homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sangerare intre menstruatii


#1 2015-03-28 13:44:35

maya1205
Membru
Inregistrat: 2015-03-28
Mesaje: 3

sangerare intre menstruatii

Buna.ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns.probelma mea este urmatoarea.am luat yasmine timp de un an si doua luni avand ovarele polichistice .la ultima vizita la medic a decis sa le schimbe fiind prea tari (problema ovarelor polichistice fiind rezolvata) si mi a recomandat yaz.in prima luna nu am avut nici o problema.problema a inceput dupa a doua luna cand am inceput sa sangerez.sangerea este destul de abundenta si este zilnica.am doar o saptamana de pauza imediat dupa menstruatie.incepand cu a 14 zi am sangerari zilnice .si asta de trei luni.at trebui sa intrerup anticonceptionalele actuale (yaz)? Sa le inlocuiesc cu cele dinainte (yasmine)? Sau sa renunt la ele? Ce parere aveti?

Offline

 



#2 2015-03-28 15:26:37

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: sangerare intre menstruatii

Parerea mea e sa mergi la medic sa ti le schimbe... De ce stai asa??
Poate ca nu sunt bune pentru organismul tau.
Si nu le inlocui asa, de capul tau, mergi inapoi la medicul ce ti le-a prescris smile

Offline

 

#3 2015-03-28 16:20:54

maya1205
Membru
Inregistrat: 2015-03-28
Mesaje: 3

Re: sangerare intre menstruatii

Pai asta am gandit si eu.ca nu sunt bune.problema este ca nu am posibilitatea sa merg la medic.cel putin nu la acel medic.sunt la munca in strainatate.asta ar insemna sa reiau toate analizele.desi le am facut toate inclusiv papanicolaul.totul perfect.medicii de aici nu au incredere in analizele facute in Ro.si oricum au alt mod de gandire.si apoi mai e si orarul meu de munca.care nu imi permite sa merg la un control.multumesc pt raspuns

Offline

 

#4 2015-03-28 16:53:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sangerare intre menstruatii

cred ca ai putea reveni la Yasmin daca te intelegeai bine cu ele

Offline

 

#5 2015-03-29 23:14:33

maya1205
Membru
Inregistrat: 2015-03-28
Mesaje: 3

Re: sangerare intre menstruatii

Multumesc.cred ca am sa o fac

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2015-12-27 20:37:41

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: sangerare intre menstruatii

Fetelorrr bunaaaaa
Eu iau ac de ani de zile , ştiti.
O singura data am avut spotting acum cativa azi.
Azi noapte cand am fost la toaleta am avut o sangerare roşie clara cu fateva cheaguri f mici ca nişte firicele. Nu ma durea nimic. Azi dimineata  continuat dar fff putina cantitativ şi cu culoarea schimbata (maronie). Sunt in toiul foliei, a 12-a pilula. Nu am omis nici una. Azi am simtit nişte intepaturi uşoare la ovarul stang. Oare e un simplu spotting?  Protectia oare e afectata?


pc  lyssna

Offline

 

#7 2015-12-27 21:09:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sangerare intre menstruatii

pare spotting - nu inseamna ca e afectata protectia
vezi daca se repeta si luna urmatoare, poate e cazul sa le schimbi

Offline

 

#8 2015-12-27 21:27:01

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: sangerare intre menstruatii

heimdall a scris:

pare spotting - nu inseamna ca e afectata protectia
vezi daca se repeta si luna urmatoare, poate e cazul sa le schimbi

majoreta  majoreta  teiubesc  heimdalutzaaaa  happy

Deci zici sa nu ma protejez suplimentar. Atunci sa vedem cat o sa dureze şi cum o sa fie luna viitoare.
Multumesc heimmm   hjarta
Apropo tie ti s-a intamplat vreodata asa dupa ani de zile spotting?

Ultima oara a fost editat de b4rbie (2015-12-27 21:27:56)


pc  lyssna

Offline

 

#9 2015-12-27 21:34:17

daenarys
Vizitator

Re: sangerare intre menstruatii

Se mai intampla si dupa ani de zile sa apara spotting.daca le-ai luat corect nu ai de ce sa te gandesti la protectie suplimentara.daca se intampla si luna care vine eu zic sa vb cu medicul tau sa iti schimbe ac

Ultima oara a fost editat de daenarys (2015-12-27 21:34:49)

 

#10 2015-12-27 21:40:55

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: sangerare intre menstruatii

daenarys a scris:

Se mai intampla si dupa ani de zile sa apara spotting.daca le-ai luat corect nu ai de ce sa te gandesti la protectie suplimentara.daca se intampla si luna care vine eu zic sa vb cu medicul tau sa iti schimbe ac

Le-am luat  corect. Nu am uitat nici una, nu am vomat, nu scaune moi gref sau sunatoare, nu antibiotice.
Ms mult daee  majoreta  hjarta 
Pe alte forumuri scrie ca cica daca sangerezi e  semn ca a scazut protectia, ca ac pe care le iei au concentratia insuficienta etc
De-aia am zis sa va intreb e voi, ca voi chiar stiti fetelor va iubesc  face_tree  majoreta  teiubesc


pc  lyssna

Offline

 

#11 2015-12-27 21:46:14

daenarys
Vizitator

Re: sangerare intre menstruatii

Daca nu le iei corect da poate sa apara o sangerare,dar nu e cazul tau.spottingul poate sa apara si in primele luni si cand organismul nu se mai intelege cu ele(chiar daca iei aceleasi ac de anibde zile).nu conteaza doza de hormoni,conteaza sa le administrezi corect.

