homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44-41


#761 2015-11-25 14:21:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Anca majoreta


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#762 2015-11-25 14:58:58

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Ano, intarca l tu. Eu una nu vad vreun copil care sa renunte singur.

Offline

 

#763 2015-11-25 15:45:41

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Ionela, copii se autointarca..dar in jur de 3-4 ani.
Eu una nu as fi alaptat in tandem,mi se pare ca e prea chinuitor..


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#764 2015-11-25 18:10:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Buna fetelor!

N-am nascut si nici nu am vreun semn sad. Am facut un TNS ca sa verific daca bebe e bine si, desi dr a zis ca e in regula, nu prea m-am linistit, caci asistenta nu s-a priceput sa gaseasca inimioara si se auzea ft incet iar pe foaie apar intreruperi neutral.

Ralu, cum a iesit acel TNS la voi? Tot cu intreruperi sau continuu si cu variatii mari? Mai stii ce min si max au fost?

Samy puss, multumesc pt incurajare. Imi pare rau ca treceti prin momente grele... Capul sus ca trec toate si va fi din ce in ce mai usor si mai bine kram.

Shos, ma bucur pt vestile bune. Daca nu ti-a iesit streptococul la culturile anterioare, aproape sigur nu va fi nici acum.
Pana pe la 39s3z am stat ft linistita. Apoi am inceput sa ma ingrijorez sa nu pateasca ceva daca sta prea mult (placenta imbatranita, lichid verde sau insuficient, etc).
La 37s nu ma simteam pregatita, imi doream sa mai stea, iar la 38s eram sigura ca voi naste smile.
Nu am facut nimic ca sa grabesc nasterea, dar nici nu m-am ferit de efort daca a fost nevoie. Il ridic zilnic pe baiatul cel mare de mai multe ori.

Ano, da, daca se poate spune asa... Al meu a supt mai indelungat in primele 4 luni, nu mai des. Era intr-adevar neplacut din cauza sensibilitatii sanilor. Apoi am ramas fara lapte pt alte 4 luni si de atunci a suzetat doar la somnuri, el numai astfel adoarme. In ultima luna a aparut colostrul, il aud ca inghite, insa nu cere mai des, tot numai cand vrea sa adoarma. A asociat titi cu somnul si voi incerca sa pastrez lucrurile asa, sa nu ceara mai des cand isi va vedea fratiorul la san.
Nu cred ca ai cum sa-l ajuti sa se autointarce. Asta de el depinde. Poate va renunța cand si daca nu va mai fi lapte... dar fiind inca micut, e posibil sa se reapuce cand il va vedea pe bb2.
Suptul lui poate doar sa ajute la cresterea productiei de lapte, nu sunt valabile preconceptiile conform carora ii papa lapticul celui mic.
Dar e greu sa alaptezi in tandem 2 copii. Eu incerc, insa ma tem de ce va fi.

Ionela, nu oricui ii vine usor sa isi intarce copilul. Prin orice metoda, copilul sufera si poate tu, ca mama, nu suporti sa-i faci asta. Eu una nu pot si nici nu-mi doresc sa renunt deocamdata la momentele noastre la titi. E ceva doar al nostru si specific acestei perioade; cand vor trece anii, imi va fi dor de apropierea asta.

Offline

 

#765 2015-11-25 18:28:45

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Usor nu e cu siguranta sa intarci dar aveam probleme foarte urate legate de alaptare, era o relatie tensionata intre mine si Iustin, plangea mereu si eu nu il puteam alapta de fiecarw data cand imi cerea din cauza senzatiilor insuportabile pe care le aveam. Dupa intarcare s-a schimbat numai in bine. Nu mai plange aproape deloc, din a doua noapte de la intarcare a dormit neintrerupt...acum adoarme la piept sau se leagana singur...nu imi place leganatul asta a lui dar nu prea am ce sa ii fac..e asa de la 4 luni.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2015-11-25 19:39:59

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

anca, imi pare rau ca nu ai reusit sa te linistesti. tot cu intreruperi a fost tns-ul. pe mine m-au pus si pe partea stanga si s-au chinuit vreo jumatate de ora sa prinda inima mai bine dar nu au reusit. bataile erau intre 100-120 si pana atunci erau peste 140, iar cand aveam contractii ajungeau la 180.

Offline

 

#767 2015-11-25 20:25:07

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Anca dar o eco nu ai facut? Cat ai tu acum?


