015-08-31
Mesaje: 5

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

multumesc pt raspunsuri.... la ecografie nu s vazut nimic. rezultatele sunt acestea: ficat ls= 68 mm, lc=24mm, ld=140 , structura omogena
colecist ax lung=62 mm, perete=3mm, continut transsonic, alitiazic.
vp=9mm
cbp=3mm
pancreas ax cap 22 mm structura normala
splina cu ax lung 98 mm omogena
rinichi stang 104 mm structura normala
rinichi drept 102 mm structura normala
VU normala
Uter normal
Ovare normale
nu se vizualizeaza apendicele in fid
fara lichid liber intraperitoneal


cam asta scrie pe ecografie.. durerile nu sunt sa ma tavalesc pe jos dar cu siguranta sunt deranjante.
pot sa merg pe mana doctorilor ce mi au zis ca nu am apendicita? leucocitele au iesit ok dsr totusi durerile nu prea cedeaza la medicamente..

Offline

 

#4 2015-08-31 21:40:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

zici ca esti constipata... eu am avut dureri foarte puternice o perioada din cauza colonului (culmea, in partea dreapta, desi mai des doare in stanga colonul), si asociate cu constipatie
ia incearca sa rezolvi problema constipatiei, psyllium mie mi se pare foarte eficient, vezi ce alimente accentueaza problema asta si elimina-le o vreme si vezi cum mai e apoi

Ultima oara a fost editat de heimdall (2015-08-31 21:40:43)

Offline

 

#5 2015-08-31 21:47:41

Ale90
New member
Inregistrat: 2015-08-31
Mesaje: 5

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

da, de cand cu durerile astea ies afara destul de greu si cu dureri aferente in dreapta. totusi din nou intreb pt linistea sufleteasca, explicand situatia in care ma aflu si analizele facute, ceea ce mi au zis cei de la urgente, credeti ca au trecut cu vederea cv si eu totusi sa necesit operatie?
imi fac griji..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-08-31 22:06:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

nu, la apendicita ai avea numarul leucocitelor mult peste limita, nu are cum sa fie altfel

Offline

 

#7 2015-08-31 22:11:03

Ale90
New member
Inregistrat: 2015-08-31
Mesaje: 5

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

imi simt buricul sensibil, nu stiu cum sa descriu. o senzatie ciudata ca si cum m ar apasa cnv in el. ma jeneaza asa. ca asta am uitat sa va zic.. poate va ajuta cu cv sau ati experimwntat si voi asa ceva..

Offline

 

#8 2015-09-30 22:05:51

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

Buna!
Acum 2 saptamani am avut un episod in care am vomat toata ziua fara alte dureri, orice mancam sau beam vomitam. Am ajuns la medicul de familie care in urma palparii abdomenului m-a indrumat catre un medic chirurg. M-am dus la urgente (fiind singurul medic chirurg disponibil la aceea ora), mi s-au facut analize de sange si urina in urma carora nr de leucocite era marit. Ma simteam deja bine, fara stari de greata si in continuare fara dureri. Dupa palparea chirurgului (nu ma durea foarte tare) mi s-a spus sa ma prezint a doua zi dimineata iar daca durerea persista ma va interna si opera de apendicita dar ca poate fi si ceva de natura ginecologica. A doua zi m-am simtit bine, fara dureri si greata si m-a trimis acasa. Am facut si o ecografie abdominala, totul e in regula. Din cand in cand am mici dureri in partea dreapta, zona ovarelor si piciorul drept si stari de greata care nu persista. Pe 14/10 sunt programata la analize. Intre timp am facut si un Papanicolau de rutina.Este posibil sa fie in continuare apendicita sau ceva ginecologic?

Offline

 

#9 2015-10-01 10:09:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

erau mult crescute leucocitele ? la apendicita acuta cresterea e semnificativa
ce inseamna ca te doare din cand in cand ? sa nu fie si de la ovulatie

Ultima oara a fost editat de heimdall (2015-10-01 10:09:35)

Offline

 

#10 2015-10-01 18:58:53

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

Mi s-a spus ca erau putin crescute...nu si cat exact...ma doare mai tare cand stau intinsa in pat si e mai mult o durere de picior...nu doare cand fac efort sau cand tusesc. Nu e o durere constanta si e mica in intensitate...

Offline

 

#11 2015-10-02 20:30:03

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

zipiandra a scris:

Mi s-a spus ca erau putin crescute...nu si cat exact...ma doare mai tare cand stau intinsa in pat si e mai mult o durere de picior...nu doare cand fac efort sau cand tusesc. Nu e o durere constanta si e mica in intensitate...

P.S: Daca apas in zona ovarului durerea se duce in spate si vine senzatia de urinare...

Offline

 

#12 2015-10-02 20:35:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

ai facut si o urocultura ?

Offline

 

#13 2015-10-02 21:13:01

zipiandra
New member
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 68

Re: Apendicita sau durere ovar? va rog help

Proba de urina mi s-a luat la urgente. Nu mi s-au spus rezultatele.  Pe biletul de analize pe care o sa le fac pe 14 am trecut urocultura-examen microscopic nativ si colorat. Ma tot gandesc daca e apendicita durerea debuta brusc si nu era de asa mica intensitate...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.