homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?


#1 2010-01-01 17:18:38

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Fetelor, m-am gandit sa deschid acest topic dat fiind ca multe dintre noi trecem prin asa ceva. Exista sute de tratamente/creme dar multe aluneca spre "creme antirid" f puternice.
Am tot cautat pe net cate ceva despre creme/tratamente cu doze mici de retinol sau alte substante care combat primele semne ale imbatranirii tenului si am senzatia ca piata este cam slabuta.

Primele semne ale imbatranirii pielii sunt:
-linii fine
-pete maronii;
-culoarea pielii este neuniforma;
-porii sunt mariti;
-pe alocuri pielea se usuca si poate fi simtita ca fiind "fara vlaga";
-se pierde parial din fermitate;
-uneori pielea poate avea aspect "transparent";
-cicatriciile devin "mai" vizibile;
-se pierde din luminozitate;

Stiu ca multe dintre noi avem cateva din aceste simptome si incercam sa luam masuri prin folosirea unor creme antirid dar puternice, iar asta face ca in timp tenul sa nu mai reactioneze la aceste tratamente. Am intalnit persoane care au facut din imbatranirea cutanata o adevarata psihoza si asta a avut consecinte.

Spun asta pt ca primele semne ale imbatranirii cutanate pot aparea inca de pe la 18-20 ani ...asa ca... haideti sa impartasim din experienta noastra

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-01 17:19:59)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 



#2 2010-01-01 20:21:15

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Fac bine produsele cu acid hialuronic si colagen (preferabil din somon, acela e cel mai eficient).

Sunt si creme care rezolva problema de suprafata dar sunt si suplimente naturale cu aceste produse (capsule) de inghitit... care hidrateaza pielea din interior, asigurand necesarul de aceste substante.

In plus acidul hialuronic face bine si la lubrifierea articulatiilor (care scade odata cu inaintarea in varsta - cam cand incepe si pielea sa dea semne de "oboseala") si e bun si pentru tineri mai ales daca fac sport, deci solicita mai mult articulatiile.

Eu personal folosesc ce am zis mai sus si sunt multumita  smile


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

#3 2010-01-02 05:44:53

Auschwitz
New member
Inregistrat: 2009-12-27
Mesaje: 44

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Va urmaresc si eu..dar cineva care a folosit un anumit produs de care este multumita nu trece pe aici sa ne impartaseasca si noua ? smile

Offline

 

#4 2010-01-02 10:24:01

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

December, astea sunt principiile generale ale cremelor antiimbatranire dar eu ma gandeam, la fel ca si Auschwitz, ca putem impartasi nume de game de care am fost multumite.

In plus, poate printre noi sunt si experte in ale cosmeticelor care ne pot spune si despre dozajul anumitor substante (ac. hialuronic, elastina, colagen etc) din cosmetice. Eu stiu ca, pe masura ce inaintam in varsta avem nevoie de cantitati mai mari de substante active.

Pana atunci va pot spune eu ceva despre gama Total Effects de la Olay. Eu am folosit-o acum ceva vreme cand mi-a adus-o ceva de afara si pot spune ca nu mi-a priit f bine. NU este pt tenul mixt/gras si mi-a lasat fata cam unsuroasa. Am indraznit sa iau si cand au venit acum in Romania dar surprizele au fost si mai urate: produsele sunt facute in Irlanda si nu mai au aceeasi comopzitie ca produsele americane... si in plus, m-am ales cu o dermatita de contact. Problema cea mai mare a acestor cosmetice (dincolo de ce am zis mai sus) este ca sunt simple cosmetice si nu dermatocosmetice.


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#5 2010-01-02 10:32:29

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

witty_ina a scris:

December, astea sunt principiile generale ale cremelor antiimbatranire dar eu ma gandeam, la fel ca si Auschwitz, ca putem impartasi nume de game de care am fost multumite.

Pai eu am crezut ca nu e voie sa spunem nume ca sa nu fie considerat "reclama"  rodnar

Eu folosesc produse Provita Nutrition (o firma canadiana cu produse bune si de incredere) si pana acum am fost f.multumita (nu doar cu cele pt piele, ci si cu altele)

Acidul hialuronic se numeste HYA300 iar colagenul Colagen pur din somon salbatic. Exista si crema cu acid hialuronic.

