homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spermicide cu prezervativ


#1 2016-01-25 11:11:44

Paul
Membru
Inregistrat: 2016-01-25
Mesaje: 2

Spermicide cu prezervativ

Problema mea este legata de spermicidele care ar merge impreuna cu prezervativul. Stiu de pharmatex si ca mai sunt niste foite(neincercate pana acum) dar pharmatex stiam ca nuprea se impaca cu sapunul... Ce altceva care sa mearga cu prezervativul mai exista pe piata?

Ma intereseaza subiectul pentru ca as vrea o masura de siguranta in plus pe langa prezervativ. Problema este ca mereu stau cu stres ca poate scapa ceva pe la baza lui (ma refer la lichidul preejaculator-sau cum se numeste) sau poate se rupe sau poate cumva aluneca sau poate ating eu sau prietena mea cu mana  la mine apoi la ea.... Habar nam, dar sunt o gramada de situatii in care ceva care sa asigure putina siguranta in plus este binevenit.

Foloseam crema aceea de la pharmatex, parea ok dar mereu prietena mea se plangea ca simte niste senzatii de durere/apasare dupa si in plus se scurgea a doua zi incet incet o gramada de timp.

Mai sunt foitele acelea dar am inteles ca trebuie sa fi destul de eficient cu ele in sensul ca sa adaugi cate una de fiecare data dar trebuie cam cu 15 minute inainte plus ca nu dureaza prea mult...

Pe mine ma interesa ceva de genul gel/crema care sa vina complementar prezervativului, exclud cazul ejacularii in vagin (chiar daca s-ar rupe prez tot nu ar ajunge sperma acolo) si care sa imi dea linistea necesara. Practic ma ingrozeste ideea ca as putea sa o las insarcinata su chestii dastea si as putea sa ii cauzez neplaceri.

Am fost la doctor, legat de anticonceptionale nuprea poate sa fie vorba pentru ca are o dereglare hormonala si nu poate sa ia, in plus este si ineficient pentru ca nu reusim sa facem prea des. Oricum ne-au recomandat foitele acelea cu nonoxynol(nu stiu daca am scris corect) dar ma gandeam ca poate exista si ceva mai bun/eficient pentru chestia asta.
Daca pot face eu ceva/lua ceva in plus fata de prez ca sa o ajut sunt dispus sa o fac dar nu stiu(vasectomia nu o iau in calcul pana nu am copilasi big_smile)

Offline

 



#2 2016-01-25 11:27:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Spermicide cu prezervativ

eu cred ca mai bine o convingi / mergeti la un cabinet de planning sa i se explice cat de sigur e prezervativul folosit corect, mi se pare inutil sa-ti pui problema altor metode

Offline

 

#3 2016-01-25 11:38:29

Paul
Membru
Inregistrat: 2016-01-25
Mesaje: 2

Re: Spermicide cu prezervativ

Pai am fost si ne-a recomandat foitele alea... probabil o sa le incercam dar ma gandeam daca nu este si ceva mai bun...
Prezervativul pare ok daca il pui imediat dupa ce te dezbraci apoi esti sigur ca ai o erectie foarte constanta plus ca nu pui mana pe penis pana nu pui asta.. Asa cu spermicid pare mai sigur si cu mai putin stres. Plus ca asa doar cu prez ne e cam frica sa o facem mai mult de 10(uneori 15) minute pentru ca ne tot gandim ca poate se rupe...

Ca prezervative am folosit doar extra safe de la durex (am incercat o data love plus dar nuprea mergeau rulate calumea, cred ca sunt mai subtiri si dupa ce treceau de cap nuprea mai mergeau rulate cu miscarea corecta), imi puteti recomanda altceva mai bun? Prezervative cu spermicide sunt(am citit pe net ca exista dar nu am gasit sa cumpar concret)?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.