homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A-2-a pastila, varsaturi si ameteala


#1 2016-01-31 12:36:03

nova11
Membru
Inregistrat: 2016-01-31
Mesaje: 3

a-2-a pastila, varsaturi si ameteala

Buna ziua fete,

Am nevoie de un sfat, va rog.
Sunt la a doua pastila de Levomin 20, nu stiu care este echivanetul in Romania (100 micrograms of levonorgestrel/20 micrograms of ethinyloestradiol) si ma simt foarte- foarte rau.
In urma cu ceva ani am mai luat Marvelon,  Yasmin, Yaz si nu am avut niciun efect secundar.

Acum sunt la primul blister de Levomin si imi este insuportabil de rau.
Mi-a venit menstruatia si prima tableta am luat-o la ora 22 seara, iar a doua tableta ieri la ora 21 (am vrut 21 sa ramana ora pastilei)
dar dupa doua ore de la a doua pastila am inceput sa fiu extrem de ametita, patul se invartea cu mine si cand m-am ridicat am simtit o stare oribila de greata. La ora 2 noaptea am varsat
iar cand m-am trezit astazi ma simt obosita, inca ametita, nu pot sa fac miscari bruste si am o durere usoara/ surda de cap.


Intrebarea mea este, post sa le intrerup? M-am gandit foarte bine si nu vreau sa treb prin toate efectele acestea secundare.
Daca am luat numai doua pastile si inca am menstruatie este in regula sa le intrerup fara a-mi deregla menstruatia?

(am suna la ginecolog, dar este duminica si nu vrea sa iau a treia pastila astazi seara din causa ca imi este foarte frica sa nu am aceleasi efecte)

Multumesc

Offline

 



#2 2016-01-31 12:52:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a-2-a pastila, varsaturi si ameteala

da, opreste-le daca ti-e foarte rau
cauta unele care au aceeasi compozitie cu cele pe care le-ai luat deja si cu care ti-a fost ok, uite aici o lista : http://www.contraboli.ro/compozitia-hor … lor-orale/

Offline

 

#3 2016-01-31 12:54:24

nova11
Membru
Inregistrat: 2016-01-31
Mesaje: 3

Re: a-2-a pastila, varsaturi si ameteala

Multumesc, Heimdall.
Este in regula sa le opresc daca am inceput blisterul? e posibil sa am sangerari abundente sau alte efecte secundara mai grave?
(peste tot unde citesc scrie ca e indicat sa termin un blister inainte de a le opri (?) )

Ultima oara a fost editat de nova11 (2016-01-31 12:57:17)

Offline

 

#4 2016-01-31 12:57:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a-2-a pastila, varsaturi si ameteala

e posibil sa-ti dereglezi ciclul, dar daca ai luat abia 2 pastile nu cred ca vor fi probleme mari

Offline

 

#5 2016-01-31 12:58:43

nova11
Membru
Inregistrat: 2016-01-31
Mesaje: 3

Re: a-2-a pastila, varsaturi si ameteala

nici nu stiu daca a doua pastica si-a facut efectul, pentru ca am varsat la 4 ore dupa ce am luat-o aseara.
Multumesc, am sa le opresc
Mi-a fost atat de rau si inca imi este incat sunt foooarte fericita ca post sa le opresc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.