Pe toate le gasiti aici

(sper ca nu e problema ca am pus link, iar daca e, rog moderatorii sa stearga... numai ca in cazul acesta "ajutorul" oferit se diminueaza sad  - daca omul nu mai are adresa directa si trebuie sa inceapa sa dea search  wink )

Ultima oara a fost editat de December (2010-01-02 10:33:01)


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2010-01-02 10:46:28

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Tinand cont de principiile advertisingului, noi nu ne axam pe un singur produs/o singura gama asa ca nu vad de ce sa fie reclama. Discutam despre mai multe game, produse etc.

Am vazut ca la topicul "shoppingul de cosmetice " (parca asa se numeste) se dau nume asa ca ar trebui sa stam linistite

December, multumim frumos  kram Despre Provita Nutrition am auzit lucruri bune in general, dar din pacate, pana vine bebe, nu am voie sa inghit nimic in plus fata de vitaminele prenetale  chicot ... la alaptare la fel asa ca trebuie sa ma mentin la creme  wink

Am verificat linkul si vroiam sa te intreb daca acea crema si acel ser nu au concentratie prea mare de ac hialuronic si sa mearga pt tenul cu riguri profunde ?

Ultima oara a fost editat de witty_ina (2010-01-02 10:48:14)


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#7 2010-01-02 10:54:45

December
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-09-09
Mesaje: 2439
Site

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

witty_ina a scris:

pana vine bebe, nu am voie sa inghit nimic in plus fata de vitaminele prenetale  chicot ... la alaptare la fel asa ca trebuie sa ma mentin la creme  wink

Am verificat linkul si vroiam sa te intreb daca acea crema si acel ser nu au concentratie prea mare de ac hialuronic si sa mearga pt tenul cu riguri profunde ?

Nici dupa ce vine bebe, in perioada alaptarii, nu trebuie sa iei altceva... la toate produsele Provita scrie asta, desi sunt naturale si n-ar trebui sa faca rau. Dar mai bine nu risti.

Eu am folosit doar crema (nu si varianta Serum) si sunt multumita desi nu am riduri profunde (inca)  big_smile  Daca ti se pare prea concentrata poti sa nu dai in fiecare zi. Si nu dai pe toata fata ci doar pe zonele susceptibile la formarea ridurilor (la coltul ochilor, de o parte si de alta a nasului, pe gat) sau unde ti se pare tie ca e mai posibil sa faci riduri (si pe frunte, daca obisnuiesti sa ridici des din sprancene  wink  ) In felul asta iti si ajunge cutia de crema mai mult timp  tummenupp

Ultima oara a fost editat de December (2010-01-02 10:55:30)


Dacă tu crezi că poți, sau dacă crezi că nu poți, oricum ai dreptate. (Henry Ford)

Offline

 

#8 2010-01-02 12:42:57

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

par Multumesc frumos


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#9 2014-08-17 15:39:04

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Produsele care contin Retinol fotosensibilizeaza pielea, nu?

Offline

 

#10 2014-08-17 17:51:08

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

da, jean

Offline

 

#11 2014-08-20 00:14:05

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Fetelor am vazut ca ati ridicat acest thread.

Am doua intrebari principale (si multe secundare:):
1. Am hialuronic. De ce trebuie folosit doar un pic? Pe sticluta spune ca se folosesc 2 picaturi care se aplica pe fata curatata in prealabil si apoi se aplica, crema de fata.
Insa alte persoane mi-au zis ca se aplica inainte de a pune o masca (Cosmetica).


2. Mastile cu colagen pe care le folositi sunt din acelea care se iau cu totul (peel off)? de cate ori pe saptamana aplicati o astfel de masca? Mi-am luat colagen pe care il folosesc in saloanele cosmetice; este ceva de vis, imediat simt cum actioneaza asupra fetei care incespuse sa se usuce foarte tare.

a)folositi crema de soare si pe fata? zilnic?
b)daca nu iesiti din casa intr-o zi urmati "ritualul" de ingrijire a fetei sau nu?

