homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Piticul bolnav, printesa in curs de chelire


#1 2011-01-20 11:56:53

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Poate ati trecut si voi prin asta si ma ajutati cu ceva sfaturi.

Traiesc intr-un oras de c***t, unde nu reusesti da dai de pediatru decat la spital, medicul de familie e retardat (o baba senila care ma intreaba daca sunt multumita de antibioticul X sau mai bine sa-i dea copilului antibioticul Y?)
Asta asa... ca prefata...
Prima problema
Stef e bolnav de vreo luna. I-am dat pana acum Augmentin sirop iar dupa trei zile de pauza mi-a facut o laringita faina cu dispnee inspiratorie. A doua tura de Augmentin
Cateva zile pauza, iar febra si tuse uraaataaaa de tot, am trecut pe Cedax. Am terminat cedaxul de 3 zile si azi dimineata a inceput sa tuseasca amarnic. Ii curge si nasul....

Mentionez ca in casa e cald (22-23 grade temp constanta), nu l-am scos afara, nu a intrat in contact cu persoane straine sau bolnave, nu-i dau nimic rece...
Ce ma fac cu el? Daca ma duc la doctor, imi da a 4-a tura de antibiotic.
(am facut si analize, totul e ok, doar leucocitele marite -12.000).

Problema 2

Mirunei ii pica parul rau de tot, raman in mana dupa pieptanat cu un smoc consistent.
(are parul pana la fund asa e de la 3 anisori) -de fapt avea- ca ieri am dus-o la salon si am scurtat parul pana la jumatea spatelui.
Nu pot sa spun decat ca ea nu mananca deloc fructe si legume crude (nic cu forta, nici cu recompensa nici cu amenintari de genul -no TV etc...).
Am inceput un tratament cu vitamine si calciu (de capul meu) si ma gandeam daca stiti daca seleniul si zincul ajuta la stoparea alopeciei? Sau macar indrumati-ma, unde sa ma duc? Numai de dermato sa nu spuneti, ca nu e o problema dermatologica ...
Multumesc anticipat


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#2 2011-01-26 14:06:51

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Lili, probabil Stef are imunitatea scazuta, ca de altfel toti copii de varsta lui.
Nu iti pot da sfaturi multe, nu prea a fost cine stie ce bolnav al meu baiat, dar prin toamna mi-a facut de 2 ori rosu in gat si s-a lasat cu antibiotic (ultima data augumentin care a si functionat).
La cea de-a 2 consultatie, medicul mi-a recomandat sa-i iau aparat cu aerosoli  mi-a dat reteta cum trebuie sa prepar amestecul pt aparat. Am urmat 7 zile zile cu tratament medicamentos in pararel cu sedinte de aerosoli dimineata si seara. De atunci (octombrie) nu am mai avut probleme.
In plus doctora mi-a recomandat ca in perioada rece sa-i dau pt imunitate imunice sirop 5 ml zilnic pana in aprilie si minevita tot sirop 20 zile pe luna tot 5 ml/zi.
Aparatul de aerosoli l-am luat din farmacie (Omron se numeste) si costa intre 250 si 350 ron (eu l-am nimerit la promotie si am dat 250 ron pe el, dar nu mai stiu daca acum e tot la fel).
Amestecul pt el a fost asa:
dimineata: ventoline - 5 pic; ACC solutie 0,5 - 0,5 ml; ser fiziologic - 2 ml;
seara: flixotide 0,5 - 1ml; ventoline - 5 pic; ser fiziologic - 2 ml

De cealalta problema nu stiu ce sa-ti spun. Oricum nu prea e bine ca nu mananca fructe.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#3 2011-01-27 01:46:06

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Lili,eu am ajuns la dermatolog pentru alopecie;de fapt,initial am luat Revalid pastile (de capul meu),apoi am zis sa merg totusi si la un medic...mi-a dat ceva pastile pe baza de zinc si seleniu si o solutie pe care mi-au preparat-o la farmacie,si mi-a zis ca pot continua si cu Revalidul.Sincer,nu stiu care dintre ele o fi avut efect ,dar mi-a crescut parul la loc (era un loc in crestetul capului unde ramasesem fara par si in urma tratamentului a revenit  la normal)
In alta ordine de idei,fetita mea are doi ani jumate si din septembrie merge la cresa;ei bine,dupa 3 zile la cresa a inceput sa tuseasca....si inca mai tuseste.Mergem cu ea periodic la medic(si la noi e cam aceeasi situatie care e la voi in oras);au vazut-o doi pediatri pana acum,si amandoi spun ca e normal sa tuseasca,atata timp cat este in colectivitate.Sincer,ii multumesc lui Dumnezeu ca nu este mai rau de atat,dar nu prea mi se pare normal sa tuseasca mereu....ziua nu tuseste prea mult,dar noaptea are cate un acces de tuse de ne trezim cu totii(de fapt,de asta sunt treaza acum).Ca remedii pentru tuse am incercat:Stodal,Ambroxol,Prospan,Sirop de muguri de pin/muguri de pin+propolis/muguri de brad cu propolis,sirop de ridiche neagra,ba chiar o data ne-a dat pediatra Aerius si ceva antibiotic(parca ospamox...),fara cine stie ce rezultate...Nici nu stiu ce sa mai fac...acum astept sa ii treaca varicela si o sa merg cu ea in alt oras,la pediatra nepotilor mei....sa vedem ce rezultate vom avea...


