homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum reactionam in momentele "neplacute" ?


#1 2017-01-10 23:19:37

Bugarin Mileva
Membru
Inregistrat: 2016-07-16
Mesaje: 2

Cum reactionam in momentele "neplacute" ?

Nu stiu daca exista discutii similare pe forum, daca da,  rog un moderator sa ma directioneze, insa as vrea sa citesc ce fac mamicile in situatiile asa zis neplacute de genul:
esti nevoita sa alaptezi in public, copilul face o mica criza in magazin si nu il poti opri, sau cele cu adevarat neplacute: esti nevoita sa stai in picioare in autobuz cu copilul in brate, te opresc pe strada diversi, sa te certe ca scoti copilul pe frig afara (mi s-a intamplat ieri). Sper ca nu suna pueril ce intreb, insa chiar mi-ar folosi experienta altor mamici. Multumesc.

Offline

 



#2 2017-01-11 09:06:52

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Cum reactionam in momentele "neplacute" ?

1. nu alapez, nu pot sa-ti raspund.
2. daca nu ma descurc sa stau in picioare cu copilul rog frumos pe cineva sa-mi cedeze locul. oamenii reactioneaza frumos daca-s rugati politicos.
3. face crize in magazine, o impachetez si plecam. initial explic ca ne oprim din criza, nu vrea, impachetarea si afara. se potoleste.
4. ma opreste lumea pt sfaturi, le spun ferm sa-si vada de oile lor.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#3 2017-01-11 10:13:34

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Cum reactionam in momentele "neplacute" ?

1. alaptezi.pe o banca, daca esti in mall sunt si camere speciale
2. incerci sa calmezi copilul.daca nu si nu, iesiti din magazin
3. ai putea sa apelezi la un sistem de purtare.asa te ajuta si la plimbare(pe strada si in mijloacele de transport).daca nu, ai putea sa rogi pe cineva sa iti ofere locul, daca nu se simte nimeni
4. nu-i bagi in seama.maxim zambesti si "multumesc"

Offline

 

#4 2017-01-12 14:41:06

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Cum reactionam in momentele "neplacute" ?

2. eu incerc sa-i distrag atentia cu alte. uneori merge, daca nu iesim afara
3. un wrap ar merge. din pacate, nu te mai poti astepta de la ceilalti sa iti cedeze locul
4. eu le spun ca asa mi-a recomandat medicul. in fiecare zi trebuie sa comenteze cineva ca de ce am scos-o afara pe vremea asta sau ca de ce nu ii pun fularul la nas

Offline

 

#5 2017-01-12 20:56:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Cum reactionam in momentele "neplacute" ?

Sunt mult mai dornici să cedeze locul când te văd cu copilul în sistem de purtare big_smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-02-06 14:09:30

Corlan Laura
Banat
Inregistrat: 2016-06-26
Mesaje: 5

Re: Cum reactionam in momentele "neplacute" ?

cred ca cel mai bine e sa lasi copilul sa se linisteasca, eventual poti sa nu-l bagi in seama pana nu se calmeaza. In ceea ce priveste sfaturile stiu ca pica k nuk-n perete de cele mai multe ori, dar nu cred ca sunt rau intentionate, oamenii vor sa intre in vorba uneori si o fac in moduri diverse.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.