homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!


#1 2012-05-23 19:02:12

mada29
New member
Inregistrat: 2012-04-22
Mesaje: 8

STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Sunt la a doua folie de Artzia.Nu am mai luat niciodata Ac.Cam dupa prima sapt de Ac fac zilnic stare subfebrila 37-37,3.Scade fara sa iau pastile si reapare.Poate fi o reactie temporara in primele 3 luni pana se obisnuieste organismul cu ele sau e imposibil sa aiba vreo legatura?
Am facut toate analizele hematologie si urocultura si sunt ok.
Astept raspuns!Multumesc!

Offline

 



#2 2012-05-24 08:11:00

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

scade si reapare cum?
ce te indeamna totusi sa masori temperatura?
eu nu am mai auzit de cresteri de temperatura de la contraceptive
ti se intimpla la fel si in pauza dintre folii?
daca da, sigur nu sunt ele de vina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2012-05-24 10:44:46

mada29
New member
Inregistrat: 2012-04-22
Mesaje: 8

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Creste treptat de dimineata spre seara asa cum e normal.Adica dimineata am un 36,5-36,8 si ma simt perfect normal,iar spre dupa amiaza fac niste pusee de 37-37,3 care dureaza2,3 ore pana pe la ora 21 si ma simt practic mult mai calda.Simt acea schimbare in interior.Stiu ca valorile nu sunt mari,dar perceptia e groaznica.Si cedeaza singura,fara antipiretice.
Am avut doar o singura pauza pana acum de la Ac,dar nu am sesizat mari schimbari pt ca in saptamana aia m-am operat de apendicita si mi s-a spus ca o usoara stare subfebrila e normala dupa interventie.Astept cu nerabdare urmatoarea pauza sa vad ce se intampla.Eu am pus pe seama lor pt ca starile astea au inceput aproape concomitent cu administrarea de AC.Coincidenta sau nu sper sa ma lamuresc pt ca ma ucide starea asta de a descoperii cauza problemei.
In plus la ultimele analize mi-a iesit TSH-ul un pic marit adica 4.9.AC-urile pot influenta analiza asta si totul sa fie o dereglara temporara pana se obisnuieste corpul cu ele?Endocrinologul nu mi-a dat o explicatie foarte clara daca are vreo legatura cu starea subfebrila.Tiroida este perfect normala si mi-a zis sa mai repet TSH peste cateva sapt sa vedem daca a mai scazut sau nu.FT4 si FT3 sunt normali.
Dvs ce parere aveti?
Va multumesc!

Offline

 

#4 2012-05-24 19:28:31

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Buna mada 29 .Si eu am ceva de genul,noaptea cand dorm am fiori din aceia ca atunci cand ti-e frig desi este cald in casa si sunt si invelita,eu tind sa cred ca este de la ficat ca stiu ca el se ocupa cu reglarea temperaturii corpului .De ex ,eu cand sunt obosita imi este frig.
Eu zic ca au legatura...la mine cel putin,le iau de 5 ani si nu am luat niciodata hepato-protector..


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#5 2012-05-25 07:05:47

mada29
New member
Inregistrat: 2012-04-22
Mesaje: 8

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Buna Ice Body!La tine e posibil sa ai afectare hepatica pt ca le iei de 5 ani.La mine inca nu se pune problema dupa nici 2 luni.Ma gandesc doar ca e o dereglare si sper sa treaca sa nu fi produs ceva mai grav in organism.
De ce nu iti faci niste analize?O hemoleucograma,niste proibe hepatice?
O zi buna!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-05-26 19:10:36

IceBody
Full member
Inregistrat: 2007-03-22
Mesaje: 360

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Imi fac analizele periodic,insa nu am nimic,


Dear Cupid,next time hit both !

Offline

 

#7 2012-05-26 19:25:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

iesea la analize daca era ceva in neregula cu ficatul
chestia cu oboseala mi se intampla si mie dintotdeauna, nu mi s-a parut ceva anormal

Offline

 

#8 2012-05-26 22:03:03

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

mada, poate e u usoara infectie, tin minte ca pe la inceput, cand luam si eu pastile, mi s-a intamplat si mie sa am cam o saptamana o stare din asta subfebrila, nefiind deloc racita si nesuspectand vreo cauza anume, adica cel putin aparent nu era nimic in neregula cu mine. Nu mi-am facut griji, dar ma gandeam ca poate are legatura cu anticonceptionalele, nu stiu nici pana acum daca asta a fost cauza, cel mai probabil ca nu, mai ales ca parca eram in a 3-a luna deja, dar mi-a trecut ... cu sau fara legatura cu anticonceptionalele.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#9 2016-07-24 11:12:15

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Pe la sf saptamanii care vine ar trebui sa imi vina menstra. de 2 nopti nu dorm bine si am o senzatie permanenta de frig,in casa e cald dar mie imi e frig.am mainile reci,picioarele reci si pe spate simt frisoane.se poate sa sa fie spm?pana acum ma doare putin un san si am o stare ba de nervozitate ba de melancolie.acum 2 luni am patit sa am frisoane cu 2 zile inainte sa imi vina,dar nu am bagat prea mult in seama aspectul asta.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2016-07-24 11:13:29)

Offline

 

#10 2016-07-24 11:31:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

se poate sa fie spm, da

Offline

 

#11 2016-07-24 11:44:59

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Hmmm da multumesc frumos puss
Asta arata si o dereglare hormonala?avand in vedere ca si cantitatea e mai redusa?doc meu zice ca poate e o resetare a organismului dupa ultima tura de ac.la analize hormonale si transvaginala abia in octombrie ajung.

Offline

 

#12 2016-07-24 11:48:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

nu neaparat, atata timp cat ovulezi la timp si menstra vine la timp... mai fluctueaza hormonii de la luna la luna
dupa AC cateva luni bune poti avea simptome mai ciudate, pana isi revine organismul la normal

Offline

 

#13 2016-07-24 11:57:57

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

In ultimii doi  ani am luat 3,4 luni dupa pauza alte cateva luni,luat alte cateva luni si tot asa.ma gandesc ca mi-am derutat organismul plus cretisoara aia care cred ca ma dat si ea nitel peste cap(eu am luat pe toata durata ciclului menstrual nu doar dula ovulatie cum trebuia)
Am seretie egg cateva zile,am si dureri dar nu in fiecare luna,sanii ma dureau in fiecare luna dar din feb dupa intrerupere ac am avut si luni cand nu m-au durut.
Menstra apare la 2 sapt de la ziua cu egg mai mult.
Ms frumos pt rabdare puss

Offline

 

#14 2016-07-24 12:06:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

pai pare ok asa in mare, intr-adevar sa le iei cateva luni si alte cateva luni pauza iti cam zapaceste organismul
eu n-as mai lua nimic cateva luni, nici macar plante, ca si ele influenteaza
puss

Offline

 

#15 2016-07-24 12:44:35

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: STARE SUBFEBRILA DE LA AC??PLS HELP!!!

Nu mai iau nimic,poate reusesc in toamna sa merg si la homeopat si la analize.
Produse hormonale nu mai vreau sa iau,nu sunt pt mine.si acum 2 ani a trebuit sa iau si pilula de urgent,dupa am inceput ac am luat 4 luni,pauza 6 luni, iar am luat cateva luni.sper doar ca nu am ramas cu dereglari hormonale.sunt luni in care am egg si vine menstra dar nu sunt f sigura ca ovulatia chiar a avut loc.de asta intrebam acum cateva luni pe aici de menopauza precoce,poate tot talmes valmesul asta din ultimii 2 ani a influentat.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2016-07-24 12:45:23)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.