homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nu mananca-2


#20 2008-03-28 13:04:29

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: nu mananca

il pui in scaunel si vorbesti cu el ,ii canti, etc orice ca sa ii il faci sa ii placa in el  ; in principiu trebuie sa il faci sa ii placa scaunelul  - robert sta oriunde atata timp cat vorbesc cu el - sau pui premergatorul intr-un colt al camerei sau sa aibe ceva in parti pt a nu putea sa se deplaseze . dar nu il lasipe jos sa merga deabusilea sau sa se ridice pe pat , sau orice alt corp de mobilier ?
- robert alearga in patru labe , merge tinandu-se de mobila, in premergator mai putin doar cand manaca sau cand are el chef (se duce langa premergatuor si incerca sa se urce in el)

Ultima oara a fost editat de ?! (2008-03-28 13:07:29)

Offline

 



#21 2008-03-28 21:54:24

cristina2
New member
Inregistrat: 2006-10-19
Mesaje: 63

Re: nu mananca

si eu am avut aceeasi problema cu bebelul meu de 7 luni.nu voia decat san.insa de o saptamana am inceput sa il pacalesc si manaca.problema mea era ca manca daca reuseam sa ii bag in gurita mancarea,insa el nu voia sa deschida gurita

Offline

 

#22 2008-05-29 18:41:34

mirelushdenisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 14

Re: nu mananca

buna eu am o fetita de 5 luni  chiar pot sai dau galbenus de ou
?

Offline

 

#23 2008-05-29 18:42:29

mirelushdenisa
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 14

Re: nu mananca

ca doctora imi zice sa nui dau decat lapte dar eu iam dat si supite .Oare are ceva

Offline

 

#24 2008-06-05 22:54:36

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: nu mananca

mirelushdenisa a scris:

ca doctora imi zice sa nui dau decat lapte dar eu iam dat si supite .Oare are ceva

pana la 6 luni oms recomanda hranirea bebelusului numai cu lapte (matern sau praf) supitele se pot da dupa aceea , la 5 luni nu cred ca ar avea ceva daca i-ai dat si supe , dar daca se incepe diversificarea mai devreme poate fi afectat sisitemul digestiv (sistemul lor digestiv nu e suficient de matur pt a digera alimente noi)     mai bine mai amani galbenusul de ou (eu lui robi i-am dat dupa 7 luni, nu mai stiu la ce varsta exact)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-07-15 23:43:50

aurita
Membru
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 3

Re: nu mananca

Desi am tot citit ce au scris alte mamici, m-am decis sa ma inscriu si eu. Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc mult. Iata situatia mea. Nu e foarte grava, dar eu nu mai fac fata. Fetita mea de 7 luni si jumatate, care de cand s-a nascut doarme toata noaptea, rare au fost noptile in care s-a trezit, deci noaptea nu mananca, mananca foarte putina mancare solida si foarte des san. Mancam cam tot la 2 ore, uneori la 3 , iar la 4... Am incercat mai orice, i-am facut si eu mancarica, dar acum tot din borcanase ii dau, ca in Germania unde suntem noi sunt ieftine. Rar atinge pe zi 200g mancare solida, in medie 100-150g, iar in rest doar san, si acesta de 5-6 ori pe zi. Nu vrea nicicum sa lase sanul. Problema este ca eu am foarte mult lapte, desi nu am avut niciodaat un san mare, si asa ea nu suge cat am eu. Eu si acum mai fac mastite. Poate de asta nu vrea sa manace ca stie ca primeste ce vrea de la mine. Eu aici nu am ajutor pe nimeni sa-i de-a sa manace sa nu ma mai vada pe mine, dar vom veni in Ro in august si va trebui sa incerc si asta.
   Nu reusesc sa-i deschid gura. Tot ce ajunge in gurita este de obicei din greseala, o pacalesc, ca uneori mai deschide gura la paine, si-i mai var in gura si ceva mancare. Nu-i plac fructele, am incercat de toate, nici legumele, nici carnea, pestele, cerealele etc. Nu pot sa zic ca nu i-a deloc, dar ia foarte putin. Am ajuns in situatia ca i-as da orice numai sa vad ca-i lace ceva. Nu are nici macar curiozitatea sa guste ce-i dau, mai mult o fortez, macar sa guste. Din mana nu duce la gura nici o mancare.
  La inceput, pe la 6 luni, pediatrul de aici mi-a spus sa intrerup diversificarea o saptamana si apoi sa reiau. Am facut dar nu a schimbat cu nimic situatia.
  Am incercat sa-i dau si in brate sa manance, ca la un moment dat plangea numai cand o puneam in scaunel. I-am dat si de pe degetul meu ca era refractara la lingurita. Vorbesc cu ea tot timpul si are jucarii in fata si ne jucam. I-am bagat si manutele in mancare poate, poate le duce la gura. Am incercat sa-i dau si bucatele de mancare gandindu-ma ca nu-i place mancarea pasata. A tinut la o masa si m-am bucurat crezand ca am rezolvat problema. Dar m-am inselat, a fost ceva de moment. I-am dat sa manance si din mancarea noastra, am pus-o la masa si cand mancam noi, i-am mancat in fata ei din mancarica ei. Credeti-ma nu mai stiu ce sa incerc!!!!!
  Fiecare masa dureaza minim o ora, timp in care poate reusesc sa-i dau 5-6 lingurite. Trebuie sa ma opresc cu incercarile cand incepe sa URLE, ca nu o mai pot opri decat daca o iau de la masa.
   Asa ea arata bine, dar avem un deficit de 1kg in greutate, dar cu toate astea suntem in grafic.
   Sper sa depasim cu bine acest moment. Era totul prea frumos cu fetita mea, trebuia sa intampinam si noi undeva greutati!

