homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor-14

#248 2015-09-21 11:03:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21

Re: dureri si sangerari menstruale in timpul anticonceptionalelor

nu are cum sa te doara burta de la ovule
nu inteleg de ce ai considerat ca farmacista stie mai bine ca medicul...

#249 2015-09-21 11:16:18

ramona24
New member
Inregistrat: 2013-05-14

Nu stiu nici eu de ce am ascultat farmacista...a zis ca sunt mai ok ca si compozitie... burta poate o fi de la ciclu inca? acuma mi s-a terminat, ieri...daca am racit iar, eu innebunesc...

mai mult ca sigur e raceala...e fix aceeasi durere ca data trecuta... alta varianta am pentru indometacin? ca ameteam rau de la el...

Ultima oara a fost editat de ramona24 (2015-09-21 11:37:55)

#250 2015-09-21 21:50:46

daenarys
Vizitator

Incearca diclofenac.pe viitor cere ce ai pe reteta.ambele ovule sunt ok pt candida incerca sa nubte stresezi orea tare

#251 2016-10-10 07:54:52

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03

Bună dimineaţă!
Mă confrunt din nou cu o problemă care mă ,,cam apasă"..
De aproximativ 2 ani )+, - 2-3 luni iau anticoncepţinale Rigevidon. Nu am avut probleme semnificative, poate o data la jumătate de an se întâmpla să mai am spotting 2-3 zile, slab cantitativ, de culoare maronie.
Menţionez că am fost la menstruaţie acum două săptămâni, menstruaţie ceva mai abundentă decât de obicei şi cu câteva firişoare mici ca şi nişte chisturi.
Lunea trecută trebuia să iau prima pastilă din noul blister, dar dat fiind faptul că am fost pleacată nu am reuşit să o iau.
Marţi am luat prima pastilă la ora 18 şi cea de a două am luat-o la ora 22, apoi pe celelalte le-am luat in mod corect si la ora exactă. Totuşi aseară, am luat pastila şi am mers la toaletă, când m-am şters, am observat pe hartia igenică o pată de sânge curat, de culoare intensă.
Oare de la ce să fie, având în vedere că sunt la al doilea rând de pastile din blister?
Să continui să le iau? pentru că m-am gandit să termin acest blister si să mă opresc definitiv.
Vă rog, ajutaţi-ma cu o părere, un sfat.
Vă mulţumesc !!!!

Ultima oara a fost editat de Ioana17 (2016-10-10 07:56:48)

Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

#252 2016-10-10 09:14:39

heimdall
Diamond member

ia-le oricum in continuare
eu as merge si la medic la un control, dar cel mai probabil e din cauza pastilelor, caz in care poti sa le schimbi

Publicitate

loading...

#253 2016-10-10 11:47:45

Ioana17
Full member
Inregistrat: 2010-06-03

Mulțumesc pentru promptitudine și amablitate, heimdall.
O să mai aștept o zi sau două și dacă nu se întrevede o ameliorare, voi merge la medic pentru o consultație.
Mai am o singură întrebare și anume la ce efecte adverse să ma aștept după renunțarea definitivă la anticoncepționale?
Am citit niște articole de pe internet și sincer m-au speriat destul de rău.

Cea mai calda amagire are cel mai rece sfarsit ! >smile

#254 2016-10-10 12:08:18

heimdall
Diamond member

in mod normal e posibil sa-ti intarzie menstruatia, ii ia un timp organismului sa-si revina la normal
altfel depinde de cum aveai tu ciclul inainte, daca il aveai neregulat va redeveni la fel

Acum

Footer-ul board-ului

© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.