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#4 2011-01-27 02:49:10

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Probabil ma bag ca musca in lapte (de fapt sigur asa fac, dar simt nevoia sa spun asta). Am fost si eu copil si am racit dar din cate tin eu minte nu luam antibiotice. Chiar atat de daunator sa fie mediul asta incat sa nu le mai treaca cu o aspirina, un ceai si o baie fierbinte? Parca prea multe antibiotice pt varste asa frgede, la un moment dat nu o sa-si mai faca nimic efectul. Zic si eu... nu trebuie sa ma luati in seama, nu am crecut un copil sa stiu ce implica asta, vorbesc ca o persoana ce priveste subiectul total din afara. Imi cer scuze daca am spus ceva deplasat. Toate cele bune si insanatosire grabnica piticilor smile

Ultima oara a fost editat de kæreste (2011-01-27 02:49:47)


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#5 2011-01-27 15:18:53

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

baietelul meu are 1 an si 7 luni si nu i-am dat niciodata antibiotic. pentru febra nurofen, tuse rofedex si ketof, eurespal.
de fiecare data ii trece cam in 3 zile
toate sunt siropuri

Ultima oara a fost editat de cata_a (2011-01-27 15:19:56)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-02-03 11:48:43

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

In sfarsit am si eu calculator...
Juli, multumesc, am aparat de aerosoli, ii fac cu dexa, adrenalina sau ACC si ser fiziologic. Inca nu ne-a trecut, din contra facem febra si tusim mama-mama. Mai rau e ca ne-am molipsit si noi, suntem toti 4 bolnavi acum...
Flixotide si Ventolin nu-i dau nici moarta... numai eu stiu cat am tras cu Miru cu astmul...

Rozik multa sanatate si voua, aveti nevoie. Noi am descoperit un sirop de tuse din plante , se numeste Favitusin. E bun, il mai linisteste pe pitic. Il recomand cu caldura...

Kaereste, multumesc, fii fara grija, nu te bagi ca musca, orice sfat e bine venit.
Inca nu avem voie aspirina suntem prea mici. Si oricum la cat de naspa e raceala, nu trece doar cu o baie fierbinte. Nu  Stiu ce sa zic, de ce-s astia mici asa sensibili, ca vorba ta, parca noi nu eram asa... 

Cata, intreb si eu: oare pneumonia trece doar cu ce-ai scris tu mai sus? Adica, daca-l las fara antibiotic (chiar daca e prescris de dr) ii trece oricum? Sau il bag in spital? Eu nu am avut curaj sa-l las fara...abia respira...
Oricum, esti o norocoasa...bravo!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#7 2011-02-03 15:21:09

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

lili pala a scris:

I
Cata, intreb si eu: oare pneumonia trece doar cu ce-ai scris tu mai sus? Adica, daca-l las fara antibiotic (chiar daca e prescris de dr) ii trece oricum? Sau il bag in spital? Eu nu am avut curaj sa-l las fara...abia respira...!

mai bine ii dai antibiotic decat sa se transforme pneumonia aia in ceva mai grav... iar antibioticul ala e recomandat de medic in caz ca medicamentele initiale nu au avut efect (paracetamol, ibuprofen, antitusive, etc)

Offline

 

#8 2011-02-03 18:52:43

cata_a
New member
De la: suceava
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 43

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

lili, dar stii sigur ca e pneumonie?

Offline

 

#9 2011-02-04 09:12:25

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Cand a luat Cedax da, era pneumonie. Acum nu am mai fost la doctor. Ii fac aerosoli si-i dau izoprinozin. De 4 zile face febra si tuseste tare de tot. Are si muuuci, de ma termina. Noaptea mai mult nu dorm decat dorm.
Ii alternez nurofenul cu paracetamolul. Aerosoli cu dexa si ACC. Nu-i mai bag adrenalina ca vad ca respira mai bine. Ma gandesc ca ar trebui sa-i treaca. Sper.Ca la doctor nu ma duc, m-am afurisit.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#10 2011-02-04 09:41:45

