homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pielonefrita


#1 2016-12-23 17:18:07

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Pielonefrita

Buna, fetelor

Vin sa va cer o parere fiindca sunt total debusolata.
In septembrie am depistat la un echo ca am 2 pietre la rinichiul drept de 3-4 mm. Am avut o durere acuta si mi s-a spus ca una din pietre a migrat - se elimina. Pe echo am asa : "ambii rinichi, cranio-caudal = 110 mm, dimensiuni normale, cu IP normal.
RD: hidronefroza grad I, calculi pielici neostructivi in grupele caliceale mijlociu si inferior, cu dimensiuni intre 3-4mm.
RS: fara dilatatii SPC, fara macrocalculi.
Celelalte organe ok toate.
Mi s-a prescris Vimovo, Clorzoxaxona, Voltaren supozitoare, Piafen, Ciprinol  5 zile. Am luat cate un supozitor sau o pastila doar daca durerea revenea, iar antibioticul nu l-am luat.

In ultimele 2 sapt, am tot avut dureri moderate de rinichi, pe care le calmam cu 1/2 nurofen.
Luni si marti saptamana aceasta am facut febra, iar miercuri am fost la o clinica privata in regim de urgenta. Dupa un scurt consult in care doctorul m-a apasat pe burta intens si m-a durut peste tot, m-a batut de 2 ori in spate unde ma durea, mi-a dat de facut o perfuzie, analize la sange, urina si helycobacter..insistand sa ma intrebe daca mi-am scos apenticita.

Cu o zi inaine luasem Ciprinol (1 comprimat) si i-am spus acest lucru. Analizele au iesi astfel:
Sange:
leucocite (wbc): 20.10 (4-10 x 10 (3) MMC)
granulocite neutrofile (%): 84.3 (45-80%)
lymfocite (%): 8.9 (20-55%)
granulocite neutrofile (valoare absoluta): 16.95 (1.2 x 10(3)/MMC)

Helycobacter: absent

Sumar urina:
hematii: 10 (0-5 [neg] erit/uL
leucocite: 100 (0-12[neg] leuc/uL
proteina(albumina): 75 (0-30[neg]mg/dl
nitrii: negativ:
ph: 6

Dupa analize, medicul mi-a recomandat insistent sa merg la spitalul judetean la sectia de chirurgie unde lucreaza fratele sau sa ma internez ca s-ar putea sa am apenticita si tb sa fiu supravegheata. Mi s-a parut usor cam insisten, apeland chiar de pe telefonul dansului pe fratele in cauza (nu stiam cum sa reactionez..chiar asa grav era de isi suna fratele, oare ma cunostea medicul de e asa dragut, oare ma trimite sa ma operez sa mai faca si fratele lui un ban cinstit).

Am plecat la o alta clinica si am gasit de garda unul din cei mai buni chirurgi din oras. M-a consultat ( a facut mai multe manevere decat primul medic, mi-a vazut analizele si m-a linistit ca nu am apenticita. In schimb, am pielonefrita. Mi-a recomandat sa continui 5 zile cu Ciprinol (nu am mai facut febra de atunci), sa consum 3L de lichide si sa evit frigul. +nurofen si etc la durere.

Problema este ca durerea mea de rinichi drept a ajuns si in spate si pe lateral si cu semnale catre vezica/ovare tot. Daca stau intinsa sau pe partea dreapta, durerea ma lasa, daca stau pe stanga ma doare, daca merg, ma aplec, ma misc..ma doare.
Problemele urinare nu mai sunt asa groaznice ca acum cateva zile (usturime, frecventa mare, etc)..s-au mai domolit. Totusi, nu inteleg ce este pielonefrita aceasta...piatra plecata a ramas pe undeva blocata si s-a infectat...si se elimina greu. In 3 zile voi termina antibioticul si nu stiu ce urmeaza..nu as vrea in 2 sapt sa fac iar febra/frisoane. Exista medicamente care ajuta la eliminarea mai rapida ? Momentan beau doar muulta apa si ceai.

Si..mi-a tot ramas gandul la diagnosticul de apenticita..era ultima afectiune la care ma gandeam.
Voi ce parere aveti? sad


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 



#2 2016-12-23 17:22:42

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Pielonefrita

Eu cred ca trebuia sa iti faca acum o ecografie sa vada rinichii.daca chiar elimini o piatra f multe lichide nu e ok sa bei.cu toate astea tind sa cred ca poate ai avut o infectie urinara si nu ca ai elimina o piatra
Pielonefrita e o infectie a cailor urinare.deci eu nu cred ca elimini/ai eliminat piatra.

Ultima oara a fost editat de daenarys14 (2016-12-23 17:24:21)

Offline

 

#3 2016-12-23 17:51:09

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Pielonefrita

In septembrie cand am facut echo, am facut si urina..si nu am avut infectie urinara. Dupa numarul leucocitelor in urina ma gandesc ca este o infectie urinara, dar de ce durerea asta in dreapta, in spate, in rinichi sad cred ca voi reface echo dupa antibiotic


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#4 2016-12-23 17:56:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pielonefrita

pai pielonefrita e o infectie care a ajuns la rinichi, e normal sa te doara
ca orice infectie e ceva acut, n-o puteai prevedea cu luni inainte

Offline

 

#5 2016-12-23 18:08:18

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Pielonefrita

Nu are treaba ecografia din sept.trebuia facuta in criza alta.pielonefrita implica si rinichii nundoar vezica urinara...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2016-12-24 10:45:26

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: Pielonefrita

Am inteles acum. Si singurul tratament al infectiei este antibioticul. And then..dupa ce il termin refac analizele de urina si sange sa vad daca infectia s-a tratat?
Dar infectia asta s-a declansat asa de nebuna sau s-o fi declansat de la eliminarea nisipului/pietrelor. Aici nu mi-e clar. Am vazut ca exista un tratament cu ultrasunete care sparge pietrele..si ma gandeam sa apelez la el dupa ce rezolv cu infectia.


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

#7 2016-12-24 11:34:24

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Pielonefrita

eu cred ca nu are legatura cu pietrele
ultrasunetele eu stiu ca se fac pentru calculi foarte mari

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.