homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Candidoza 2-203


#3839 2016-04-15 21:18:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: candidoza 2

Parerea mea e ca de la atata antibiotic ai reusit sa bulversezi flora intestinala. Poate ca daca te-ai opri din luat antibiotic si ai lua doar un dezinfectant urinar si probiotice lucrurile ar putea intra in normal


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#3840 2016-04-15 21:49:00

anasstasia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2016-04-04
Mesaje: 156

Re: candidoza 2

Mersul la medic este sfant. Jena nu exista cand mergi la ginecolog. Eventual, alege o femeie doctor.

Referitor la candidoza, ani de zile m-am luptat cu ea. Deoarece am fost nevoita sa iau anticonceptionale de la 18 ani pentru reglarea menstrei, cam 10 ani am tinut-o numai in candidoze. Am luat toate ovulele disponibile pe piata prin rotatie, epuizasem orice varianta. Si faceam numai forme urate, extrem de pruriginoase, ceva oribil...
Deoarece incercasem orice, disperata am recurs si la leacuri babesti. Am facut si spalaturi cu marul lupului (atentie, este foarte toxic). Nimic...
Intr-un final am auzit de varianta cu iaurt. Vorbim obligatoriu de iaurt facut in casa, din lapte de tara, fara adaosuri sau alte prostii. Aveam niste seringi speciale cu care introduceam o crema-medicament pentru candida, si zi de zi timp de 10 zile am facut cura aceasta cu iaurt. Binenteles seara faceam spalaturi, fierbeam seringa si irigatorul si o foloseam din nou. Sunt ani de zile de cand nu am mai avut candida. Acest "tratament" l-am mai facut ulterior si preventiv, cam o data pe an si sunt ani de zile de cand nu mai am avut candida. Din ce m-am documentat, am inteles ca lactobacilii schimba PH florei vaginale si restabilesc flora saprofita. Oricum ar fi, la mine a functionat!
I-am spus si doctoritei mele si mi-a spus ca este logic, decsi nu pot spune ca a fost foarte incantata ca am mers pe aceasta varianta.


Toti oamenii sunt trecatori insa nu toti trecatorii sunt oameni.

Offline

 

#3841 2016-05-07 02:52:25

cossa
New member
Inregistrat: 2014-03-03
Mesaje: 9

Re: candidoza 2

Buna fetelor ...exista un tratament specific de prevenire a candidei? ...am avut infectia prin februarie am mers la medic ... am crezut ca a funcționat dar de doua zile iar am o senzatie de mancarime. ..sunt destul de sigura ca a revenit ...Nu e de la contact sexual iar la antibiotice iau mereu si un pansament de stomac sau ar trebui altceva ? ....chiar nu stiu ce sa mai fac

Offline

 

#3842 2016-05-07 10:17:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

pansamentul gastric e doar ca sa-ti protejeze stomacul, cand iei antibiotic trebuie sa iei si niste probiotice sau chiar un antimicotic preventiv (de ex fluconazol) daca stii ca esti predispusa la candida
ai grija si la alimentatie, dulciurile si fainoasele favorizeaza candida

Offline

 

#3843 2016-05-08 00:27:34

cossa
New member
Inregistrat: 2014-03-03
Mesaje: 9

Re: candidoza 2

Si cum se ia fluconazol?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3844 2016-05-08 11:05:44

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

iei o pastila de 150 mg oricand pe durata tratamentului cu antibiotic

Offline

 

#3845 2016-11-26 12:48:07

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: candidoza 2

Problema mea e cam asa.
De marti cam am avut mancarimi + scurgeri vaginale (albicioase). Am dat cu Lomexin crema + ceai de galbenele + bicarbonat. Au disparut simptomele. Joi am avut un contact sexual de cateva minute iar dupa m-a usturat cam rauuu... dar a trecut imediat.
Astazi tot vad secretie albicioasa si miros schimbat - ce sa fac? Azi am ultima pastila din AC si miercuri plec din oras, deci nu am sanse sa ma programez la un medic.
Acum muuuult timp cand am avut probleme docc mi-a dat Terghynan si mi-a trecut. M-as duce sa iau, macar o seara doua sa pun pana vin problemele... sa nu se agraveze...

Nu stiu daca are relevanta in problema dar tot de o saptamana am o groazaaa de cosuri  supa + multe puncte negre . Nu am schimbat cremele/gelurile de curatare, frecventa - totul e la fel Aveam si inainte dar nu asa, acum am si pe spate, pe sani  disperat (arat chiar nasoool)

Ultima oara a fost editat de IoanaMonica (2016-11-26 13:53:23)

Offline

 

#3846 2016-11-26 22:40:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

suna a candida... poti incerca ce spui tu sau un ovul de lomexin + o pastila de flucovim
nu au legatura cosurile cu candida

Offline

 

#3847 2016-11-27 07:45:48

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: candidoza 2

Fara legatura zic si eu, dar is asa muuuulte... parca am 15 ani rotfl2
Am pus aseara un terghynan.
Pun pana vin problemele...

Offline

 

#3848 2016-11-27 14:17:52

Toma gabriel
New member
Inregistrat: 2016-04-27
Mesaje: 65

Re: candidoza 2

Buna...  Am o problema si nici eu nu stiu sigur ce e dar iubita mea nu mai zic!  Se vaita mereu ca ii apar pete albe pe chiloti!  Ce sunt defapt aceste pete?  Si din ce motiv apar!  Multumesc!

Offline

 

#3849 2016-11-27 15:27:51

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: candidoza 2

Secretiile pot fi normale sau nu, de aici si cauzele.
Ea stie consistența, miros, daca are mancarimi sau nu...
Sa mearga la un medic.

