homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Menopauza


#1 2016-07-29 21:15:41

Konemara
New member
Inregistrat: 2013-05-06
Mesaje: 12

Menopauza

Buna ziua,

Mi s'a parut ciudat sa nu gasesc pe forumul acesta minunat, nimic (sau, in price caz) infim despre menopauza... Am dat cautare...

Este un subiect tabu?

Am 44 de ani, voi face in curand 45.  De exact 2 ani am inceput sa iau in greutate (n'am avut niciodata probleme cu silueta) , pielea fetei si a buzelor incepe sa devina flasca, parul este foarte foarte uscat, textura pielii este alta... vad un fenomen de imbatranire rapida pe care'l pun pe seama pre-menopauzei. Ciclurile mi-au devenit lungi si abundente din cale afara, uneori mai sar cate o luna... Am inteles de la o ecografie de acum 2 ani ca nu prea mai am multi foliculi pe ovare...
Vad pe aici ( sunt in Franta) cum femeile trec in mod total diferit prin asemenea perioade... Unele raman zvelte si se rideaza doar dar carnea ramane la locul ei (fara gusa, fara buhaiala) iar altele se transforma in monstri in timp scurt si ireversibli...

De ce tie asta? de hormoni? de sport?

Multumesc

Offline

 



#2 2016-07-30 08:32:04

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Menopauza

Eu zic ca tine de hormoni dar si de stilul de viata de dinainte si de dupa pauza asa.
Mama mea a ramas la fel de zvelta,dar simte si ea cum trebuie sa fie mai grijulie la dieta.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.