homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4-47


#875 2016-02-01 14:13:51

Mymy25
Membru
Inregistrat: 2016-02-01
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

dacă unesc doua folii de longest și a treia o ?ncep din a5 a  zi  este vreo problema ?n legătură cu protectia sau trebuie sa mă protejez knd  ?ncep din a5a zi ?

Offline

 



#876 2016-02-01 14:29:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

adica ? faci pauza doar de 4 zile in loc de 7 ?

Offline

 

#877 2016-02-01 14:51:39

Mymy25
Membru
Inregistrat: 2016-02-01
Mesaje: 2

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Acu termin folia și sa o iau pe cealaltă ?n continuare fără pauza și apoi sa fac pauza doar 5 zile ?n loc de 7

Offline

 

#878 2016-02-01 14:55:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

e ok, doar daca faci pauza mai mare de 7 zile trebuie protectie suplimentara

Offline

 

#879 2016-02-06 17:26:35

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Hello,

Revin si eu cu o problema sacaitoare ... de ceva timp (3-4 saptamani, nu tin minte, la inceput nu am luat in seama problema) am spotting, desi iau AC Novynette de 2 ani si ceva + 4femina , fara probleme, fara spotting in primele luni. Problema este ca a  aparut la intrarea in vagin, pe labia dreapta o pata rosiatica si se vede pe ea ca ar avea ca niste taieturi mici. Ustura un pic la urinare si cand ma sterg ma mananca putin. Am mai patit cu aceste taieturi mici si au trecut de la sine in scurt timp (dar fara spotting). De data asta insa, au tinut la fel ca spottingul, cateva saptamani.

De aproape o luna am inceput o dieta destul de drastica si mananc muuult mai putin si sarac in vitamine (iau Centrum pentru femei vitamine), este posibil ca problema sa fie din cauza faptului ca este corpul slabit ? Am mai citit pareri si am vazut ca uneori se recomanda schimbarea AC din motiv ca ar fii prea slabe...daca este adevarat, sunt totusi protejata in aceasta perioada ?

Maine termin folia si daca si dupa menstruatie si primele zile din folia urmatoare continua spottingul, merg la ginecolog...
Azi incercai prima data cu Canesten crema...sa vad daca vindeca acele taieturi...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2016-02-06 17:33:17

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Taietura de care zici nu e cauzata nici de dieta nici de contraceptive,poti incerca si crema de galbenele.
Legat de spotting nu are nimeni cum sa iti zica daca e de la dieta sau nu,cum vrei sa faci tu e foarte bine,adica sa mergi la medic daca continua si pe folia urmatoare.
Daca ai luat pilulele corect nu ai intarziat mai mult de 12 ore,nu ai vomat la mai putin de 4 ore de la administrare,nu ai avut diaree in primele 4 ore de la administrare,esti protejata efectul contraceptiv nu a scazut.

 

#881 2016-02-09 01:19:47

ralucaa
New member
Inregistrat: 2012-10-23
Mesaje: 77

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Fetelor am o problema...este a doua luna cand imi vine menstr in a 3 a zi de pauza si nu in a 4 a cum imi venea pana acum...luna trecuta cand mi a venit prima oara in a 3a zi a fost si mai abundenta menstr iar la vreo 2 sapt dupa ce mi a trecut au inceput sa ma doara sanii si sa i simt usor mariti cateodata....ieri mi a venit menst tot in a 3a zi de pauza, sanii ma dor mai putin dar parca s au umflat foarte tare....aa si tot de luna trecuta am si o uscaciune in zona labiilor si la intrare in vagin chiar ma jeneaza la contact, m am zgariat....care ar putea fi cauza? Pot fi insarcinata desi iau pastile?

Offline

 

#882 2016-02-09 07:54:54

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Nu e o regula sa iti vina menstruatia in aceeasi zi de pauza.
Daca ai luat pastilele corect (la aceeasi ora, fara intarzieri mai mari de 12 ore, nu ai luat pastile care sa scada efectul pastilelor si nu ai baut suc de gref sau sunatoare) nu ai de ce sa iti faci griji.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#883 2016-02-20 00:46:32

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Daca m-a durut burta si am simtit cum "fug" toate prin intestine pana la nivelul de diaree, dar fara a face ceva la toaleta (s-a simtit lichidul pana la colon...dar la wc, lipsa ! ) ...la doar o ora dupa AC, ar trebui totusi sa iau inca o pastila ? Cand sa o iau, sa astept sa imi treaca dansul matelor ? ^_^ sau doar la cateva ore dupa ...avand in vedere ca trebuie sa merg la somn ....

