homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-151


#2851 2016-03-28 16:13:05

mariamagdalena
New member
Inregistrat: 2014-08-29
Mesaje: 60

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor, mi-am facut analize Papa si pe foaie imi scria cu recoltarea la 3 luni, dar doamna doctor mi-a spus ca nu este necesar si ca pot sa fac analiza la un an. Analizele sunt cam asa:
Frotiu: satisfacator pt evaluare; celule endocervicale prezente
Negativ pt leziuni intraepiteliale sau maligne
Migroorganisme: Bacterii
Evaluare hormonala: Aspect formonal cu varsta si nanmeneza
Descriere citologica: Celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa imatura, placarde de celule endocervicale, frecventi nuclei liberi, mucus, PMN integre, flora nespecifica.
Ce parere aveti?
Multumesc anticipat pentru pareri!

Offline

 



#2852 2016-03-28 20:53:41

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: examenul papanicolau

buna maria.ciudat ca ti s-a recomandat repetarea la 3 luni,cel devreme e la 6 luni.cred ca dr ta are dreptate.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2853 2016-03-29 09:21:50

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: examenul papanicolau

Am si eu nevoie de un sfat , in urma unui test PAP si examen de secretie am primit tratamant cu metronidazol 5 zile , 1 comprimat la 12 ore , si eu si partenerul , pt Gardnerella si Candida , iar eu in plus am tratament cu tergynan ovule 10 seri timp de 3 luni. (Am si colul uterin inflamat , de la infectie cel mai probabil ) . Stiu ca nu se recomanda contactul sexual in timpul tratamentului. Dar in pauzele dintre luni , cat nu imi pun ovule , se poate contact protejat sau nu ? Am omis aceasta intrebare cand am fost la ginecolog. Nu as vrea sa recidiveze , in prospect stiu ca scrie ca nu trebuie sa am contact sexual. Va rog o parere 😔

Offline

 

#2854 2016-03-29 10:42:26

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: examenul papanicolau

mrs purple,contact protejat cu prezervativ poti avea.desi parerile sunt impartite.incearca sa tii tratamentul strict.sanatate!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2855 2016-03-29 11:06:40

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: examenul papanicolau

Multumesc pentru raspuns, sonia.  Personal ma gandeam macar 2 luni sa stau fara contact , practic sa fac 2 serii de ovule "ca la carte ". Eu as sta si 3 fara , numai sa scap de probleme. Dar prietenul meu a ramas socat cand i-am spus cum sta treaba. 😔

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2856 2016-06-16 16:32:08

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Re: examenul papanicolau

Buna ziua,

Mi-am facut de curand un test Papanicolau si examen microscopic pe frotiu. Rezultatele sunt: Citologie cervico-vaginala Babes Papanicolaou in mediu lichid      10/05/2016
Data ultimei menstruatii         20.04.2016    
Citologie anterioara         2015 - NILM    
Scanare computerizata         DA    
Interpretare manuala         DA    
Satisfacator         DA    
Satisfacator celule endocervicale         DA    
Satisfacator metaplaziate         DA    
NILM (frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne)         DA    
Modif. cel react. asoc. cu Inflamatia         DA    
Rep. dupa tratament         DA    
Rep. la 6 luni         DA    
Rep. la un an         DA    
Concluzii         Frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari celulare reactive asociate inflamatiei nespecifice. Se recomanda repetarea testului Pap la 6-12 luni dupa tratament.   

Examen microscopic: Ex. microscopic pe frotiu (preparat proaspat si/sau colorat)      10/05/2016
Flora bacteriana         Relativ frecventa flora lactobacilara. Rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.    
Celule epiteliale poligonale         relativ frecvente    
Celule epiteliale rotunde         rare    
Celule cu aspect de "clue cell"         absente    
Leucocite         rare    
Hematii         absente    
Trichomonas vaginalis         absent    
Levuri         absente    