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#768 2015-11-25 23:00:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Anca, nici nu am zis ca e usor.
Si eu ador clipele cu ea la san si zambetul care il are atunci. Dar cand devine neplacut, greu...si mai ales cand copilul mananca, e si intarcarea o varianta.
Eu alaptez exclusiv, din prima zi si acusi are 6 luni...sar nu sunt de acord cu autointarcarea...la 3 sau 4 ani. Mi se pare f mare. Pana la 1, 5 ani...2 cu indulgenta, mie, mi se pare suficient. Acum nah, fiecare cu parerea lui 😊

Offline

 

#769 2015-11-25 23:15:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

elena, fiecare mama stie cum e mai bine pt ea si copil. inteleg ce zici si nici mie nu mi se pare ok sa alaptezi un copil marisor (pt care laptele matern ori statul la san nu mai e ceva esential) daca ai neplaceri.

ralu, multumesc pt raspunsul prompt! puss stiu ca nu e usor sa-ti faci timp pt forum, cu bebe mic in casa. m-ai linistit un pic. la noi bataile au fost intre 140 si 160.

alex, vinerea asta fac 40 de sapt. nu am facut eco. repet luni tns-ul (cred ca voi merge in alta parte, poate au aparat mai bun) - asa a zis dr - si in caz ca nu iese bine, atunci fac si eco. dar sper sa nasc pana atunci.

ionela, de acord. am scris mai sus ca nu e de condamnat intarcarea atunci cand devine o corvoada si copilul e mare. eu nu stiu pana la cati ani voi alapta, deocamdata simt ca nu e timpul de intarcare si as prefera sa vina de la el, nu sa o impun eu. oricum, la noi titilitul a ramas doar pt somn si mi se pare ok asa. sincer, nici mie nu mi se par normale situatiile in care copii de 2+ ani alearga dupa mamele lor si le dezbraca in public pt ca ei vor titi fix atunci.

Offline

 

#770 2015-11-26 07:23:55

alexandra8810
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2013-05-24
Mesaje: 1366

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Eu incerc sa nu o adorm numai la san pt ca va veni vremea cand voi incepe munca. Eu am program de ture..si noaptea.... deci nu voi fi mereu seara langa ea...


Doamne Ajuta sa ne indeplinim cel mai mare vis!
Visul s-a indeplinit! Multumim Doamne!  bebe

Offline

 

#771 2015-11-26 08:16:58

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Eu nu stiu cum sa o adorm altfel. Numai la san adoarme. Doamna cu care sta cat sunt eu la serviciu o pune pe pernuta. Dar la mine n a mers niciodata asa. Drept e ca nici nu m am strofocat ca am variante mai usoare😊

Offline

 

#772 2015-11-26 10:40:12

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Stiti cum e...cu alaptarea asta prelungita tre sa fie de acord ambele parti, si mama si copilul. Altfel sufera ambii. La mine senzatiile au incepul de la 11 luni si am tras cu dintii sa il alaptez pana la 1 an jumate dar nu stiu daca a meritat sa ma chinui pt ca am suferit amandoi. Pe langa senzatiile urate pe care le aveam mai era si o stimulare uterina si atunci ziceam stop,il  chemam pe sot sa il tina, nu concepeam sa il am la san in momentele alea. Si el saracutul plangea si o ora si doua...Groaznic a fost. Intarcarea a fost o mare eliberare pt amandoi...dintr-un copil care vana toata ziua si noaptea sanul si plangea mereu din cauza asta s-a transformat intr-un copil care vine la mine sa ma imbratiseze, sa imi spuna "mama canta" ,etc. Mult mai linistiti amandoi.

Anca, iti tin pumnii sa nasti repede. Ai ceva semne? Ai dilatatie?


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#773 2015-11-26 10:59:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Nici un semn sad. De dilatatie nu stiu, nu am facut control ieri, doar s-a uitat dr pe tns. Banuiesc ca in lipsa contractiilor, nu e nici dilatatie. La prima nastere, s-a rupt apa si nu aveam nici contractii nici dilatatie. Ma tem sa nu ajung la cezariana, nu pot sta internata - pe copilul mai mare nu-l lasa in salon si el numai cu mine adoarme.
Nu stiu de ce intarzie, dupa ultima eco (facuta demult, e drept) dpn-ul era azi. Mi-e teama sa nu pateasca ceva daca tot astept si nu sunt semne sad.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2015-11-26 11:01:56)

Offline

 

#774 2015-11-26 12:07:06

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

anca , eu as merge totusi la un control, pt siguranta, dar faci cum crezi tu ca e mai bine smile .
ne gandim la tine si asteptam momentul in care sa ne zici ca il tii pe bebe in brate.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#775 2015-11-26 18:10:40

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Mi-a venit si mie beta 517 -> 981 ...nu e chiar dublat dar nici la Iustin nu era dublu la valoarea asta. Maine am prima eco/


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#776 2015-11-26 19:32:55

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Felicitări Elenush, sa cresteti mari și frumoși! puss


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#777 2015-11-26 22:06:53

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Multumesc Missy!


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#778 2015-11-26 22:36:05

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

Anca, iarta.ma ca ma bag, dar poate ar fi cazul sa lasi ambitiile deoparte si sa faci o echografie..si copilul cel mare va adormi si fara tine .de epuizare si tot va adormi..pe cand cel mic poate suferi consecințe nedorite..e tot al tau..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#779 2015-11-26 23:26:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-44

adina kram

bravo, elena! doamne ajuta pe mai departe!
daca vrei in listuta, sa lasi dpn-ul.

myku, nu e vorba de ambitii, ci ca nu vad utilitatea unei ecografii. ce ar putea sa-mi arate? culoarea lichidului amniotic nu se poate distinge, iar suferinta fetala e indicata de ritmul cardiac, care a isit bine la tns. dr a zis sa repet luni tns-ul; daca era caz de ecogafie, presupun ca imi zicea.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.