homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Renuntarea la Ac si metoda calendarului


#1 2015-09-06 14:15:23

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Renuntarea la Ac si metoda calendarului

Buna fetelor,

Din mai multe motive intre care se numara convingeri religioase dar si scaderea drastica a libido-ului in urma folosirii Ac, am hotarat sa renunt la pilule. Singura varianta ar fi metoda calendarului pe care m-am gandit sa o aplic in urmatorul mod:
- aproximez data ovulatiei in functie de cel mai lung si cel mai scurt CM (cand nu am luat pastile a fost intre 26 si 30 de zile) - rezulta ovulatie intre zilele 12-16
- calculez data ovulatiei tinand cont si de mucus si fac si teste de ovulatie
- nu am raporturi in perioada dinainte de ovulatie si las o marja de siguranta si dupa (vreo 8 zile ca sa fiu sigura?)
- raman ultimele zile ale CM, dupa ziua 24 de exemplu cand ar trebui sa fiu ferita de orice pericol.
Teoretic ar fi imposibila ovulatia dupa ziua 24, ar presupune un CM de 38 de zile, iar din ce stiu eu cele peste 35 sunt de regula anovulatorii.
Stiu ca aceasta metoda nu e vazuta ca fiind foarte sigura, dar e posibil ca accidentele sa fie cauzate si de o utilizare care nu lasa o marja prea mare. Calculele perioadei fertile de pe internet afiseaza o perioada de 15-20 de zile pe luna in care sunt permise relatiile intime, pe cand eu ma gandeam sa aloc doar 2-3 zile inainte de fiecare menstruatie.
Voi ce ziceti, cam care ar fi riscurile?

Offline

 



#2 2015-09-07 08:11:28

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

Teoretic, precum si pracrtic nu e imposibil nimic cand vine vorba de ovulatie. Stiu persoane care au ramas insarcinate si erau in ziua 3 sau 4; stiu femei care au ramas chiar inainte de data la care trebuia sa ii vna menstruatia.

Daca din convingeri religioase lasi ac-urile, teoretic, tot din convingeri religioase nu faci sex dc nu vrei copii sau daca nu esti casatorita (nu stiu daca esti sau nu esti); asta cu libidoul, da, e nasol rau de tot; eu personal as considera o metoda mai sigura decat metoda calendarului...


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#3 2015-09-07 09:35:01

daenarys
Vizitator

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

eu as monitoriza ovulatia as lasa o saptamana si dupa as avea contacte pana incepe sangerarea si abstinenta pe toata perioada sangerarii dupa ce trece ea plus cele 7 zile de la urmatoarea ovulatie.
e de stiut ca daca ai renuntat la ac se poate sa ai menstre neregulate deci cam pica metoda calendarului pana cand se regleaza menstruatia.eu as zice sa folosesti prezervativ s au daca nu se poate si nu se poate pe langa metoda asta a calendarului sa folosesti si niste spermicide s au sa se retraga partenerul(dar nici asta nu e o solutie pe termen lung)

 

#4 2015-09-07 12:01:34

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

Multumesc pentru raspunsuri, fetelor. Chiar si lasand la o parte chestiunile religioase, tot aveam de gand sa iau o pauza mai indelungata de la Ac pentru ca nu mi se pare normal ca la 29 de ani si avand o casnicie fericita sa am libido-ul la pamant (am fost la planning, am schimbat 3 tipuri de pilule si nimic... am ajuns la concluzia ca trebuie sa renunt la ele pentru a vedea daca e ceva in neregula cu mine sau pur si simplu e un efect advers).
Monitorizarea cu teste de ovulatie cat de sigura e? Daca am identificat ovulatia intr-o luna, las si o sapatamana dupa pentru a fi sigura, care ar fi pericolul? Se poate sa ovulez de 2 ori intr-o luna?

Offline

 

#5 2015-09-07 12:04:43

daenarys
Vizitator

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

greu de crezut ca ovulezi de 2 ori intr o luna.legat de risc nu cred ca poate sa iti zica cineva un procentaj.
daca tot ai fost la planning pt pilule de ce nu te intorci sa vorbesti cu medicul sa gasiti alta metoda impreuna? smile

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-09-07 15:13:03

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

Care metoda ar mai fi? Despre ovule cu spermicid chiar am intrebat la planning dar mi s-a spus ca nu e de avut incredere in asa ceva, ca ar fi prea mare riscul unei sarcini nedorite. Despre pilule am discutat, prezervativul nu ne place nici mie, nici sotului. Din ce stiu, medicii ezita sa puna sterilet femeilor care nu au copii, mi se cam extrema masura oricum. Un produs asupra caruia ma gandeam sa ma opresc daca nu ma pot bisnui cu calendarul este nuvaring. Dar din ce am observat nu este prea popular la noi, nu prea am gasit mare lucru despre el.

Offline

 

#7 2015-09-07 15:22:30

daenarys
Vizitator

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

eu am zis mai sus ca poti sa combini calendar si spemicide sa cresti procentul de reusita.
nuvaring e tot o metoda hormonala.

 

#8 2015-10-15 15:15:09

Starbelle
New member
Inregistrat: 2015-09-06
Mesaje: 14

Re: Renuntarea la Ac si metoda calendarului

Sunt in prima luna dupa Ac si inca nu am reusit sa identific un tipar al temperaturii bazale, probabil inca nu mi s-a reglat organismul. Prin urmare, am decis sa iau sfatul vostru si sa combin calendarul cu spermicide.
Dar am o nelamurire....sunt sigura ca o sa par penibila, dar asta e, poate stie cineva sa ma lamureasca.
Am cumparat Contracept M. La capitolul cu sapunul cred ca sunt asigurata. Si eu si sotul folosim gel intim pe care e specificat ca nu contine sapun, iar dupa contact folosesc doar apa. Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Problema este ca se scurge o parte din continut inainte de contact. Nu e vorba ca abuzez de cele 4 ore, mi-l pun si ma plimb cu el si astept sa nu se scurga. Il pun stand pe spate si stau in pat. Intr-adevar, am depasit cele 10 minute, am asteptat macar 20 ca sa fiu sigura ca s-a dizolvat.
Poate e si organismul meu de vina, daca atunci cand luam Ac nu ma lubrifiam deloc, acum libidoul meu a renascut, ma lubrifiez poate prea mult si aluneca substanta, dar ce sa fac? E ok ce se intampla sau cum sa procedez altfel?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.