homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sterilet '' mirena''


#1 2011-03-15 09:39:38

LEPADATU JANINA
Membru
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 1

sterilet '' mirena''

in urma uni control medical am fost diagnosticata cu doi chisti fibromatosi,ca si metoda de contraceptie mi-a fost recomndat steriletul '' mirena'' , vreau sa stiu cat este de eficient si care pot fi reactiile adverse sau daca exista o alta metoda de contraceptie in acest caz care sa nu imi daiuneze.
daca se poate as dori sa primesc informatii si pe adresa de mail
va multumesc

Ultima oara a fost editat de LEPADATU JANINA (2011-03-15 09:41:49)

Offline

 



#2 2011-03-29 12:46:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: sterilet '' mirena''

Cred ca cel mai bine te poate lamuri doctorul care ti-a recomandat steriletul. Este de datoria lui sa te informeze care sunt implicatiile acestei metode contraceptive.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3 2012-10-07 00:22:18

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: sterilet '' mirena''

fetele eu am sterilet din oct 2010, deci acum face 2 ani.
ma gandesc insa sa il scot si motivul este scadera drastica a libidoului.
adevarat este ca dupa nasterea din 2010 organismul e mai obosit, nu mai avem asa chef ca inainte de bebe, eu una sunt mai tot timpul cu gandul la ea mai intai si pe urma la mine, insa, imi fac probleme pentru motivul listat mai sus.

ma bate gandul sa il scot si sa recurgem la metoda cu prezervativul.
se mai confrunta careva cu aceleasi probleme?
multumesc.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#4 2016-07-01 12:16:53

Camelia1988
Membru
Inregistrat: 2016-07-01
Mesaje: 1

Re: sterilet '' mirena''

Sa va impartasesc din experienta mea Mirena

Buna ziua,

in urma unui chiuretaj biopsic dat fiind faptul ca aveam mestruatii foarte dereglate si sangeram cand imi era lumea mai draga, am aflat ca sufar de Hiperplazie endomentriala, doctora mi-a spus ca trebuie  sa incep cu cea mai usoara varianta adica pastile de progesteron, ulterior anticonceptionale si in ultima faza Sterriletul Mirena.
in urma celor 2 faze adica progesteronul si anticonceptionalele m-am pricopsit si cu un chist pe ovarul stang de 3 cm si nici macar o ameliorare, am ajuns in cele din urma la ultima varianta aceea fiind steriletul Mirena, mi-a fost montat pe 7.03.2016 si am mers la control aproape in fiecare saptamana pentru ca eu am uterul cam mare si nu vroia sa sta deloc acolo si sangeram non stop, timp in care mi-a mai fost repozitionat odata. Pe data de 02.06.2016 doctora imi spune ca ar trebui sa il schimb pentru ca nu este ok sa mai incerce sa il repozitioneze inca odata pentru ca este posibil sa ma trezesc cu vreo rana.
Deci l-am schimbat, problema mea este ca am avut aprox.9 zile in luna iunie cand nu am sangerat cu cel de-al doilea sterilet Mirena, dar cand mi-a venit menstruatia pe 22.06.2016 primele zile a fost ok, dar de pe data de 24.06.2016 debitul menstruatiei mele a crescut. Am stat asa cu el pana luni, 27.06.2016 si am mers la control ce sa vezi el nu mai este deplasat ca cel de dinainte doar ca sangerarea persista si astazi.
Mentionez, ca sunt o tanara de 27 ani si imi doresc foarte mult copii, problema mea este ca am si o reactie ciudata la medicamente cu problema aceasta ma lupt aproape de 1 an.
ce sfaturi imi dati? cred ca nu este o varianta proasta steriletul mirena.Am inteles oricum ca el are o perioada de acomodare destul de mare si ca trebuie sa astept.Doar ca este foarte greu sa astepti......

Va multumesc!

Offline

 

#5 2016-07-01 12:26:29

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: sterilet '' mirena''

Sangerezi datorita progesteronului pe care il elibereaza steriletul.din pacate asta e unul din efctele secundare ce apare cand se folosesc pilule doar pe baza de progesteron sau sterilet cu eliberare de progesteron.eu as merge si as mai vb si cu alt medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.