homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ciclu menstrual diminuat cantitativ


#1 2016-05-10 20:53:09

dana_25
New member
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 29

Ciclu menstrual diminuat cantitativ

Buna. Am 24 ani si de aprox jumatate de an am un CM redus, dar regulat: vine la 30-32 zile, insa cu aprox 3-4 zile inainte de data respectiva am sangerari ca CM insa fff reduse si mai inchise la culoare(spotting), apoi vine o zi normal cantitativ si apoi mai am spotting o zi doua si se termina. Mentionez ca intotdeauna am avut ciclul regulat, fara intarzieri, si cantitativ normal. Pana la 19 ani imi venea f abundent si tinea 6-7 zile, apoi am luat anticonceptionale Marvelon timp de 2 ani timp in care mi-a venit mai putin(dar inca normal), iar cand am oprit pastilele la fel, nu am acut dereglari de CM. Pastile nu mai iau de aprox 3 ani. Nu am nasteri si nici avorturi. Am fost la ginecolog pt un control anual cat si pt a discuta aceasta problema. Am facut ecografie transvaginala unde din cate am inteles eu nu au reiesut probleme, doar ca eram la ovulatie si dna dr a spus ca ar vrea sa repetam in primele zile de CM pt reevaluarea endometrului. Am facut papanicolau si secretii, ambele au iesit bine. Mi-a dat sa fac in ziua 3 a CM analize hormonale: lh, fsh, estradiol si hormon anti mullerian. Tocmai au iesit rezultatele si acestea se incadreaza in intervalul optim, iar raportul intre lh si fsh este 1, 2(am inteles ca daca e mai mare de 1 ar indica ovare micropolichistice- de care eu sunt suspecta, avand probleme cu acneea dintotdeauna si hirsuitism). Atasez mai jos exact toate rezultatele. Mentionez ca sunt slaba, nu am probleme cu greutatea: am 45 kg si 1.60 de aprox 10 ani, nu au fost schimbari in acest sens. Ce altceva ar mai putea fi cauza reducerii drastice a cantitatii CM? Este posibil sa fie ceva pe fond emotional sau din cauza alimentatiei?( mananc putina carne/grasimi) Anul trecut mi-am facut ecografia si papanicolau la un alt doctor si el mi-a spus atunci ca as avea SOPC(ovare micropolichistice, pe baza ecografiei si a ceea ce i-am spus eu cu acneea si excesul de par). Multumesc.

Ecografie(ziua 14 cm):

Uter in anteversie contur regulat miometru omogen; diametru longitudinal 64mm, antero posterior 32mm, transversal 42mm

Endometrul trilaminat de tip I-II de 8, 5 mm

Ovar drept dinensiuni 34/20 mm multifolicular
Contine 12 microfoliculi 6-8 mm si un folicul preovulator de 23/14 mm

Ovar stang dimensiuni 23/17 mm normofolicular
Contine 8 microfoliculi 3-5 mm

Fsd fara lichid in Douglas

Analize sange ziua 3 cm:

Estradiol 29 pg/ml

Fsh 4.91 mui/ml

Lh 6.03 mui/ml

Hormon anti mullerian 4.13 ng/ml

Examen citibacteriologic secretie vaginala: Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Rare pmn. Frecventi bacili Doderlein. Absente levuri. Absent Trichomonas vaginalis

Examen bact secretie uretrala, vaginala, col: Cultura in conditii aerobe: nu s-au dezvoltat colonii bacteriene. Cultura fungi negativa

Ag Chlamydia Trachomatis: negativ

Mycoplasma/ureaplasma: negativ


Papanicolau:
Calitate frotiu: satisfacator pt evaluare, celule endocervicale prezente
Rezultat: Negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna;(Nu erau bifate: Trichomonas vaginalis, Candida, Cocobacili, Gardnerella, Actinomicete, Virus herpex simplex)  Alte modificari nonneoplazice/modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia
Recomandari: O noua prelevare dupa tratament antiinflamator
Concluzie: Modificari reactive asociate cu inflamatia ( din cate stiu acesta este rezultatul de tip II si este in parametri normali, chestia asta cu inflamatia mi-a iesit si anul trecut)

Ultima oara a fost editat de dana_25 (2016-05-10 20:57:34)

Offline

 



