homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Corp galben hemoragic


#1 2017-03-04 15:00:53

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Corp galben hemoragic

Buna ziua,

As fi recunoascatoare daca cineva m-ar putea lamuri daca este același lucru corpul galben hemoragic cu chistul de corp galben hemoragic sau chist hemoragic. 

Ca urmare a unei secreții roz ce a devenit roșie in ziua a 16-a a cm ce a persistat 4 zile, am fugit la ginecolog, unde in urma consultației s-a observat o mică sângerare de pe exteriorul colului,  fără sa se observe vreo rana.
La ecografia transvaginala Dna Dr mi-a spus ca pe ovarul drept este un corp galben hemoragic. Nu mi-a spus dimenisinea, singura mențiune a fost sa facem o reevaluare a acestuia după următoarea menstruație.

Pentru sângerare mi-a prescris Cervugid 10 ovule, iar după menstruație, ovule Cicatridin si Nadyn.
Papanicolau a ieșit I (negativ pentru o leziune maligna) la sfârșitul lunii Iunie a anului trecut.

Ceea ce ma nelinisteste acum este acel corp galben hemoragic, mai ales pentru ca nu mi-a recomandat nici un tratament pentru acesta. Am tot citit pe grup despre chistul hemoragic, care poate creste, necesita punctie sau trebuie operat, pentru ca altfel poate determina consecințe neplăcute.


Va mulțumesc.  puss

Offline

 



#2 2017-03-04 16:34:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Corp galben hemoragic

e foarte posibil sa dispara dupa menstruatie daca e chist hemoragic, deci fa asa cum ti-a zis doctorita
nu inteleg de ce ti-a dat ovulele, nu au nicio treaba cu hemoragia

Offline

 

#3 2017-03-04 18:59:07

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: Corp galben hemoragic

Mulțumesc heimdall. Din păcate La sfârșitul lunii Decembrie am avut o alergie de la absorbante si am folosit pe toată perioda menstrutiei ob-uri. Astfel s-a gândit ca ar putea fi o iritație de la ob-uri. Deși toată luna Ianuarie si chiar Februarie, pana pe 27 nu am avut absolut nimic. Inițial a vrut sa îmi prescrie doar niște ovule cicatrizante. Apoi mi-a recomandat si ovulele cu antibiotic.

Ai idee daca acel chist hemoragic poate determina dereglări hormonale, iar hemoragia sa fie din cauza acestuia?

Ultima oara a fost editat de mrs.purple21 (2017-03-04 19:04:20)

Offline

 

#4 2017-03-04 20:00:01

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19
Mesaje: 6134

Re: Corp galben hemoragic

Nu determina dereglari hormonale.

Offline

 

#5 2017-03-04 20:04:47

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: Corp galben hemoragic

Mulțumesc pt răspuns daenarys14.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2017-11-21 20:34:39

anca_milena
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 14

Re: Corp galben hemoragic

Buna, @mrs.purple21 ce ai mai rezolvat?

As avea si eu o problema si fiind in Spania la studii pentru 1 luna ma alerteaza. Acum cateva zile fiind in Bucuresti am fost la gineco, la echo transvaginal pentru ca m-au derajat niste mari intepaturi si usoare dureri la ovulatie.
Astfel ca in ziua 23  a CM am ajuns la dna dr la care merg de obicei.
La echo tranvaginal mi-a zis asa :
- endometru secretor dev8.1 mm
- OD cu corp galben hemoragic de 28/11 mm ,FA
- OS de 26/15mm cu foliculi antrali
Evident ca m -am panicat si a zis ca pentru ovarul drept sa nu-mi fac probleme ,ca a prins la ovulatie un vas de sange si posibil sa se resoarba.  A zis ca m-am dat peste cap putin cu faptul ca sunt intr-o tara cu alta clima, mancare etc, ea stiind ca eu am ceas menstruatiile si ca niciodata nu am prezentat chisturi, doar corpuri galbene simple, daca ma uit pe echo anterioare.
Mi-a dat din ziua 23 pana in ziua 30 cand imi vine CM, UTROGESTAN, 1 ovul seara, eu zicandu i ca am si spotting ( deci cu 1 sapt ianainte de CM) si a vazut si dansa pe sonda de la echo.
Mai am 2 ovule si am spotting, cam 1 banut pe zi, maxim. Oare imi mai vine CM la data la care trebuia dupa aceste ovule?
AA si mi-a spus sa fac si un test de sarcina si a iesit negativ. I-am dat sms cu rezultatul si a zis ca pot pleca in Spania 1 luna ( cat am nevoie) si sa revin dupa sa vedem cum mai sta corpul galben hemo.
In acest timp ma mai pisca in dreapta, se mai duce spre coapsa, nu e chiar durere, parca ma fulgera un pic. Dar azi daca am carat 1 km o sacosa de 2 kg a tot trebuit sa ma opresc, pentru ca ma deranja. Nu stiu ce sa fac, mai am pana revin in Bucuresti.
Credeti ca ar fi ceva nasol? Ati mai inalnit ? Inteleg ca sunt dese, din pacate!

Cu multumiri,

Offline

 

#7 2017-11-22 07:19:00

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: Corp galben hemoragic

Buna Anca.

In cazul meu corpul galben hemoragic s-a retras. In tot timpul acela am avut dureri ocazionale, uneori mai mari, alteori mai mici, cam doua luni la rând. Nu cred ca ar trebui sa îți faci griji, cel puțin pentru moment. Situația se schimba daca persista probabil mai mult timp.

puss

Offline

 

#8 2017-11-22 11:09:46

anca_milena
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 14

Re: Corp galben hemoragic

Iti multumesc . Nu stii cati cm avea, nu ?

Offline

 

#9 2017-11-22 11:58:07

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04
Mesaje: 13

Re: Corp galben hemoragic

Nu mi-a spus, iar ecografia a rămas in Fișa mea. Dar cred ca era măricel pentru ca uneori ma durea si cand ma aplecam sau daca făceam mișcări bruște.

Mie mi-a spus doctorița sa revin după următoare menstruație sa vedem daca mai este, dar am ajuns abia după încă una, si ovarul era curat.

Odată cu menstruație el ar trebui sa dispară, eu am intuit ca încă il aveam după prima menstruație de după diagnostic pt ca încă aveam o jena pe partea dreapta, care a dispărut la ceva timp după următoarea menstrutie.

Offline

 

#10 2017-11-22 15:08:42

anca_milena
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 14

Re: Corp galben hemoragic

Da, mi-a venit si mie azi, si parca un pic de usurare simt desi ma tine in dreapta, dar nu mai mult ca in alte luni. Dar da, daca ma aplec cateodata simt, la fel si daca trebuie sa car ceva. Faza e ca pe net nu gasesti daca acest corp galben hemoragic e acelasi lucru cu chistul hemoragic. Eu una cred ca seamana dar nu-i la fel. Ce sa facem, e greu sa fii femeie lol. Nici eu nu ajung dupa acest ciclu, de abia am fost la dr....aba peste 1 luna ajung.

Pupici

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.