homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticoncepțional la limită


#1 2016-05-14 14:16:08

untold
New member
Inregistrat: 2014-10-04
Mesaje: 19

Anticoncepțional la limită

Salutare!

Sunt ?n a treia săptăm?nă de anticoncepționale și am ?nt?rziat destul de mult cu pilula de vineri (ieri)... ?n general, o iau la 20:15-20:30 (nu mereu la oră FIXĂ, cel mai mult am ?nt?rziat 5 ore), și am luat-o abia s?mbătă (azi) dimineață, la 7:45... Sunt aproape 12 ore și nu știu ce anume să fac mai departe.

?n prospect scrie că dacă ?nt?rzierea depășește 12 ore (eu sunt la limită, 11 ore jumătate) și am mai puțin de 7 drajeuri ?n blister, trebuie să continui să iau ce am (deci ?ncă 2 pastile), apoi nu mai fac pauză, ?ncep direct un blister nou, iar s?ngerarea va apărea abia la finalul celui de-al doilea blister.

Dacă iau pastilele care mi-au rămas (s?mbătă și duminică), după care o săptăm?nă pauză (pentru că nu am depășit 12 ore, deși sunt la limită) și aștept menstra, apoi le ?ncep normal, plus protejare suplimentară p?nă iau ?ncă 7 pastile, ar fi ok? ?și vor mai face treaba? Aș proceda bine?

Mulțumesc!

Offline

 



#2 2016-05-14 14:34:14

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: Anticoncepțional la limită

Da, poti folosi ambele variante. Fie nu mai faci pauza, fie faci pauza si te protejezi suplimentar pe perioada de pauza + 7 zile !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.