homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dozare hormonala // Spotting


#1 2016-03-04 08:44:23

mgrey
Membru
Inregistrat: 2016-03-04
Mesaje: 2

Dozare hormonala // Spotting

Buna ziua,

Am si eu o intrebare destul de urgenta.

Sa ofer un pic de context inainte. Am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice. D-na doctor mi-a dat sa fac dozare hormonala (analize hormonale) in a 2-3 zi de menstruatie. Eu eram pe anticonceptionale, si mi-a spus sa le continui sa nu dam peste cap ciclul menstrual si mai rau decat e deja. Buuuun.

Problema este ca luna aceasta menstruatia cu sangerare normala a fost inlocuita de spotting (fiind a doua luna de anticonceptionale, corpul nu e inca obisnuit cu situatia). Astazi este a doua zi de spotting. E vorba de cateva picaturi de sange rozaliu. Mentionez ca se simte ca o menstruatie normala, adica sanii nu mai sunt umflati, nu mai sunt balonata, totul e asa cum ar trebui sa fie in punctul asta al ciclului menstrual.

Intrebarea mea este e okay sa ma duc sa fac dozarea hormonala desi e vorba de spotting si nu de sangerare normala?

Am incercat sa imi intreb doctorul, dar d-na doctor este disponibila o zi pe saptamana la cabinet si nu ofera date de contact (e-mail sau numar de telefon) pacientilor sai, pentru ca... motive.

Va rog, oricine are raspuns la intrebarea asta... ajutati-ma.

Mutumesc frumos.

Ultima oara a fost editat de mgrey (2016-03-04 08:45:25)

Offline

 



#2 2016-03-04 10:21:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dozare hormonala // Spotting

da, poti, aceea e menstruatia cand iei pastile
pe de alta parte, nu stiu cat de relevante sunt rezultatele sub AC...

Offline

 

#3 2016-03-04 10:23:47

mgrey
Membru
Inregistrat: 2016-03-04
Mesaje: 2

Re: Dozare hormonala // Spotting

Nici eu nu stiu cat de relevante vor fi rezultatele, dar d-nei doctor nu i s-a parut ca ar fi o problema.

Deci, sa fac dozarea hormonala desi e spotting (care azi vad ca s-a oprit)?

Mi se pare foarte aiurea, dar si sa astept inca o luna... nu stiu ce sa fac...

Offline

 

#4 2016-03-04 10:58:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Dozare hormonala // Spotting

daca sangerarea asta e in pauza nu se cheama spotting, ci menstruatie
cand iei pastile e ceva normal

Offline

 

#5 2016-03-04 11:22:11

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Dozare hormonala // Spotting

ti-am scris la primul post pe care l-ai deschis,sa postezi unde trebuie.

ai warn pt postare multipla.

topic inchis


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.