#2 2016-05-17 06:58:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

Stiu ca vestea ca ai putea suferi de SOPC nu e una buna(atentie SOPC e o problema, ovarele micropolichistice inseamna ca descriu ce vad). Nu vreau sa par insensibila insa nu inteleg problema legata de sangerarea menstruala si nu mi se pare ca asupra ei trebuie sa ne concentram. Din descriere inteleg ca menstra dureaza 5-7 zile insa e redusa cantitativ.  Cata vreme grosimea endometrului se incadreaza in limitele normale, cantitatea de sange pierduta nu are semnificatie clinica. Asadar eu m-as concentra pe chestiunea SOPC mai degraba.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2016-05-17 09:54:28

dana_25
New member
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 29

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

Am fost vineri la doctor cu rezultatele pentru interpretare. Mi-a refacut si ecografia transvaginala. A zis ca totul arata foarte bine, inclusiv analizele de hormoni, si ca nu am SOPC intrucat hormonii au iesit bine si mi-a spus ceva de genul ca ovarele mele au aspect normal pt varsta mea, ca asa e normal sa fie multi foliculi mici..Anul trecut cand am fost la alt doctor nu am facut analizele de hormoni, el s-a bazat doar pe ecografie cand a afirmat ca am SOPC. Problema cu menstra redusa era ca a fost o schimbare si m-am temut sa nu insemne o afectiune pe acest plan, pe mine nu ma deranjeaza, chiar e mai comod asa...Insa banuiesc ca fiind bune analizele de mai sus, si eu nesimtindu-ma rau, nu am de ce sa ma tem. Am intrebat daca folosirea tampoanelor interne poate avea vreo contributie si mi-a spus ca da, si ca sa nu le mai folosesc.(eu foloseam in exclusivitate tampoane interne, de cativa ani) Cu acneea m-am stabilizat de cateva luni, in urma unor tratamente cosmetice. Cel mai rau a fost dupa ce am oprit anticonceptionalele, vreun an a fost groaznic si nu treceau cu nimic, probabil atunci a fost o dereglare accentuata de predispozitia tenului meu mixt si cu o mostenire genetica in acest sens(ambii parinti au avut probleme cu tenul). Oricum acum nu as mai lua anticonceptionale, decat daca ar fi neaparat nevoie intr-o problema medicala, mi-e frica ca mi-ar exploda iar tenul. Multumesc pt raspuns smile

Ultima oara a fost editat de dana_25 (2016-05-17 09:57:41)

Offline

 

#4 2016-06-30 15:32:06

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

Ieri seara am avut cateva picaturi de spotting,azi a inceput sangerarea normala.cand consider prima zi de menstra,ieri sau azi?

Offline

 

#5 2016-06-30 15:35:33

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

astazi


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2016-06-30 15:40:21

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

Ms
Si inca o intrebare,sangele menstrual se exteriorizeaza mai mult cand merg la baie.pe absorbant f putin, in general pateam si cand ma ridicam sa se exteriorizeze ca sa zic asa.oare de ce se intampla asta?in ultimele luni cantitatea de sange eliminat a mai scazut e drept.

Offline

 

#7 2016-09-14 14:32:47

raya
Membru
Inregistrat: 2016-09-14
Mesaje: 1

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

Buna fetelor, as avea o intrebare, poate a mai patit cineva ceva similar.. iau de aprox 3 ani AC 21+7, cu pauzele impuse etc., acum 1 luna am avut o infectie dentara urata si am fost nevoita sa iau antibiotice amoxicilina 500 mg, am folosit protectie suplimentara stiind ca va scadea efectul AC dar cu o saptamana inainte sa termin pastilele cu hormoni din blister au inceput sa imi apara sangerari usoare (constante, dar mult mult diminuate cantitativ, abia daca patau lenjeria), insotite de dureri usoare abdominale si de spate specifice menstruatiei. M-am tot gandit ce sa fac, am luat in continuare AC pana am terminat blisterul, sangerarile au continuat asa inca vreo 5 zile, deci in total m-au tinut cam 12 zile, iar menstruatia propriu zisa nu a mai venit. Eu m-am gandit ca luand amoxicilina organismul meu nu mai percepe cum ar trebui prezenta AC si s-a declansat mai devreme menstruatia ca atunci cand se opreste luarea AC inainte de terminarea blisterului.. dar totusi menstruatia propriu zisa nu a venit, au fost doar niste sangerari scurte. Am oprit luarea AC dupa acel blister tocmai pt ca nu mai intelegeam nimic.. acum astept menstruatia cu mari emotii.. a mai patit cineva ceva similar in combinatie cu antibioticele?

Offline

 

#8 2016-09-14 14:34:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Ciclu menstrual diminuat cantitativ

da, e posibil sa fi fost spottingul de la antibiotice si avand spotting sa nu mai ai si menstruatie propriu-zisa, sau sa se uneasca cu acel spotting
trebuia sa le iei normal in continuare...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.