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2014-08-20 03:51:14)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#12 2014-08-20 15:00:18

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

eu am observat o ciudatenie si am citit ca asta s-a intamplat si altor fete: cat timp am folosit pe pielea ochilor o crema hidratanta cu acid hialuronic (vezi doamne, anti-aging), pielea de sub ochi arata foarte deshidratata in timp, eventual facand ridurile fine si mai evidente. pe cand, daca folosesc o crema un pic mai nutritiva (sa fie si mosturizing cat de cat, nu doar hydrating - desi "calificativele" astea nu sunt scrise clar pe produs) si fara nicio proprietate anti-aging, pielea arata mai ok.

pe de o parte, am inteles ca nu prea e bine sa inveti pielea de tanara cu ingrediente anti-aging, pentru ca nu va mai reactiona mai tarziu la acestea. pe de alta parte, cred ca o piele uscata (in cazul meu, doar cea din zona ochilor) are nevoie in primul rand de ingrediente nutritive, nu doar hidratante (sau acid hialuronic chior nustiu ). Pe langa acestea, trebuie luate in calcul si niste ingrediente antioxidante.

Offline

 

#13 2014-08-20 15:05:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

eu una nu am folosit acid hialuronic pur si nici colagen, dar cred ca ar fi mai utile administrate intern... din suplimente sau alimente (celebra "supa de oase" bogata in colagen)
bine, eu suplimente cu acid hialuronic iau de ceva timp din alte considerent si nu m-au intinerit smile

folosesc o crema cu SPF cand ies din casa, dar nu in 100% din cazuri; prin casa nu vad de ce as folosi, folosesc o crema hidratanta si atat

Offline

 

#14 2014-08-20 17:42:55

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Eu aplic numai doua picaturi de acid h. inainte de a aplica crema. Cred ca este si varsta lol dar, mai ales, tenul meu foaret uscat - atat de uscat de parca ar fi o coala de hartie- care necesita mai multa hidratare.

Masca de colagen o sa aplic de 3 ori/sapt. Face minuni in cazul meu. Problema mea consta in cateva riduri intense (verticale) pe frunte si piele foarte uscata, cu tendinta de ridare exact deasupra gatului (pe maxilar). De cand am inceput sa aplic aceasta masca cu colagen parca am inflorit. O sa continui pentru ca am o cantitate foarte mare.
Am mai observat ca daca beau putine lichide fatza imi este intunecata, terna, foarte aiurea. Incerc s arenunt si la cafea, deja am exagerat ani de zile cu ea si se simte intens ceea ce am facut.

In casa folosesc o crema pe baza de produse aplicole, stiu ca este si in Romania (Egypcian magic). Mai fac acupunctura faciala dar nu simt nici un efect de la ea.

Ce brand pentru colagen intern folositi? Si cam cat costa? Heim cum iei supliementele de acid h?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#15 2014-08-20 17:52:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

de pe iherb am luat :
http://www.iherb.com/Now-Foods-Hyaluron … l&ic=1
si colagen : http://www.iherb.com/Neocell-Super-Coll … l&ic=2 - pe asta nu l-am folosit, am luat doar cateva capsule, ca vezica nu-mi permite sa iau orice

tu ce masca zici ca folosesti ?

Offline

 

#16 2014-08-20 17:59:30

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

se numeste Collagen Peel-off mask de la Nataderm (franta). Nu se vinde decat la prfesionisti si de aceea am luat-o cu o caruta de bani desi stiu ca este mai ieftina dar eu nu o pot lua direct de la importator. Este pur si simplu exceptionala. am zis ca pun cateva poze la sf lui Sept, dupa un timp de folosire, ca sa se vada diferenta dintre cum eram inainte de folosire si dupa. Si mai pun, in alte zile, chestii naturiste smile: fructe, ou etc.
Acidul h este tot de la acest brand.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#17 2014-09-28 18:20:12

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Am un ten gras si deshidratat (nu e niciodata cu aspect prea lucios, ci in general tern). E vreo logica dupa care niste creme cu acid hialuronic in compozitie imi lasa, peste noapte, pielea cam uscata? Am si niste creme fara acid hialuronic, destinate tipului meu de ten, care imi lasa pielea luminoasa dimineata. Banuiesc ca acidul hialuronic trebuie folosit dupa o anumita varsta; sau poate nu imi prieste mie.

Offline

 

#18 2014-09-28 18:34:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

cred ca depinde si de restul ingredientelor, nu am observat efectul asta in mod special de la acidul hialuronic

Offline

 

#19 2016-01-14 15:55:52

mimo
New member
Inregistrat: 2015-07-31
Mesaje: 62

Re: Ce tratamente folositi pt. primele semne de imbatranire a tenului?

Cremele cu extract de melc au inceput sa fie din ce in ce mai in voga in ultima perioada. Nu am folosit pana acum asa ceva.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.