homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pauza anticonceptionale - nelamuriri-2


#20 2015-10-13 08:50:20

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Pauza anticonceptionale - nelamuriri

Daca aveai o menstruatie dereglata, va fi la fel si dupa intreruperea AC.
Totodata va putea intarzia menstruatia.

Offline

 



#21 2015-10-14 16:30:58

and7
Full member
Inregistrat: 2013-12-24
Mesaje: 106

Re: Pauza anticonceptionale - nelamuriri

Era regulata inainte. Cat de mult poate intarzia?

Offline

 

#22 2016-03-19 05:20:54

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Pauza anticonceptionale - nelamuriri

Sa nu mai deschid alt topic....


Voi ce sfaturi ati primit despre vestita pauza la ac?
Med meu ginecolog spune ca le pot lua ani de zile, cat vreau eu, fara nicio pauza. (Si le tot luam de vreo 8 ani)

Med meu de familie zice ca e recomandata pauza la 6 luni (ceea ce mie mi se pare prea des, si ca mai rau iti ametesti organismul).

Acum de 6 luni le am oprit pt ca incepusem sa ma simt rau (stari de greata vesnice, de dimineata pana seara, crampe, dureri, arsuri, la stomac, si ameteala si oboseala care nu trecea nici cu somn nici cu vitamine). Dupa ce am exclus toate celelalte cauze si dupa toate analizele si controalele, mai multi medici mi au zis ca e posibil ca de la ac sa ma simt rau si sa incerc sa le opresc o vreme.
Le am oprit si in vreo luna lucrurile s au schimbat si starile astea de rau s au oprit.
Acuma, eu vreau sa le reiau la un moment dat, si o sa ma duc inapoi la gineco , sa vad ce mi recomanda daca sa le schimb pe fostele sau ce sa iau.

Sunt insa in dubii daca sa mai stau in pauza, au trecut 6 luni, si ma gandesc dupa 8 ani de pastile, in cat timp se "curata" oraganismul (si hormonal, si hepatic, si toate cele) si pot sa o iau de la capat ?

Offline

 

#23 2016-03-19 09:20:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Pauza anticonceptionale - nelamuriri

?n mod normal nu e nevoie de pauză dacă totul merge bine.
Dacă vrei să le reiei mergi și discută cu un medic de planning ca să ti le recomande pe cele mai potrivite tie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.