Offline

 

#26 2008-07-16 00:57:49

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: nu mananca

aurita. ce ai mai putea sa incerci este sa ii pui in fata bucatele de legume fierte. Uneori bebelusi le plac bucatile intregi de legume nu neaprat pisate. Sau mergi cu ea in carut afara in parc, in aer liber si da-i sa manance ceva acolo mai consistent. O sa fie ocupata sa se uite la lume si mai uita ca mananca. Daca nu ii place in scaunel deocamdata nu o pune .. incearca sa o pui intr-un bouncer chair care e mai jos si coboara la nivelul ei .. poate asa mananca. Mult succes si multa rabdare.

Offline

 

#27 2008-07-16 19:13:19

aurita
Membru
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 3

Re: nu mananca

Merci pt sugestii.
  Orice mancare  ii pun in fata nu o duce la gura, doar se joaca cu ea. Am incercat sa-i duc manuta la gura cu mancare in ea dar nu tine, chiar si jucariile i le-am bagat in macarica, ca pe astea le ducea la gura, dar culmea doar fara mancare pe ele!
  Este o idee buna, o sa incerc sa-i dau si in parc. Cat despre scaunel ce sa zic, eu am unul care este atasat la masa noastra. La inceput ii dadeam in carucior, care-i mai jos, dar nu vad nici o diferenta.
  Cate grame de mancare solida ar trebui sa ia un copil la 7luni si jumatate?

Offline

 

#28 2008-07-16 22:23:33

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: nu mananca

Aurita.Daca inca ii dai lapte praf din biberon ai putea sa ii dai cereale pentru bebelusi si sa ii dai prin biberon inainte de culcare cand e mai obosita si mai flamanda. Sau daca vrei sa insisti cu lingurita ii dai tot cereale. Borcanasele sunt bune, practice dar eu nu ma bazez pe ele.. poti sa ii dai dar poate gasesti si cu bucatele in ele .. sunt de la 7 la 12 luni cred. Ce mai poti sa faci este ca atunci cand ii dai de mancare nimeni sa nu se uite la ea ca sa nu ii distragi atentia .. atunci cand esti in bucatarie sa ii pui mancarea in fata si sa faci alceva .. sau daca ii place sa stea pe podeaua din bucatarie las-o sa misune si ii mai dai din cand in cand cate o bucatica de ceva. In locul tau nu as dispera ..daca se afla in grafic este bine si asa. Nu esti singura .. Nu trebuie sa manance multa mancare solida ci sa bea cat mai multe lichide ca sa nu se dezhidrateze.
Succes

Offline

 

#29 2008-07-17 13:56:43

aurita
Membru
Inregistrat: 2008-07-15
Mesaje: 3

Re: nu mananca

Noi nu stim nici ce-i ala lapte praf nici biberon, nu a acceptat niciodata biberonul sau suzeta. Seara dupa baita, inainte de culcare vrea neaparat san, de fapt de fiecare data cand ii este somn nu vrea mancare, caci nu are rabdare, vrea doar sa suga. Noi mancam doar din lingurita sau de pe degetul mamei, iar apa, caci apa bem, o luam fie din pahar fie din canita speciala peste sase luni. Despre deshidratare nici vorba la cat lapte am eu.
  O sa mai incerc si abia astept intoarcerea in Ro, poate se va schimba ceva.
  Meci mult, daca mai ai idei spune-mi ca incerc orice numai sa vad ca se schimba ceva in  bine!

Offline

 

#30 2016-07-08 10:41:26

irinapip
Banat
Inregistrat: 2015-08-13
Mesaje: 6

Re: nu mananca

Al meu e mai mare si tot refuza sa manance anumite alimente. Si cel mai tare ma supara faptul ca refuza tocmai alimentele sanatoase, nici nu vrea sa auda de mere sau citrice. In schimb, ar manca numai prostioare cumparate de la supermarket. Inca incerc sa schimb anumite lucruri pentru ca e totusi mic si ma gandesc ca se va obisnui. Acum l-am inscris si la o scoala de vara unde se promoveaza si va studia alimentatia sanatoasa si stilul se viata sanatos. Sper ca acolo, alaturi de alti copii si de indrumatorii care stiu cum sa se comporte cu el, sa se schimbe situatia. Partea putin dificila pentru mine este ca acest centru, Lumea Copilariei, se afla in Mogosoaia, si ne este putin grea deplasarea. Dar il duc dimineata inainte de a pleca la munca si il iau cand ma intorc. Totul pentru binele alimentatiei. Tineti-ne pumnii, sa dea roade!  tummenupp

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.