 

#12 2015-12-27 21:55:03

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: sangerare intre menstruatii

daenarys a scris:

Daca nu le iei corect da poate sa apara o sangerare,dar nu e cazul tau.spottingul poate sa apara si in primele luni si cand organismul nu se mai intelege cu ele(chiar daca iei aceleasi ac de anibde zile).nu conteaza doza de hormoni,conteaza sa le administrezi corect.

Asa e dae, e logic ceea ce zici. Ms mult  hjarta  majoreta


pc  lyssna

Offline

 

#13 2015-12-27 22:37:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sangerare intre menstruatii

b4rbie  puss asa e, cum zice dae
mi s-a intamplat si mie, la un moment dat aveam spotting in fiecare an in martie  va si apoi era ok

Offline

 

#14 2016-03-10 00:42:01

b4rbie
Sr. member
Inregistrat: 2008-04-04
Mesaje: 1526

Re: sangerare intre menstruatii

De ce martie heimmm yikes


pc  lyssna

Offline

 

#15 2016-03-10 09:00:40

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sangerare intre menstruatii

habar nu am, ca se schimba vremea probabil...

Offline

 

#16 2016-03-13 23:12:42

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: sangerare intre menstruatii

Buna seara fetelor! Revin si eu cu o problema..am avut un contact sexual aseara cu prietenul meu si la un moment dat a impins prea tare si i-am zis ca ma doare..
A luat-o mai usor..si m-am trezit ca am inceput sa sangerez..ne-am oprit..m-am dus de m-am spalat..si mi s-a parut a fi un fel de cheag ce a iesit odata cu sangele din vagin..m-am culcat..toata ziua de astazi nu mi-a mai curs nimic..acum pe seara iara un fel de cheag a iesit (parca putin mai mare decat cel de seara trecuta).

Mentionez ca:
- nu m-a durut nimic cand mi-a zis prietenul meu ca sangerez, nu ma doare nimic nici acum..m-a durut doar putin cand a impins el mai tare si ATAT!
- nu sunt la menstra inca;
- iau anticonceptionale de vreo 4 ani (de 3 ani iau microgynon);
- ultima analiza de secretie si papanicolau au iesit ff bine (facute in noiembrie 2015);
- astazi am luat ultima pastiluta de pe folie..cu alte cuvinte maine intru in pauza de 7 zile si menstra trebuie sa apara joi (vine in a 4-a zi);
- acum vreun an cred..mi s-a gasit la o ecografie transvaginala un polip endometrial, care imi facea ceva probleme (aveam mici sangerari de la el intre menstre) si aparent dupa ceva timp la o alta ecografie nu a mai aparut deloc si nu am mai avut deloc probleme intre menstre.

Intrebarea mea este: credeti ca ar putea fi ceva grav?
Sa fi revenit acel polip si la contactul sexual sa il fi rupt sau ceva de genu?
sau sa fi fost vreun chist si l-am spart?
Nici nu stiu sincer..nu am mai avut nicio problema pana acum.

La ginecolog as putea ajunge joi, DAR voi fi la menstra si e egal cu 0.
Probabil dupa menstra cealalta saptamana tot joi (numai atunci are program).

As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva (macar cu un sfat) daca e motiv de panica sa ajung cat mai repede la ginecolog sau pot astepta pana dupa menstra!

Astept un raspuns multumesc frumos!

Ultima oara a fost editat de NeBuNiKa (2016-03-13 23:19:52)


"Just Breathe"

Offline

 

#17 2016-03-14 00:15:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: sangerare intre menstruatii

poate sa fie tot polipul sau faptul ca se apropie menstruatia
eu am patit ceva similar, tot la ultima pastila si pana la urma nu a fost nimic... nu te ingrijora, dar mergi la un control sa te asiguri ca e totul ok

Offline

 

#18 2016-03-14 19:36:11

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: sangerare intre menstruatii

Multumesc frumos pt raspuns heimdall..e cam ciudat sa fie semne ca vine menstruatia ca de cand iau ac nu am mai avut semne ca vine..cum aveam inainte sa iau..
Eu eram in dubii daca e tarziu sa ma duc abea pe 24 martie la control ?
ca nu am cand sa ma duc ( joi acum trebuie sa vina menstra si doar joia are doctorul meu program)
Daca ar fi doamne fereste polipul ala sau vreu chist spart din greseala e ceva grav oare ?
Ideea e ca de sambata seara tot am scurgeri rosiatice..azi mai putin..dar tot sunt..ma asteptam sa nu mai fie..

Astept niste pareri multumesc :-*


"Just Breathe"

Offline

 

#19 2016-03-14 19:38:50

daenarys
Vizitator

Re: sangerare intre menstruatii

Eu zic ca e spotting de la ac,se intampla sa apata si dupa ani de utilizare.mergi la ginecolog cand poti,nu sunt probleme.daca era chist aveai dureri mari si sangerai f tare smile

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.