Scuzati descrierea ciudata...chiar nu stiu cum sa o zis ca nu sune urat :">

Offline

 

#884 2016-02-20 08:05:41

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Nu e necesar sa mai iei o pastila.

Starea poate e creata de la ceva ce ai mancat, nu de la ac


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#885 2016-02-20 11:50:59

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Am luat-o, just in case....mi-era teama sa nu am iar spotting dupa (momentan, dupa CM spottingul a disparut )

Nu de la AC se intampla distractia din intestinele mele, cu siguranta, dar mi-era teama ca nu a apucat sa se absoarba in totalitate si a trecut in colon...

Deci atata timp cat nu ai diaree efectiv, la wc, nu e nevoie sa iei pastiluta de rezerva ? Mi s-a intamplat de mai multe ori...sa stiu ce e de facut big_smile

Offline

 

#886 2016-02-20 18:00:47

daenarys
Vizitator

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Nu e nevoie.

 

#887 2016-02-21 10:23:18

Lly
New member
Inregistrat: 2016-01-10
Mesaje: 10

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Acum o luna am luat pilula de a doua zi la aproximativ 30 de minute dupa actul sexual. La 5 zile am avut acele sangerari despre care se spune ca este un efect secundar si au tinut 5 zile. Menstruatia mi-a intarziat cu o saptamana, si cand a venit a venit normal si a tinut cum tinea (aproximativ 2 saptamani). Acum, la o zi dupa terminarea ei, vad ca am iar sangerari. Ce poate fi? Nu prea ma dor ovarele, sanii ii simt putin umflati.

Offline

 

#888 2016-02-21 10:41:41

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Personal, acum cativa ani m-am ales cu o dereglare de la pastila de a II-a zi. Imi venea menstruatia de doua ori intr-o luna, iar a doua oara nu se mai oprea. Sa nu fie o dereglare poate sau un "rest" de menstruatie.
Nu spun ca e o regula dereglarea, dar ti-am zis experienta mea.
Asteapta, poate se opreste.
Toate bune.

Offline

 

#889 2016-02-21 10:57:30

Lly
New member
Inregistrat: 2016-01-10
Mesaje: 10

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Multumesc frumos. Oricum eu am probleme cu testosteronul, iar in ultimele 3 luni mi-a tinut menstruatia 2 saptamani de la tratament (insa nu cred ca de data asta e din vina tratamentului ceea ce se intampla), deci sper sa fie doar o mica dereglare din cauza pastilei...

Offline

 

#890 2016-02-21 11:09:49

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Pastila da dereglari, acest lucru e stiut. Nu e o regula!
Asteapta si vezi ce sa intampla, daca continua asa, mergi la medic.
La mine cand venea a doua oara nu se mai oprea decat cu tratament.

Offline

 

#891 2016-02-21 18:26:16

abeluta
New member
Inregistrat: 2015-08-15
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Buna seara . Am si eu o problema si poate ma ajutati cu un sfat. Iau karissa de 6 luni. Cand am luat ultima pastila din folie am varsat la aproximativ 2 ore apoi am facut pauza de 7 zile cum trebuia ..mentruatia a venit in a 4 a zi de pauza ca de obicei . Acum am inceput o noua folie si sunt la a doua pastiluta si am avut un contact neprotejat. Sunt speriata sa nu raman insarcinata si am luat imediat postinor dar si pastila de karissa. Am procedat bine? Ce sanse sunt sa raman insarcinata? Trebuia sa folosesc protectie suplimentara 7 zile? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc pt intelegere.

Offline

 

#892 2016-02-21 18:30:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

da, eu as folosi protectie suplimentara 7 zile... acum ca ai luat si postinor nu sunt sanse de sarcina
trebuia sa iei alta pastila in loc dupa ce ai vomat

Offline

 

#893 2016-02-21 18:44:13

abeluta
New member
Inregistrat: 2015-08-15
Mesaje: 40

Re: Cele mai frecvente intrebari despre anticonceptionale - 4

Multumesc mult...deci iau si peste 12 ore iar postinor ca asa scrie in prospect. Offf sper sa nu fie probleme...postinor am luat la 2 ore dupa contact .

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.