homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4-46


#856 2015-11-24 20:05:56

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Da, asa voi face.
Multumesc, heim!


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 



#857 2015-11-24 22:07:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

alexa123 a scris:

Fetelor, daca am luat antibiotic in cele 7 zile de pauza, iar intre ultima pastila de antibiotic si prima de ac au trecut 24h, n-am mai avut nevoie de protectie suplimentara, corect?

Si..intrebarea 2...azi voi lua a 8-a pastila din folie, dar ceva mai devreme am gasit in pat, langa perna, o pastila de AC. Am luat-o rapid..gandindu-ma ca poate e cea de aseara. Dar daca nu este pastila 7...si e pastila 4 sau 5? Mai sunt protejata?

Sincer, daca imi e permis sa imi dau cu parerea...avand in vedere ca nu stii cand ai fi putut sa nu fi lua pastila, orice protectie suplimetara de azi incolo e inutila. Ma explic: daca ai uitat pastila in ziua 4 si azi e ziua 8...ce era de intamplat s-a intamplat. Daca era pastila 7, adica de ieri, ti-ai fi amintit ca nu ai luat-o nu te intrebai acum.Asa ca, in situatia data, protectia suplimentara de azi incolo 7zile, e exces inutil de zel.
In ceea ce priveste prima intrebare, da, este exact cum spui


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#858 2015-11-26 18:18:05

ManuEla24
Membru
Inregistrat: 2015-11-26
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna fetelor! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!
Am inceput tratament cu Belara pentru ovar polichistic. Mentionez ca e prima data cand iau anticonceptionale.
De la inceput m-am simtit cam rau, dar am banuit ca e de la menstruatie.
Balonare, greata, ameteli, frisoane, stare generala foarte proasta.
In a 4a zi (marti) mi-a fost atat de rau incat a trebuit sa plec acasa de la munca, am incetat sa mai iau Belara. Starea de rau s-a agravat in seara aceea, am mers la urgente, dar nu mi-au facut nimic.
A trebuit sa imi iau medical, iar medicul a spus ca practic sunt intoleranta la ceva substanta si m-am intoxicat usor.

Azi este joi si in continuare am stare de balonare, frisoane, mananc foarte rau, uneori am niste stari de foame groaznice. Totusi, se observa o imbunatatire fata de celelalte zile.Am luat kebene plus, ceai de menta, ceai pt digestie si supozitor cu glicerina pentru ca nu am scaun.
As putea lua ceva sa ma simt mai bine? Oare cat timp o sa mai dureze treaba asta cu dereglarea si eliminarea din organism a substantelor? Merci!

Ultima oara a fost editat de ManuEla24 (2015-11-26 18:22:23)

Offline

 

#859 2015-11-26 19:21:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

ManuEla24 a scris:

Buna fetelor! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!
Am inceput tratament cu Belara pentru ovar polichistic. Mentionez ca e prima data cand iau anticonceptionale.
De la inceput m-am simtit cam rau, dar am banuit ca e de la menstruatie.
Balonare, greata, ameteli, frisoane, stare generala foarte proasta.
In a 4a zi (marti) mi-a fost atat de rau incat a trebuit sa plec acasa de la munca, am incetat sa mai iau Belara. Starea de rau s-a agravat in seara aceea, am mers la urgente, dar nu mi-au facut nimic.
A trebuit sa imi iau medical, iar medicul a spus ca practic sunt intoleranta la ceva substanta si m-am intoxicat usor.

Azi este joi si in continuare am stare de balonare, frisoane, mananc foarte rau, uneori am niste stari de foame groaznice. Totusi, se observa o imbunatatire fata de celelalte zile.Am luat kebene plus, ceai de menta, ceai pt digestie si supozitor cu glicerina pentru ca nu am scaun.
As putea lua ceva sa ma simt mai bine? Oare cat timp o sa mai dureze treaba asta cu dereglarea si eliminarea din organism a substantelor? Merci!

In primul rand trebuie sa stii ca starea ta nu are absolut nici o legatura cu Belara. A fost doar o coincidenta. Orice necaz ar fi aparut din pricina contraceptivelor, trecea imediat ce le-ai oprit.
Ar fi de dorit sa renunti la ceaiuri, sa iei fiobilin si no-spa, si sa mananci usor(fara prajeli, fara cafea, fara mese copioase, fara alimente care fermenteaza).


