homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Senzatie de arsura


#1 2013-05-16 22:58:11

clarisse
New member
Inregistrat: 2009-05-23
Mesaje: 63

senzatie de arsura

buna seara. am si eu o intrebare.
e posibil sa am candida in vagin, si cu toate astea sa se manifeste doar la exterior, adica in vagin sa nu am nimic, nicio usturime, nimic, ci doar la exterior senzatie de arsura a pielii?

la un moment dat acum vreo 3 sapt am inceput sa simt intepaturi si mancarimi in zona vaginului, in interior si exterior, chiar la intrarea in vagin.
am facut analiza de secretie si a iesit candida, iar tricomonsa absent.
am facut tratament recomandat de la farmacie cu canesten gyn 3 ovule, crema clotrimazol si un fluconazole de 150 mg. au disparut complet  intepaturile si mancarimile din zona vaginului. dar a inceput o senzatie continua de arsura, culmea, la exterior, intre labiile mari, deci nu cele mici, pe pielea din zona inghinala, intre fese, nu strict la anus, ci pe piele, intre fese. parca ma frige, ma ustura pielea, e foarte ciudat.
am considerat ca nu a trecut candida si cam la o saptamana am luat 2 ovule lomexin de 600 mg, crema lomexin si inca un fluconazole de 150 mg. cu toate astea, senzatiile au ramas aceleasi. arsura si usturime ale pielii. in vagin in continuare nimic. m-am uitat pe acolo si pielea pare e ok. precizez ca ma spal la exterior cu o spuma din farmacie speciala ptr zona intima. ideea e ca in vagin si in zona vulvei nu am niciun disconfort.
in disperare am fost la dr si mi-a dat ovule macmiror, fluconazole si crema triderm. bineinteles ca dupa 2 pastile de fluconazole si vreo 5 ovule si 5 zile de dat cu crema, niciun efect. sunt f speriata, ca nu stiu ce am.
e posibil sa am candida in vagin, si cu toate astea sa se manifeste doar la exterior, adica in vagin sa nu am nimic, nicio usturime, nimic? mi se pare ciudat sa nu cedeze la atata tratament.
acum voi face o atifungigrama, dar eu ma gandesc ca nu mai am candida, ptr ca intepaturile si mancarimile de la inceput din vagin au disparut, ca si cum ar fi avut efect tratamentul, in schimb a aparut aceasta senzatie de arsura care cateodata coboara si putin pe partea interioara a picioarelor.
astept un sfat.

Offline

 



#2 2013-05-16 23:10:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: senzatie de arsura

daca nu mai iese candida la analiza mergi la un dermatolog, poate fi o reactie alergica, de exemplu

Offline

 

#3 2013-05-17 13:52:14

doamna in alb
Full member
Inregistrat: 2013-05-08
Mesaje: 184

Re: senzatie de arsura

si eu sunt de acord cu heimdall

Offline

 

#4 2013-05-17 22:26:38

clarisse
New member
Inregistrat: 2009-05-23
Mesaje: 63

Re: senzatie de arsura

ideea e ca pe piele nu se  vede nimic. adica nu e nici rosie, nici iritata, e normala.
si eu m-am gandit ca e posibil sa nu fie candidoza, ci altceva. m/am gandit chiar la un fel de alergie la atatea ovule folosite.
oricum, ma interesa si daca este posibil sa existe candida in vagin, dar sa nu dea nicio senzatie neplacuta in vagin, ci numai la exterior, in zona inghinala. si de unde pana unde ajunge senzatia de arsura la nivelul feselor ?

Offline

 

#5 2013-05-29 20:40:15

dragongirl
Full member
Inregistrat: 2013-05-27
Mesaje: 915

Re: senzatie de arsura

ceva asemanator am avut si eu ,insa la mine a fost datorita tampoanelor super extra  supa  offf si cat era de incomod,si ce ma ustura ,am avut o perioada cu cm lungi ,dureroase si abundente ,imediat dupa ce am renuntat la ac ,atunci m-am confruntat cu aceasta iritatie ,a trecut in momentul in care "am imprumutat " crema de poponet a copilului ,ceva cu zinc ,de a doua dimineata deja imi era mult mai bine ,ma bucur ca nu am mai avut probleme ,ufff ca tare ma mai ustura ....


este inutil sa alergi dupa perfectiune, ea nu exista

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-02-23 10:29:26

Camelia13
Membru
Inregistrat: 2017-02-18
Mesaje: 3

Re: senzatie de arsura

Si eu am exact aceeasi problema ca si Clarisse. Pana la urma cum ai rezolvat o, Clarisse?
Multumesc!

Offline

 

#7 2017-02-23 17:09:11

andutu
Full member
Inregistrat: 2008-10-05
Mesaje: 532

Re: senzatie de arsura

Clarisse a scris in 2013 postul asta....nu cred ca iti mai raspunde acum. Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor.


Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata!

Offline

 

#8 2017-02-24 20:36:19

Camelia13
Membru
Inregistrat: 2017-02-18
Mesaje: 3

Re: senzatie de arsura

Multumesc adutu! Am fost la medici si mi au dat tot diagnostice pe lânga. Niciunul nu a dat vreun rezultat. De aceea voiam sa o intreb pe Clarisse cum si a rezolvat ea problema pt ca simptomatoligia este identica.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.