homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Diversificarea - 5-87


#1635 2016-03-24 14:07:12

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Diversificarea - 5

Blue multumesc. Dar eu nu am sursa de lapte sigura si vroiam sa.i dau si ei din comert. Am văzut la lidl saptamana asta iaurt bio dar eu personal nu am luat niciodată. Si nici nu prea ma incred in eticheta bio..asa legume măn?ncă si bio de la noi din grafina dar si de comert. Fructele la fel de la noi si din comert. Supa de galuste ?ncă nu i.am dat. I.am dat diverse cereale pt bebei dar nu le măn?ncă deloc sau doar Putin si vizibil fără plăcere. Legume măn?ncă foarte diversificat. Carne are piept de pui si de curcan. Ii mai dau biscuiti ce bebei. Si cam atata. Nu are niciun dinte iesit.
Nici la grisul cu lapte nu stiu ce lapte sa folosesc...ca poate i.ar pkacea sa măn?nce.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 



#1636 2016-03-24 14:14:36

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Diversificarea - 5

Just, si eu sunt in dubiu cu eticheta bio, insa cred ca oricum e ceva mai bun decat restul. Eu cand nu am legume din curte, iau tot bio pt copil, ca or fi ca nu or fi, nu stiu ce sa zic, ideea e ca parca arata altfel..
Mai imi amintesc din ce.i dadeam fetei smile branza calcica, amestecata cu mar ras si biscuiti, ousor fiert cu oiureu de cartofi si morcovi. Cerealele nici a mea nu prea le a agreat.
Altceva, dar nu mai stiu sigur daca la 8 luni sau mai tarziu..paste de copii cu sos de rosii, patrunjel si carnita..un fel de paste bologneze sau paste cu sos de rosii si busuioc.


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#1637 2016-03-24 15:43:48

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Diversificarea - 5

Just eu i-am dat iaurt din comerț Covalact,  iaurt din lapte de capra ( de fapt e 80% capra și 20% vaca, scrie pe el)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#1638 2016-03-24 16:06:16

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Diversificarea - 5

Multumesc fetelor de idei
Cris si eu personal tot covalact mananc dar de vaca. O sa.i dau si ei sper sa.i placa.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1639 2016-03-24 16:18:19

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Diversificarea - 5

Just, exista și iaurt bio de la covalact, de vaca. Vezi ce ?i place mai mult..


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1640 2016-03-24 23:35:44

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Diversificarea - 5

Da, Just, din comert i-am dat de la inceput.

Ii mai dadeam piureuri din diferite legume, branza calcica cu mar / para / strugure (desi cica nu se amesteca lactatele cu fructele...), pilaf de orez cu legume (totul fiert, evident, nimic prajit / calit tongue ). Dupa 8 luni si jumatate i-am introdus broccoli si conopida, pe care i le faceam cu stelute Barilla si un catel mic de usturoi (fiert). Le adora pur si simplu.
Spanac / loboda cu galbenus de ou tot asa mai aproape de 9 luni i-am dat...
Cereale nu prea ii dadeam, mi-a zis pediatra sa le tin ca "masa de urgenta" cand nu am timp sa ii gatesc din diverse motive (de obicei daca plecam de acasa), pt. ca nu au cine stie ce aport nutritional, doar caloric, iar N nu avea nevoie de calorii. lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1641 2016-05-11 20:21:24

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Diversificarea - 5

Si eu am inceput diversificarea cu cea mica. I am dat 3 zile piure de legume si nu i prea place. Dimineata i am dat mar si l a acceptat.am mers pe menul pediatrei. E clar ca mai intai trebuie sa invete sa mestece...


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1642 2016-05-12 12:20:30

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Diversificarea - 5

samy, eu am inceput 3 zile cu piure de morcov. azi i-am dat si dovlecel. pana acum e o mare mancacioasa. se uita in castronel la sfarsit sa vada ea ca nu mai este lol
voi de unde cumparati legumele?

Ultima oara a fost editat de raaluuk (2016-05-12 12:24:00)

Offline

 

#1643 2016-05-16 17:50:44

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Diversificarea - 5

Raluuk, din piata cumpar legumele, de la taraba. Dupa o saptamana de diversificare, a mea a mancat 30 grame de piure azi. Si mar ii dau de vreo 4 zile, ii place. Maine testam carnita de oui. Am facut rost de pasare de tara. Dupa carnita cred ca trecem la avocado. Deocamdata nu bagam cereale.nu vreau sa o pufosesc. Aaa, si tzatza e evident pe primul loc.


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1644 2016-10-26 09:03:04

Corinusha
Full member
De la: Happyland
Inregistrat: 2014-09-04
Mesaje: 350

Re: Diversificarea - 5

Iaurt, eu ii dau de la olympus, iaurt grecesc, cel cu 10% grasime. Asta i-l dau de cand a introdus iaurtul (cam de la 7 luni) si il adora. Plus, e singurul iaurt natural care imi place si mie.

Pt constipatie e sunt foarte bune fructele cu "p": pere, piersici, prune, precum si dovlecelul.

Imi puteti da si ie nieste idei cu ce as mai putea inclocui iaurtul de la gustarea de seara?

ps: M are 9 luni


Are mama o fetita frumusica foc!
Maya Sianna, nascuta pe 17 ianuarie 2016 <3

Offline

 

#1645 2016-11-23 01:59:08

flowerpower0103
Membru
Inregistrat: 2016-11-23
Mesaje: 2

Re: Diversificarea - 5

Buna mamici
Nu am inceput demult diversificarea alimentatiei si am gasit o reteta pe care baietelul meu o adoră si anume supa cremă de morcovi. Vi-o recomand, este delicioasa si plină de substante nutritive.
am gasit-o aici http://www.bebestrumf.com/reguli-privin … -bebelusi/
Gasiti si o lista de reguli prinvind diversificarea alimentatiei la bebelusi.
Mie mi-a fost de folos, sper sa va foloseasca si voua

Offline

 

#1646 2016-12-08 15:52:18

Dorina
Membru
Inregistrat: 2016-11-25
Mesaje: 4

Re: Diversificarea - 5

o reteta carea functionat perfect la noi a fost piureul de spanac: spanacul crud sau congelat depinde de cum il gasesc, 1 cartof fiert, 1 ou, putin lapte si unt. Este foarte gustos chiar si pentru noi adultii si se poate pune si putin usturoi..nu pentru copil desigur smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.