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#860 2015-12-03 20:04:21

Mia13
Membru
Inregistrat: 2015-12-03
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Bună,

De 4 luni iau anticoncepționale Belusha. Cam acum o săptăm?nă jumătate am uitat să iau o pastilă și am   luat  2 ziua următoare, la diferența de 3-4 ore (asa scria sa fac si in prospect in cazul in care am uitat un comprimat). De atunci ma dor sanii destul rau.
Mentionez ca nu am mai avut dureri de sani ?nainte nici chiar ?naintea menstruației și am mai luat aceleași anticoncepționale si anul trecut si nu am avut probleme.
Ar trebui sa ma duc la un control sau sa astept paba la următoarea menstruație sa vad daca se amelioreaza?

Mersi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2015-12-03 20:08:29

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Asteapta menstruatia. Altceva nu poti face acum. Bafta smile


Nobody home

Offline

 

#862 2015-12-03 23:07:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Mia13 a scris:

Bună,

De 4 luni iau anticoncepționale Belusha. Cam acum o săptăm?nă jumătate am uitat să iau o pastilă și am   luat  2 ziua următoare, la diferența de 3-4 ore (asa scria sa fac si in prospect in cazul in care am uitat un comprimat). De atunci ma dor sanii destul rau.
Mentionez ca nu am mai avut dureri de sani ?nainte nici chiar ?naintea menstruației și am mai luat aceleași anticoncepționale si anul trecut si nu am avut probleme.
Ar trebui sa ma duc la un control sau sa astept paba la următoarea menstruație sa vad daca se amelioreaza?

Mersi

Sincer cred ca e cazul sa astepti.  Oricum, e greu de crezut ca are legatura cu pastila uitata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#863 2015-12-04 15:10:10

Mia13
Membru
Inregistrat: 2015-12-03
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Ok, o sa astept. Mersi frumos pentru raspunsuri

Offline

 

#864 2015-12-16 13:27:30

Any05
New member
Inregistrat: 2010-06-23
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna!Am fost la medicul ginecolog care mi a prescris in urma analizelor si a unei consultati anticonceptionalele Yasmin.Doctorul mi a explicat ca trebuiesc luate din prima zi a menstruatiei pt a fi protejata din acel moment,fie din orice alta zi utilizant 7 zile protectie suplimentara spunandu mi ca pastilele isi vor face complet efectul dupa ce voi lua 7 pastile.Menstruatia trebuia sa mi vina pe data 17.12.2015 insa eu am inceput sa iau de ieri pastilele este vreo problema? avand in vedere ca voi lua corect 7 pastile si abia apoi voi avea contact?.Banuiesc ca mi am deraglat putin menstruatia...insa ma intereseaza daca pastilele isi vor face sigur efectul.Multumesc anticipat!

Offline

 

#865 2015-12-16 13:44:02

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Abia dupa 7 pastile inghitite ve fi protejata. Pana atunci te poti proteja suplimentar cu prezervativ.
Pastilele isi vor face efectul daca le iei la aceeasi ora, nu iei medicamente ce interactioneaza cu ele, nu bei suc de gref sau ceai de sunatoare.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#866 2015-12-16 13:50:28

Any05
New member
Inregistrat: 2010-06-23
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Iti multumesc frumos pt raspuns QueenOfRoses!.Da pastilele le iau corect la aceeasi ora iar ceea ce mi ai spus tu mi a spus si doctorul si tin cont de ele.

Offline

 

#867 2015-12-16 13:56:08

eyemask
Membru
Inregistrat: 2015-12-16
Mesaje: 1

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna ziua!
Am 21 de ani si am sindromul ovarului polichistic de patru ani (in 2012 l-am depistat). Medicul ginecolog mi-a prescris Diane 35 in 2013, le-am luat un an si mi-au priit iar recent la control mi-au fost prescrise din nou. Ultima menstra a fost pe 20 octombrie iar la control s-a vazut ca mucoasa uterului era subtire, deci menstra nu va veni prea curand.  Medicul mi-a recomandat sa le incep chiar din ziua controlului (9 decembrie 2015) chiar daca nu e prima zi a ciclului. Intrebarile mele sunt: sa fac pauza in saptamana a patra (30 dec - 6 ian) sau nu ? Ce imi recomandati daca menstruatia e absenta din nou? Pot sa am contact sexual neprotejat in saptamana a treia (23 dec - 30 ian)?
Va multumesc mult.