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

lili am tot citit despre pitici tai , ufff cate greutati mititeii de ei , vroiam sa iti zic ca nepotica mea a avut pneumonie cand avea aproape 8 luni , eu nu inteleg cum de nu te-a internat in spital , sora mea a stat internata cu fata o saptamana , cu tratament intensiv de injectii si si-a revenit fata repede

Va doresc muuuulta sanatate si sa cresteti mari puss

Pentru caderea parului la fetita , am patit si eu cu a mea cand era micuta ca avea parul pana aproape de genunchi , am tuns-o nitel si am fost la erboresterie( plafar) , mi-a dat niste pastile , le lua una in fiecare dimineata pe stomacul gol , in 2 saptamani nu ii mai cadea parul nici daca i l-as fi tras cu forta , incearca asa , nu imi mai amintesc cum se chemau pastilele ca au trecut ani buni de atunci dar dute la erboresterie ca sigur iti da ceva

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-02-04 12:35:52)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#11 2011-02-04 14:10:47

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Lili dar ai avut probleme cu copii din cauza medicamentelor flixotide si ventoline?

Sunt curioasa, mai ales ca la prima utilizare, neintelegand bine ce a scris medicul acolo, i-am pus foarte mult ventoline. Mi-am dat seama ulterior dupe ce-i facusem aerosolii....am crezut ca mor, nu am dormit toata noaptea. Copilul nu a avut nimic, doar mi-am dat seama dupa ce am vorbit in acea seara cu o prietena si ii povesteam de compozitia pe care i-am pus-o. Am sunat-o pe doctora, am inceput sa plang.....am fost agitata si numai cand imi amintesc mi se zbarleste pielea pe mine.....
Eu de atunci nu i-am mai facut aerosoli ca nu a fost nevoie.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#12 2011-02-08 10:36:03

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Angel, merci. O sa merg. Pana acum Miru a facut tratament cu vitamine si am tuns-o. Vad ca parca nu-i mai pica asa de tare parul... o sa ma duc si pe la Plafar sa dau cu intrebatul...
Juli, ventolinul si seretide-ul nu ne-au facut probleme. Miru facea crize destul de urate de astm. Ventolinul o ajuta sa respire iar seretidele il lua pt sustinere.
Bine, la ea treaba sta in felul urmator -e alergica la aeroalergeni, de aceea facea crize. Cativa ani am stat in casa fara covoare, perdele, fete de masa, jucarii de plus (numai cele tinute 24 de ore in congelator), am sters pereti, parchet si mobila zilnic, am cumparat perne si pilote antilaergice...eehei, ce-am tras...
De aceea nu mai vreau sa aud de pufuri, mi se ridica parul cand aud de ele...
Ai grija cu dozajul, in principiu nu pateste nimic, dar e mai bine sa nu exagerezi.

Parerea mea, ca mama, care am trecut prin asta, daca copilul nu are astm, nu are bronsite astmatiforme repetate, nu face crize de sufocare, sa nu-i dai aceste medicamente. Sunt pe piata multe medicamente pentru cresterea imunitatii, gen izoprinozin si... am uiatt cum le zice (niste pastilute rosii cu gust de cirese -a luat Miru vreo 2 ani neintrerupt, poate chiar 3). Institutul Cantacuzino scotea un vaccin, IBC10, extrem de ieftin cu vreo 10 tulpini bacteriene atenuate. Eu i l-am facut Mirunei de 4 ori (2 ani la rand, o data toamna si o data primavara). A facut minuni, a fost extrem de eficient-in acele ierni nu a racit, sau a racit usor. E cam greu de facut intr-adevar-e injectabil, 10 doze, fiecare doza presupune 4 intepaturi in cruce, subcutanat, pe manuta. Dar ce nu face o mama ca puiul ei sa fie bine? Ti-l recomand.
Si multa sanatate la bebel.
A! Stef e bine, mai are un rest de tuse, dar nu mai face febra. L-am scos cu aerosoli si izoprinozin. Am scapat de antibiotic. A facut 5 zile febra. Dar cu rabdare si nopti nedormite l-am pus pe picioare. Sunt f fericita!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#13 2011-02-08 14:11:05

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Multumesc de sfaturi,
Am inceput sa-i dau si usturoi, un catel pe zi tot pt imunitate.

Sanatate multa lui Stef!


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#14 2011-02-08 15:07:41

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

merci! si voua!
mi-am amintit cum se numeau pastilele alea rosii- singulair. sunt cam scumpicele dar merita!