Inteleg ca este vorba despre o inflamatie. Din pacate am reusit sa gasesc loc liber la medicul care mi-a facut consultatia initiala abia peste 2 saptamani. Totodata am facut si o ecografie transvaginala unde s-a constatat prezenta unui fibrom conform urmatoarelor: utilizatoare Nuvaring Uter in retrovers; -    diametrul longitudinal: 4.45 cm; -    diametrul antero-posterior: 3.88 cm; Miometru cu ecostructura neomogena: la nivelul peretelui anterior, catre regiunea fundica, miom inframural cu dimensiuni aproximativ de 1.54 / 1.68 cm Cavitate uterina libera. Endometru: 2 mm, liniar Col:cu canal cervical liniar; vizualizare dispozitiv contraceptiv la nivelul peretilor vaginali Ovar drept: 3.19 / 1.16 cm, cu aspect ecografic compatibil cu utilizarea contraceptiei hormonale Ovar stang: 3.21 / 1.16 cm, cu aspect ecografic compatibil cu utilizarea contraceptiei hormonale Fara lichid in Douglas. Fara colectii la nivelul trompelor. N.B.Conditiile particulare / tehnice pot scadea vizibilitatea eco cu mascarea unor aspecte patologice. Nu reprezinta screening / depistare oncologica.

Am cateva emotii deoarece medicul care a efectuat ecografia mi-a spus sa ma grabesc sa fac un copil in ceea ce priveste fibromul. Doresc doar o parere, urmeaza oricum sa imi citeasca rezultatele in total.

Multumesc frumos.

Offline

 

#2857 2016-06-16 16:48:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

e foarte bun rezultatul la PAP, e posibil sa-ti iasa inflamator si fara sa ai o infectie (ceea ce cred ca e cazul tau), deci nu-ti face probleme

Offline

 

#2858 2016-06-16 16:56:31

dania0985
New member
Inregistrat: 2014-01-01
Mesaje: 17

Re: examenul papanicolau

Multumesc frumos. Nu mi-am facut niciodata testul special de HPV. Am facut doar Papanicolau si examenul microscopic pe frotiu. Am lasat la aprecierea medicului daca trebuie sa fac si testul de HPV. Credeti ca ar trebui sa fac, indiferent de rezultatele testului Papanicolau? Multumesc.

Offline

 

#2859 2016-06-16 17:17:49

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: examenul papanicolau

Buna, revin pe forum cu noi si noi probleme.
De cateva luni tot am o durere destul de puternica in zona ovarului drept.
Am fost la o gramada de medici in Arad si toti mi-au zis ca sunt bine, totul e perfect.
La recomandarea unei prietene, am fost la un medic in Timisoara si a fost singurul care mi-a facut si PAP si lama (Desi eu stiam ca sunt unul si acelasi lucru).
Mi-a iesit C2, proces inflamator si medicul mi-a zis prin telefon ca ar fi vorba despre o vaginita mixta si mi-a dat tratam cu antibiotic + 10 zile de ovule si spalaturi cu Tantum Rosa.
Problema e ca eu inca mai resimt durerea puternica de ovar + durere puternica de spate si nu mai stiu ce sa mai fac, mai am o zi din antibiotic si sincer ma asteptam sa imi treaca de la el.
Cum ar trebui sa procedez? Termin si ovulele si ma duc iar la medic? Sau de la ce ar putea fi durerea de ovar care tot persista?
Mersi!

Offline

 

#2860 2016-06-16 17:18:38

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

esti sigura ca e ovarul si nu altceva (apendice / rinichi / colon) ?

Offline

 

#2861 2016-06-16 21:46:47

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: examenul papanicolau

Ecografie ai facut?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#2862 2016-06-17 09:42:12

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: examenul papanicolau

Hello,

nu e apendicele, ca nu il mai am de 20 de ani smile si cat despre colon sau rinichi, oare ar trebui sa merg sa fac un eco normal? Ca am facut doar eco intravaginal si mi-a zis ca la eco totul arata ok si ca as putea sa ma apuc de facut bebe.

Azi mi-a luat o prietena rezultatul de la PAP + lama si nu arata foarte ok ... Adica, e CII, proces inflamator, in sistemul Bethesda apare ca infectii/proces relativ benign iar la flora microbiana e incercuit gradul IV si la concluzii scrie "marcat proces inflamator, recomand reevaluare citologica la 10 zie dupa terminarea tratamentului". Si apare iar candida .. vechea mea problema recurenta, nu mai stiu ce sa fac ca sa scap de ea.
Oricum o sa merg la control, dar doar peste vreo 2 sapt, dar as vrea sa stiu care e parerea voastra despre rezultatul acesta, e de rau sau nu chiar?

