homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ciclu neasteptat!


#1 2016-02-28 18:50:45

gabi25
Membru
Inregistrat: 2016-02-28
Mesaje: 4

Ciclu neasteptat!

Dupa o pauza de 6 luni, am inceput iar ac Rigevidon, dar nu in prima zi de ciclu, ci dupa vreo 10 zile ( mi-am calculat cumva, in asa fel incat sa imi decalez un pic urmatoarele menstruatii), adica pe 1 februarie, cu speranta ca mi va veni pe 29-1 martie, dar...se pare ca mi-a venit pe 24, si spun se pare,ca prima oara credeam ca este spottingul acela despre care se scrie in prospect,dar nu,este o menstruatie foarte abundenta si inca dureaza, mie care imi trecea in 4 zile(e a4a zi si am un flux inca f abundent). Am doua intrebari in legatura cu aceasta "problema"
1. Daca mi-a venit pe 24,si nu pe 29-1 martie cum trebuia sa imi vina ( tin sa precizez si ca mai am de luat doar azi si maine pastilele din blister si il termin), data viitoare imi va veni la fel sau dupa 21 de zile,dupa ce termin urmatorul blister.
2. In caz caimi vine neregulat din nou, as putea sa iau vitamina k pentru diminuarea sau oprirea ciclului, concomitent cu pastilele?Dauneaza cumva? am nevoie d un raspuns va rog. Multumesc

Offline

 



#2 2016-02-29 09:32:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ciclu neasteptat!

1. in primele luni de AC se poate intampla sa-ti vina si in timpul foliei; da, in mod normal ar trebui sa-ti vina in pauza
2. nu e indicat sa iei vitamina k, daca e extrem de abundent mergi mai bine la medic

Offline

 

#3 2016-02-29 10:48:15

gabi25
Membru
Inregistrat: 2016-02-28
Mesaje: 4

Re: Ciclu neasteptat!

De obicei, cand imi venea dupa primu blister,si dupa pauza, aveam un ciclu normal,ba chiar mai scurt si mai nedureros ca cele cand nu luam ac..dar acum... primele doua zile.. pe 24 si 25 am avut doar niste pete maronii si de pe 26 ..imi curge..neasteptat de mult..si am dureri ca in prima zi, in fiecare dimineata.Este oare ceva grav? Ar trebui sa le opresc? Mai am doar azi de luat,si ma gandeam ca daca nu trece nici maine sangerarea,sa ma duc la doctor.
Si in legatura cu vitamina k,voiam sa o iau sa mi opreasca/diminueze ciclul pentru alte cauze (nobile lol, glumesc) ..vine sotul dupa 10 luni de voiaj...si as vrea sa nu am menstruatie...sau macar sa nu fie ca luna asta:D

Offline

 

#4 2016-02-29 11:04:39

gabi25
Membru
Inregistrat: 2016-02-28
Mesaje: 4

Re: Ciclu neasteptat!

Sau ma gandesc ( sper sa nu fiu stresanta sau insistenta dar nu am nicio prietena care ia ac..sau de fapt am dar nu are probleme) sa nu mai iau ultima pastila de azi,si sa fac pauza de 7 zile..si sa incep blisterul urmator peste 7 zile,stiu ca trebuie sa astept iar 7 zile sa-si faca efectul ..dar nu este nicio problema,mai am la "dispozitie" 2 saptamani lol ...

Offline

 

#5 2016-02-29 11:24:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ciclu neasteptat!

mai rau te dereglezi daca le intrerupi...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2016-02-29 11:37:51

gabi25
Membru
Inregistrat: 2016-02-28
Mesaje: 4

Re: Ciclu neasteptat!

ok , o sa o iau si pastila din seara asta si voi vedea maine cum sunt. Multumesc frumos puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.