Offline

 

#868 2015-12-16 14:24:29

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Pai trebuie sa faci pauza de 7 zile dupa 21 de pastile. Adica la sfarsitul blisterului. Menstruatia in general apare in pauza. Daca nu apare te adresezi medicului.
Daca ai luat pastilele corect, poti avea contact sexual neprotejat in orice zi. Chiar daca esti in pauza, esti protejata.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#869 2015-12-27 11:21:01

Any05
New member
Inregistrat: 2010-06-23
Mesaje: 6

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Revin cu problema.Ieri la ora 13;34 am luat a 12-a din folie iar la ora 17:00 am vomitat-o.Mentionez ca nu am mai putut-o inlocui dupa deoarece pana spre dimineata a continuat senzatia de voma si am mai si vomitat.Intrebarea mea este daca iau pastila normal azi mai sun protejata?.Mentionez ca luna asta le-am inceput inainte de venirea menstruatiei si aceasta nu a mai venit(deci nu as fi avut cum sa fi ovulat).

Ultima oara a fost editat de Any05 (2015-12-27 11:26:52)

Offline

 

#870 2015-12-27 11:32:13

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Trebuia sa o inlocuiesti in intervalul de 12 ore de la ora obisnuita la care o iei.nu ai facut asta deci a scazut protectia.sfatul meu e sa iei acum pastila de ieri si la ora obisnuita pastila de azi.si timp de 7 zile te protejezi suplimentar

 

#871 2015-12-27 12:59:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Any05 a scris:

Revin cu problema.Ieri la ora 13;34 am luat a 12-a din folie iar la ora 17:00 am vomitat-o.Mentionez ca nu am mai putut-o inlocui dupa deoarece pana spre dimineata a continuat senzatia de voma si am mai si vomitat.Intrebarea mea este daca iau pastila normal azi mai sun protejata?.Mentionez ca luna asta le-am inceput inainte de venirea menstruatiei si aceasta nu a mai venit(deci nu as fi avut cum sa fi ovulat).

Pai daca ai luat pastila la 13.30 si ai vomitat la 17 nu sunt probleme de nici un fel. Cel mai probabil se absorbise deja


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#872 2016-01-01 15:53:35

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna ziua si La Multi Ani! Am o nelamurire, poate ma puteti ajuta. Eu am luat pastila Marvelon/Desorell timp de 9 ani. In 2014 le-am oprit si totul a fost inregula. Acum, luna trecuta am avut spotting 2 saptamani, urmata de menstruatie 1 saptamana, urmata de spotting2 saptamani, urmata de menstruatie. M-am alarmat si m-am dus la ginecolog. Intamplator chiar in dimineata aceea mi-a venit menstruatia (nu ma asteptam, avand in vedere ca a trecut doar 2 saptamani de la ultima si tot aveam spotting) ginecoloaga mi-a spus ca probabil e un dereglaj si sa lasam ovarele intr-o pauza si sa iau timp de 3 luni pastila AC. Avand in vedere ca era prima zi de menstra, le-am inceput chiar din seara aia. Mi-a prescris Novynette. Sunt ok pana acum, doar ca mai aveam 5 pastile din blister si am avut un mic spotting timp de 2 zile, iar acum mai am 3 pastile di  blister si mi-a venit menstruatia, burta ma doare, nu e abundent, dar rosu aprins. Ce ziceti? de la ce sa fie? Sa continui si cu cele 3 pastile ramase, chiar daca mi-a venit ciclu? In aceasta luna nu am luat nici un tratament medicamentos ca sa ii scada cumva efectul pastilelor AC, nu am uitat nici o tableta (la 1-2 ore diferenta maxim le iau in fiecare seara), n-am avut diaree sau stari de voma. Nu stiu ce sa ma zic. Astept cu interes raspunsul vostru. Va multumesc!

Offline

 

#873 2016-01-01 16:00:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da, ia folia pana la capat si fa pauza normal, se poate intampla sa ai spotting sau chiar menstra peste folie in primele 3 luni

Offline

 

#874 2016-01-02 19:34:21

shimmy
New member
De la: cluj-n
Inregistrat: 2007-03-30
Mesaje: 84

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Iti multumesc pentru raspuns! Un weekend frumos sa ai!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.