Offline

 

#2863 2016-06-17 10:33:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

pai e bun rezultatul la pap, inflamatia e clar de la candida, cand o s-o tratezi va disparea
da, o ecografie abdominala iti va arata mai multe

Offline

 

#2864 2016-06-17 12:47:09

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: examenul papanicolau

Pai problema e ca nu mai stiu cum sa scap de candida, iau tratam, sunt ok o luna, 2,3 apoi iar apare ...
oare nu exista ceva tratamente de imunizare? sau naturiste? nu mai stiu ce sa fac ..

Offline

 

#2865 2016-06-17 13:44:12

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: examenul papanicolau

Ovule pt refacerea florei poti incerca pt prevenirea florei.gyniel de exemplu.5 ovule ininate de menstra si 5 dupa terminarea sangerarii timp de 3 luni smile

Offline

 

#2866 2016-06-21 13:54:09

crystyna85
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 25

Re: examenul papanicolau

Pana ajung la medicul ginecolog (la care am programare peste jumatate de luna) va rog sa ma ajutati cu o interpretare a testului Papa-Nicolau. Dupa opinia mea ar fi ok, dar ...eu nu sunt medic. Sunt bifate diverse casute, o sa le scriu doar pe celle bifate.
Citologie Conventionala
Specimen satisfacator pentru evaluare; celule endocervicale prezente;
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne (NILM)
Modificari celulare non-neoplazice: metaplazie scuamoasa
Diagnostic citologic: Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne
Descriere citologica: Celule exocervicale superficiale si intermediare, metaplazie scuamoasa, celule glandulare endocervicale izolate si gruate, frecventi nuclei liberi, PMN, bacili Doderlein.
Recomandari: de urmarit evolutia

Va multumesc.

Offline

 

#2867 2017-03-05 10:14:43

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: examenul papanicolau

Mie imi pare ca ai un dezechilibru de flora si din cauza asta si gardnerella(bacilii  aia gram negativ cu gandul la asta ma duce).paoanicolaul este ok,inflamatia aia apare la majoritatea femeilor active sexual.poti incerca ovule pe baza de lactobacili ca sa refaci flora.ai ceva simptome?secretii modificate,miros nepalcut?

Offline

 

#2868 2017-03-05 20:54:29

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: examenul papanicolau

viviflor,nu as folosi pt ca are si estrogeni si banuiesc ca nu este cazul,asta daca nu cumva esti la menopauza.poti sa folosesti mai bine gynophylus capsule vaginale pt reglarea florei.cu rezultatul de la secretie ai fost la ginecolog?incerca sa folosesti capsulele astea si sa mai refaci analiza de secreti si papanicolaul sa vezi ce mai iese...

Offline

 

#2869 2017-03-15 12:56:59

Happylyka
Full member
Inregistrat: 2012-08-05
Mesaje: 517

Re: examenul papanicolau

Buna fete, am si eu nevoie de o parere.
1. Ovarul stang este micropolichistic mi s-a recomandat Diane-35 si 4Femina.
2. Am Ureaplasma si Mycoplasma, iau Doxiciclina la 12 h timp de 14 zile si omeran pansament gastric.
Duminica mi-a venit menstruatia si am inceput tratamentul de la 1 si s-a nimerit ca in aceeasi zi sa incep si ce am enumerat la 2.
Acum buba e, ca pe mine nu m-au durut niciodata ovarele si cel stang cel putin, imi bubuie azi.
Poate fi de la faptul ca le-am luat pe toate dintr-o data si e prea mult de suportat pentru corpul meu + menstruatie sau credeti ca e ceva urgent si ar trebui sa ma duc la ginecolog?
Eu dupa tratamentul cu antibiotice oricum trebuie sa ma duc sa refac ureaplasma si mycoplasma deci mai astept pana atunci sau sa ma duc de acum pentru ovarele astea in functie de cum ma simt si maine?

Ultima oara a fost editat de Happylyka (2017-03-15 12:58:19)


,,Eu nu sunt un corp care are suflet, sunt un suflet care are o parte vizibila numita corp."- Paul Coelho

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.