homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Herpes sau dermatita


#1 2016-12-23 12:10:20

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Herpes sau dermatita

Buna ziua.

As fi recunoscatoare pentru cateva pareri din partea voasta, pana voi ajunge la medic dupa Craciun. Totul a inceput in prima zi de menstruatie cand mi-a aparut o mica denivelare pe una dintre labiile mari. M-am gandit ca cel mai probabil a aparut de la absorbant. Ziua urmatoare, s-a intampat sa imi uit absorbantele acasa si am cerut unei colege. (Eu in urma cu 3-4 ani am mai avut alergie la absorbantele always, dar erau niste bubite foarte mici de cativa milimetri rosii asociate cu un mic prurit, dar au trecut in cateva zile. Bubitele au aparat in ultima zi de menstra, iar din momentul in care nu am mai pus absorbant, s-au retras.)

Problema este ca in a doua zi de menstruatie am foslosit din nou un absorbant always, iar cand l-am schimbat eram plina de niste basici initial cu un continut transparent.

Am folosit o crema pentru bebelusi, pentru iritatii dar mai rau a facut. Unele basici s-au spart formand leziuni deschise (probabil in urma contactului cu absorbantul), altele arata foarte rau, cu un punct alb-galbui central ca si cand ar avea puroi. In plus am observat ca ganglionul inghinal drept s-a inflamat si este dureros la palpare, iar stangul este mult mai putin inflamat dar si el dureros la palpare

Am aplicat Baneocin pudra si s-au uscat leziunile, nu am mai folosit absorbante deloc din a 3-a zi de mentruatie, doar ob-uri, incercand sa mentin totul cat se poate de uscat, curat si de steril.
Am vorbit cu dna dr dermatolog, care este in concediu si mi-a recomandat Fucicort crema, ea tinzand sa creada ca este vorba de o dermatita.

Se observa o mica imbunatatire, problema este ca, in urma cautarii pe forum si pe google, inteleg ca aceleasi leziune se intalnesc si in herpes, inclusiv ganglionul inghinal inflamat- plus ca din ce am citit acea crema pt dermatita nu este recomandata in leziuni herpes din cauza unei substante, si acum nu stiu daca sa o mai folosesc sau nu.
Prietenului meu (relatie de 3 ani) ii mai apar la buza, de 2 ori pe an leziuni de tip herpes. Dar eu nu am luat niciodata, sau cel putin nu mi-a aparut niciodata herpes bucal, desi il pup cand are pe buza acea leziune. Daca as fi luat de la el, este posibil sa nu imi fi aparut nimic atat timp si acum sa izbucneasca astfel?


Intentionez sa merg la ginecolog dupa sarbatori, pentru un control, dar daca vreuna din voi a avut asemenea simptome si imi poate da vreun sfat este binevenit.

Va multumesc  supa

Offline

 



#2 2016-12-23 12:14:12

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Herpes sau dermatita

Din pacate doar medicul poate sa isi dea seama dupa ce examineaza zona daca e dermatita sau herpes.asa dince zici tu poate sau nu sa fie herpes.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.