homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ce inseamna "slab pozitiv" in sifilis?


#1 2016-08-30 21:53:06

lady_hell
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 6

Ce inseamna "slab pozitiv" in sifilis?

Buna,

Mi-am facut in urma cu vreo 3 ani analize de sange (HIV, VDRL) preventiv in urma unor stari cam dubioase care nu-si gaseau nicio explicatie (adenopatie usoara, stare proasta, dureri articulare, eruptie cutanata). Testul HIV a fost negativ. L-am repetat in fiecare an de atunci. VDRL-ul insa nu.

Problema mea este ca am inceput sa ma simt rau in urma unui contact neprotejat cu prietenul meu de atunci, despre care am aflat ulterior ca avusese sifilis in urma cu vreo 10 ani, dar si-l tratase. VDRL am facut la vreo 2 ani dupa aceasta intamplare.

Ce ma sperie cel mai tare e ca prietenul meu de acum a racit la cateva sapt dupa ce am facut sex si acum are o eruptie cutanata identica celei pe care am avut-o atunci. Sunt destul de speriata sa nu am ceva si sa nu fi stiut, iar acum sa ii fi transmis si lui. Am stat linistita pentru ca rezultatele au parut bune, dar nu mai stiu ce sa cred. Am citit diverse lucruri pe internet si se scrie despre rezultatele "slab pozitive" in sifilis. Ce inseamna?

Multumesc!

Asa arata analizele:


HIV 1+2
Ser / electrochemiluminiscenta (HIV combi)
negativ
negativ

Serologie sifilis cantitativa (reagine + anticorpi specifici)
V.D.R.L.
Ser / RPR cantitativ - metoda imunoturbidimetrica < 0.4 R.U.
< 1: Negativ
≥ 1: Pozitiv
R.U.= unitati RPR
1 R.U. corepunde unui titru RPR 1/1 la
reactia clasica.

Anticorpi - Treponema pallidum
Ser / TPLA cantitativ - metoda imunoturbidimetrica  7 T.U.
< 10: Negativ
≥ 10: Pozitiv
T.U.= unitati-titru
1280 T.U. corespund unui titru TPHA
1/1280 la reactia clasica.

Offline

 



#2 2016-08-30 22:03:35

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Ce inseamna "slab pozitiv" in sifilis?

Este negativ. Daca era pozitiv, trebuia sa fie mai mare ca 1 rezultatul. Poti face TPHA ca sa stai linistita. Dar RPR e suficient pt sifilis. Mergeti la dermato-venerolog.

LE: am vazut acum ca ai facut si TPHA.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#3 2016-08-30 22:06:12

lady_hell
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 6

Re: Ce inseamna "slab pozitiv" in sifilis?

Multumesc frumos!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.