"Actiune terapeutica
Care este eficienta si siguranta clinica a substantei Montelukastum (Singulair) in tratamentul astmului bronsic intermitent la adulti. In cazul astmului usor intermitent, nu este necesar, in general, tratament zilnic. Terapia are ca obiectiv controlul exacerbarilor si se bazeaza pe administrarea de beta2-agonisti cu actiune rapida (ex. salbutamol), la nevoie. Doar anumiti pacienti cu astm intermitent, dar exacerbari severe, ar putea necesita terapie zilnica recomandata in astmul moderat persistent. Aceasta include glucocorticoizi si beta2-agonisti; pot fi recomandati teofilina comprimate retard sau antagonisti ai receptorilor pentru leucotriene. Montelukast este un antagonist al receptorilor pentru leucotriene. Rolul sau, ca si al altor reprezentanti ai grupei, in terapia astmului bronsic este inca in investigare. Studii clinice au demonstrat ca aceste substante prezinta un efect bronhodilatator usor si variabil, reduc simptomele (inclusiv tusea), imbunatatesc functia pulmonara si reduc exacerbarile. Montelukast este eficient in monoterapie in tratamentul asmului usor sau ca terapie adjuvanta, in asociere cu glucocorticoizi inhalatori (GCI) in astmul usor si moderat. Administrarea concomitenta a montelukastului cu GCI poate permite reducerea dozelor de GCI. Rezultatele studiilor clinice sunt neconcludente, insa, in privinta posibilitatii de reducere a dozelor de beta2-agonist, a scaderii frecventei simptomelor diurne si a eozinofilelor. Conform unui studiu clinic incrucisat, dublu-orb, randomizat, efectuat pe 117 pacienti cu astm cronic, montelukast in asociere cu loratadina a fost mai eficient decat utilizat singur in ameliorarea FEV1 si reducerea simptomelor. S-au administrat 10 mg montelukast zilnic, seara la culcare, respectiv 10 mg montelukast asociat cu 20 mg loratadina, seara la culcare, timp de 2 saptamani. Nu sau inregistrat diferente intre cele doua tratamente in privinta reactiilor adverse. Montelukast este bine tolerat."
asta scrie despre el pe prospect.
**noi cu asta am scapat de crizele de astm si am renuntat de tot la pufuri cu salbutamol.
exclud criza de la Craciun, care a facut-o de la niste cergi de lana. (la o cabana la Humor)

Ultima oara a fost editat de lili pala (2011-02-08 15:09:45)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#15 2011-02-08 15:45:43

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

lili, pentru par incearca sa ii faci masca din oua de prepelita si miere de albine. sa stea jumatate de ora cu unsoarea in cap, macar de 2 ori pe saptamana.
garantez rezultate.

Offline

 

#16 2011-02-09 11:57:49

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

o dau pe piele, la radacina, nu? cate oua, cata meire?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#17 2011-02-09 13:27:24

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

intinzi tot parul, si oua pui cat sa iti ajunga pentru tot capul. miere o lingura la 3-4 oua
dealtfel ar putea sa faca si cura cu oua de prepelita, pentru copii parca era de 120 oua, cate 2 dim pe stomacul gol, asa crude. daca nu le poate inghiti asa i le faci cu un pic de miere de albine si cu lapte. eu fac acum cura pentru adulti de 240 de oua, si parca ma simt mai bine, is mai energica. cauta pe internet sa vezi cate beneficii au.

http://www.terapii-naturiste.com/retete … pelita.htm

Ultima oara a fost editat de ionela (2011-02-09 13:31:16)

Offline

 

#18 2015-10-30 23:23:49

MamyMaria
New member
Inregistrat: 2015-09-02
Mesaje: 14

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Buna Lili,
Si eu am o fetita de 11 ani -- ea nu a avut probleme cu caderea parulului, insa in fiecare an a avut mici probleme cu imunitatea, oboseala, mai ales in perioada rece (dar nu numai, caci la scoala se 'impart' prieteneste tot felul de boli, raceli, etc.). Eu i-am dat fetitei mele multivitaminele Sanostol -- pe vremea cand eram noi mici se numeau Sanosvit si mi le dadea mama ... imi amintesc si acum cu placere gustul bun de portocale (asa ma 'pacalea' sa le iau). Ideea e ca din cand in cand, si eu si cea mica facem cate o cura cu multivitaminele Sanostol, caci nu intotdeauna reusim sa compensam ritmul activitatilor, frigul, oboseala, etc. doar cu alimentatia sanatoasa (mierea, fructele, legumele etc.), miscarea fizica, somnul bun si sanatos. Sper sa fie de ajutor - toate cele bune si multa sanatate tie si micutilor tai!

Offline

 

#19 2016-04-05 20:44:57

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: Piticul bolnav, printesa in curs de chelire

Eu am luat pentru mine zinc si seleniu si dupa cca 4 luni se vad rezultatele. Parul care cade acum este mort de 3 luni deja. Deci orice tratament vei incepe trebuie sa ai rabdare.
Pe mine m-a ajutat insa nu stiu ce sa zic in privinta unui copil.


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.