Offline

 

#3850 2016-11-30 19:06:00

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: candidoza 2

nu stiu daca e sigur vorba de candida, dar e ceva infectie... mi-am sunat medicul ginecolog si i-am zis de infectie si a zis sa iau Lomexin o pastila la 4 zile, pana ajung la el saptamana viitoare. E inchis la farmacie, dar am Cervugid acasa. Oare ar fi ok sa iau in loc de Lomexin??? multumesc

Offline

 

#3851 2016-11-30 19:48:22

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: candidoza 2

pinky,poti folosi cervugid.din punctul meu de vedere e cel mai bun.mai ales ca nu stii sigur ce ai.pui cate un ovul in f seara.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#3852 2016-11-30 20:09:40

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: candidoza 2

multumesc, sonia! puss

Ultima oara a fost editat de pinkyutza (2016-11-30 20:42:03)

Offline

 

#3853 2016-12-05 13:54:13

nicolette-ro
Membru
Inregistrat: 2016-12-05
Mesaje: 1

Re: candidoza 2

Buna fetelor....la sfarsitul lui dec 2015 in urma unei infectii urinare am luat 10 zile ciprinol insotit de pansament gastric si probiotice...dupa doar cateva zile a aparut secretia branzoasa fara miros dar galbuie si mancarimi...am mers la sanador unde mi s-a recoltat secretie pt Ex complex secretie vaginala si citologie babes papanicolau  +antifungigrama/identificare micelii si am primit cervugid ovule care din pacate nu m-au ajutat.
Dupa primirea rezultatelor (toate normale fara identificare fungi) am primit tergynan ovule.
Nici acestea nu m-au ajutat si am revenit la medic unde din nou s-a recoltat secretie pt antifungigrama si am primit izoconazol 600mg 3 ovule , fluconazol 150 si tantum rosa...din nou fara efect iar rezultatul secretiei normal..
S-a recoltat Ex cultura secretie vag/col cu determinare grup streptococ si ex micro prep proaspat si colorat- si ca tratament diflucan 150 3 pastile ,15 tantum rosa, 12 ovule macmiror, 3 ovule canesten...rezultatul din nou a iesit normal..acum deja era august cand iar s-a recoltat Ex microscopic prep proaspat si colorat si am primit econazol 6 ovule, izoconazol 3 ovule,
Tantum rosa 9 plicuri,Canesten crema...rezultatul din nou normal...tratamentul nu a avut nici un efect drept pt care am schimbat medicul, am mers la columna unde  mi s-a recoltat Ex mycoplasma hominis + ureaplasma urealyticum - (absent)
Ag chlamydia trachomatis( negativ) si mi s-a recomandat viviflor 3 ovule/sapt timp de 2 luni..in timpul tratamentului m-am prezentat la medic deoarece secretia continua sa fie abundenta, branzoasa iar senzatiile de mancarime si usturime devenisera foarte agresive...doctorul mi-a spus ca nu stie ce sa-mi dea motiv pt care am ajuns la dr.niculescu..dupa ce i-am povestit toata istoria mi-a recomandar gynofilius 2 ovule/zi timp de 2-3 luni si am facut test hpv care a iesit negativ+ test igg-igm varicela zoster si herpex simplex 1si2 -negativ....in monentul de fata am exact aceeasi secretie branzoasa, vaginul este rugos,prezint mancarimi severe iar despre contactul sexual este insotit de usturime si senzatie de arsura...a trecut un an de cand tot incerc sa ma fac bine si sincer nu stiu unde sa mai merg si ce sa mai iau....ce este ciudat e faptul ca am simptomele unei candidoze dar nu apare nimic la analize iar ovulele prescrise nu mi-au oprit manifestarea simptomelor nici macar pt o zi...e pur si simplu ca si cum nu luam nimic...daca s-a confruntat cineva cu o astfel de situatie sau aveti ceva sfaturi v-as fii recunoscatoare..
Multumesc

Offline

 

#3854 2017-02-15 10:34:49

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: candidoza 2

Salut!
Problema mea e o luna da si una nu. O sa radeti, dar asa e. Luna aceasta inainte de CM, care urmează sa imi vină sapt.viitoare am un episod de candidoza. Nu urat, mancarimi, usturimi un pic, ma dau cu Lomexin crema, suportabil. Luna trecuta nu am avut nimic. Luna cealaltă, la fel, inainte de CM aceeasi chestie. Am decis sa merg sa fac niste analize, ca nu pot sa mă dau cu lomexin vesnic.
Nedumerirea mea e ca: medicul de familie a zis ca imi poate da trimitere abia martea viitoare, cand eu deja am CM si nu mai am simptome, de luni de obicei dispar. Cee ce inseamna ca ar trebui sa ma duc abia peste doua saptamani cand eu nu voi mai avea nici un simptom de candidoza.
Acum va intreb: microbii/ monstrii aia o sa fie gasiti la analize peste doua saptamani sau o sa fiu tratata ca si cum nu as avea nimic?
Sa ma duc acum sa imi fac analize si ulterior sa merg la un medic dupa ce se termina CM sa mi le interpreteze/să imi dea tratament?
Multumesc

Offline

 

#3855 2017-02-15 14:53:56

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: candidoza 2

Nimeni...? sad

Offline

 

#3856 2017-02-15 15:00:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: candidoza 2

pai e normal sa se deregleze flora inainte de menstruatie, dar eu zic ca daca se tot repeta iti va iesi ceva la analiza chiar daca nu ai simptome

Offline

 

#3857 2017-02-15 15:22:40

IoanaMonica
Full member
Inregistrat: 2014-10-05
Mesaje: 428

Re: candidoza 2

Heim, tu ai stii sa imi scrii ce analize ar trebui facute?
Ca nu am habar ce sa cer acolo.
Muuultuuu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.