homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa


#1 2016-04-15 16:28:02

Eliza-Alexandra
Membru
Inregistrat: 2016-04-15
Mesaje: 3

Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa

Buna,

Am si eu o mica problema, iau anticonceptionale Karissa cam de 4 luni, insa luna asta am uitat sa iau o pastila. Acum aproape 2 saptamanai, sa zicem ca marti urma sa imi iau pastila, marti mi-am dat seama ca luni nu am luat-o, deoarece era Marti, si pastila de Luni era inca acolo, nu am stiut ce sa fac, asa ca am luat-o Marti pe cea de Luni in si am continuat asa, miercuri am luat-o pe cea de marti, joi pe cea de miercuri etc. In orice caz, cand am realizat asta aveam mai mult de 7 pastile ramase in blister, nu mai stiu exact cate dar erau mai mult de 7. Aseara ar fi trebuit sa iau initial ultima pastila, insa deoarece le-am decalat, a mai ramas o pastila in blister. Ce ar trebui sa fac? Sa iau si ultima pastila si sa incep pauza de maine in loc de azi? Sau sa nu o mai iau deloc si sa imi continui pauza de 7 zile normal. De asemenea, exista anumite riscuri ? Ca am decalat cu o zi? Tin sa mentionez ca nu m-am protejat deloc de cand am realizat ca am uitat o pastila si le-am decalat, am crezut ca daca continui sa le iau normal este ok, insa acum incep sa imi fac griji. Astept un sfat va rog

Offline

 



#2 2016-04-15 16:29:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa

poti lua si pastila ramasa, scurtezi pauza si incepi folia la data la care trebuia s-o incepi normal
trebuia sa te protejezi suplimentar 7 zile dupa pastila uitata... daca nu ai facut-o e un risc de sarcina

Offline

 

#3 2016-04-15 16:40:33

Eliza-Alexandra
Membru
Inregistrat: 2016-04-15
Mesaje: 3

Re: Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa

Ahh, din fericire m-am protejat, am luat mai mult de 7 zile dupa. Atunci o sa o iau azi pe ultima si incep pauza de maine in loc de azi nu? Si in loc de a8a zi ..incep sa le iau iar in a 7 a zi nu ?

Multumesc mult pentru raspuns

Offline

 

#4 2016-04-15 16:41:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa

da, exact

Offline

 

#5 2016-04-15 17:02:42

Eliza-Alexandra
Membru
Inregistrat: 2016-04-15
Mesaje: 3

Re: Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa

Am inteles, multtumesc mult pentru timpul acordat si pentru raspuns


O zi placuta !

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2016-04-15 21:05:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Am uitat o pastila anticonceptionale Karissa

Regula atunci cand uiti o pastila contraceptiva e ca o iei indata ce iti amintesti....iar daca asta inseamna sa o iei maine impreuna cu cea de maine, faci asa.
Acum, nu e nici o tragedie ca ai luat asa cum ai luat, insa daca se mai intampla ar fi bine sa respecti regula asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.