homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pauza de la pilule...


#1 2016-06-04 23:52:48

RoxanaGeorgescu
Membru
Inregistrat: 2016-06-04
Mesaje: 2

Pauza de la pilule...

Buna seara.

Iau pilule contraceptive Artizia de 1 an si jumatate si vreau sa fac o pauza, de o luna, la indicatia medicului gineco.!

Astazi, am luat ultima pilula.. miercuri trebuie sa-mi vina menstruatia..

Intrebarea mea este cum incep sa le iau din nou? Dupa luna aceasta de pauza incep pilulele din prima zi de menstruatie a lunii urmatoare, cum am facut cand m-am apucat de ele? Sau este o alta regula?

Ma mai intereseaza daca o sa se deregleze menstruatia din cauza pauzei acestea, ca sa stiu la ce sa ma astept.

Astept un raspuns. Multumesc anticipat!

Offline

 



#2 2016-06-05 00:16:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pauza de la pilule...

e posibil sa ti se deregleze, eu nu inteleg cu ce scop ti-a spus sa faci pauza... intr-o luna nu-si revine organismul la normal, mai rau il zapacesti
daca nu ai probleme de sanatate nu are sens sa "faci pauze"... fa-ti niste analize o data pe an, asta ar fi mai util

Offline

 

#3 2016-06-05 22:02:51

RoxanaGeorgescu
Membru
Inregistrat: 2016-06-04
Mesaje: 2

Re: Pauza de la pilule...

Cand am fost la controlul de rutina mi-a spus ca indicat este ca o data pe an sa fac o pauza de o luna, nu am nici un fel de probleme de sanatate.

Deci imi spui ca nu ar fi nevoie de o pauza?
Si totusi in caz de pauza. Se incepe un nou blister din prima zi de menstruatie a lunii urmatoare?

Mersi de raspuns, o sa ma mai gandesc.

Offline

 

#4 2016-06-06 11:35:03

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Pauza de la pilule...

Nu e nevoie de pauza de o luna la o perioada de timp.eu le-am intrerupt cand nu am mai avut nevoie de contraceptie sau  am avut anumite probleme de sanatate.e mai util cum se zicea si mai sus sa iti faci in fiecare an o serie de analize.
Daca faci pauza urmatoarea folie o incepi dupa prima menstruatie care vine fara sa administrezi ac.

Offline

 

#5 2016-07-29 13:31:35

Ioana.a
New member
Inregistrat: 2014-04-23
Mesaje: 11

Re: Pauza de la pilule...

Eu am luat Artizia in jur de 2 fara pauza din cauza ca mi s-a depistat un chist. Am facut o pauza (mai mult involuntara, am uitat sa reincep alta folie) de cateva luni si dupa am inceput sa am probleme, nu am mai avut ciclu deloc pentru ca mi s-au refacut chisturile. Atunci medicul mi-a spus sa continui sa le tot iau, fara pauze. 
Apropo... se intampla cateodata sa nu fie disponibila Artizia la farmacii. Se poate inlocui cu Karissa sau Logest, in cazul meu am inlocuit cu Logest si am avut ca efecte adverse senzatii usoare de greata ocazional insa a fost ok.

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.