homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

DUPHASTON - ingrasare


#1 2016-05-06 19:06:46

Konemara
New member
Inregistrat: 2013-05-06
Mesaje: 12

DUPHASTON - ingrasare

Buna ziua,

Am 45 de ani si am inceput sa am dereglari de ciclu . Doctorul mi-a recomandat Duphaston dar acesta are ca efect luarea in greutate si deja ma lupt cu niste kilograme in plus.
Am 3 intrebari:

1. Se poate substitui Duphastonul cu un progestativ care nu ingrasa?

2. Daca nu il iau ce se intampla? 

3. Banuiesc ca este un inceput de premenopauza. Exista produse care acompaniaza aceasta perioada astfel incat sa nu-ti pierzi feminitatea si sa nu iei in greutate?

multumesc

Offline

 



#2 2016-05-06 22:05:38

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: DUPHASTON - ingrasare

C?ndva am luat si eu duphaston. Intr.o singura luna. Ingrasat stari de anxietate bufeuri etc. Oribil. Pe sarcina cand mi.a scris duphaston am ?ntrebat daca nu pot sa iau altceva. Mi.a dat utrogestan. N.am avut reactii negative de la el. O oarecare somnolenta dar ?l luăm seara oricum. Intreaba medicul daca nu poti lua. Dar nu lua de capul tau fără părerea unui ginecolog.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3 2016-05-10 07:04:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: DUPHASTON - ingrasare

Konemara a scris:

Buna ziua,

Am 45 de ani si am inceput sa am dereglari de ciclu . Doctorul mi-a recomandat Duphaston dar acesta are ca efect luarea in greutate si deja ma lupt cu niste kilograme in plus.
Am 3 intrebari:

1. Se poate substitui Duphastonul cu un progestativ care nu ingrasa?

2. Daca nu il iau ce se intampla? 

3. Banuiesc ca este un inceput de premenopauza. Exista produse care acompaniaza aceasta perioada astfel incat sa nu-ti pierzi feminitatea si sa nu iei in greutate?

multumesc

Excesul ponderal este un efect secundar al oricarui progestativ(relationat insa si cu reactivitatea ta ).
Dupa parerea mea, produsele combinate, estro-progestative sunt mai potrivite


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2016-06-21 14:49:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: DUPHASTON - ingrasare

depinde pentru ce problema si cum il iei... adica in mod normal se administreaza oricum in zilele 14-25, deci la cateva zile apare menstruatia

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.